Tým kouče Filipa Pešána v olympijské sezoně zatím nic neuhrál, všechny zápasy projel. Na situaci nepřidaly rozbroje se Spartou, do toho tyjátr kolem (ne)covidu Milana Gulaše, a navíc všudypřítomná nejistota účasti opor z NHL v Pekingu. Na partu, která od mistrovství světa na přelomu května a června ještě nevyhrála, je těch komplikací požehnaně.

Je v tom Gulaš

Až tragikomicky působí situace kolem Milana Gulaše. Jeden z nejlepších hráčů extraligy posledních let se vrátil do reprezentace, jenže po pozitivním testu na covid byl nucen národní mužstvo upustit, aby se po přezkoumání výsledků znovu k týmu připojil. No, blázinec.

„Milan podstoupil několik PCR vyšetření, stejně jako i ostatní hráči. Jeden test vyšel jako hraniční, proto se odpojil od týmu. Ale jakmile byl test ověřen a přetestován laboratoří, výsledek vyšel negativně,“ vysvětlil jeden z lékařů reprezentace Antonín Chochola.

Pětatřicetiletý kapitán Českých Budějovic byl sám ještě na dvou dalších na sobě nezávislých testech. Negativní výsledky mu nakonec umožnily zapojit se do boje o účast na olympijských hrách v Pekingu.

„U snídaně nějaké hlášky proběhly. Myslím si, že Milan se těšil zpátky a zvládnul to úplně v pohodě,“ popsal asistent trenéra Martin Straka. „Je to za posledních iks let jeden z nejlepších hokejistů v naší lize. Jeho šance jet na olympiádu, kdyby nemohli kluci z NHL, je velikánská.“

Zámořská nejistota

A právě hrozba neúčasti hvězd z NHL kvůli obavám z koronaviru je dalším strašákem pro českou repre. Pandemie postihla zámořské kluby, na covidovém protokolu včera bylo přes dvacet hráčů a vedení odkládá zápasy.

„Trošku to sleduju, ale jaké jsou poslední zprávy, nevím. Buď pojedou, nebo ne a pojedou jiní. Bohužel situace je taková a já to neovlivním,“ pokročil rameny sparťanský útočník Vladimír Sobotka.

„Nikdo neví, co se stane a vůbec nemá cenu se nad tím zamýšlet. Co bude, to bude,“ mávl rukou Jan Kovář, kapitán národního týmu z letošního šampionátu.

Další komplikaci pro účast hráčů z NHL představuje až pětitýdenní karanténa v případě nákazy koronavirus, kterou Čína hrozí. „Nedovedu si moc představit, že by byli v klubu šťastní, kdybychom zůstali pět týdnů v Číně, i když nehrajeme v NHL. Myslím si, že i majitel Zugu by nebyl moc nadšený, kdyby mě tam viděl někde zavřeného,“ přemítal útočník švýcarského Zugu.

„Moc nad tím nepřemýšlím, jestli se můžu nakazit nebo ne. Nechávám to plynout a na něco okolo se nesoustředím,“ prohodil Sobotka.

Přestřelka se Spartou

Útočník se zkušenostmi z NHL byl svárem sporu mezi reprezentací a Spartou. V den nominace na turnja Euro Hockey Tour si Pražané stěžovali, že trenér Filip Pešán ani manažer reprezentace Petr Nedvěd nevyslyšeli žádost o uvolnění Sobotky s Michalem Řepíkem alespoň z prvního utkání hraného v Praze, aby klíčoví hráči Sparty mohli nastoupit v úterý ve švédském Ängelholmu k odvetě čtvrtfinále Ligy mistrů proti Rögle. Po výměně názorů nakonec Sparta oba hráče pustila.

„Se Spartou komunikoval Petr Nedvěd. To je jediné, co vím,“ opakoval Pešán.

„Osobně jsem to vůbec neřešil. Něco se řeklo z každé strany, ale jde to mimo mě,“ poznamenal Sobotka, který oblékne národní dres po více než čtyřech letech. „Připojili jsme se k nároďáku a víc bych to nechtěl rozebírat.“

Pokud někoho z kádru nevyřadí covid, půjdou dnes Češi do bitvy s Finy (v 18:00 v pražské 02 aréně) v nejsilnějším složením. Od týmu okolo hvězdného Davida Krejčího se chce jediné – prolomení černé série. „Už bychom chtěli nějaký úspěch. Vyhrát utkání, aby stouplo sebevědomí,“ má jasno asistent kouče Straka.