Jen se mrkněte na brankářské statistiky aktuální sezony. Jestli čekáte někde v popředí dědice Dominika Haška, Romana Turka či Tomáše Vokouna, budete zklamáni.

Čtěte také: Dohrál? Brankář Pavelec může kvůli operaci přijít o zbytek sezony NHL

Stačí srovnat počet českých mužů s maskou v NHL s reprezentanty dalších evropských zemí (dominující Kanaďany a Američany nechme stranou). V tomhle ročníku v brance zatím nastoupilo devět Švédů, sedm Finů, pět Čechů, čtyři Rusové, po dvou Slovácích a Němcích. To ještě nevypadá tak zle, ale třeba ruští gólmani mají vesměs výraznější roli a lepší statistiky než většina těch českých. O Seveřanech nemluvě…

Ve Finsku to umí

„Česká brankářská škola je v krizi, protože byla v minulosti zanedbaná," řekl před časem trenér reprezentačních gólmanů Petr Jaroš. Nejen podle něj dostávají mladí brankáři v tuzemských klubech příliš málo šancí a tak houfně mizí do zahraničí. Třeba do Finska, kde dobře vědí, jak vychovat špičkové gólmany. Z toho pak vznikají hvězdy NHL jako Pekka Rinne, Tuukka Rask a další.

„Gólmani ve Finsku jsou vedeni už odmalička. Kluby mají své systémy, které zastávají. Na každém tréninku mládeže je trenér gólmanů. To je ve Finsku nejdůležitější pozice v realizačním týmu," popsal mladý brankář Dominik Hrachovina, který do Finska odešel už v patnácti a loni vyhrál mistrovský titul s Tampere.

Ale zpátky za velkou louži. Nejvýrazněji se prosazuje Petr Mrázek, jeho forma má ale výkyvy a lze říct, že se od něj po podpisu nové smlouvy s Detroitem čekalo víc. Ovšem buďme spravedliví – pohled na Mrázka hodně ovlivňuje výsledková bída týmu, který zřejmě poprvé od roku 1990 nepostoupí do play-off.

Pro zvětšení klikněte na grafiku

Čeští gólmani v NHL.Zdroj: Deník

Mrázek… A pak kdo?

„Myslím, že předvádím dobré výkony a můžu být se sebou spokojený. Ještě spokojenější bych byl, kdyby se nám dařilo jako týmu a byli jsme na příčkách zaručujících play-off," prohlásil Mrázek pro idnes.cz. Alespoň se tak může dostat na letošní mistrovství světa – trenér národního celku Josef Jandač o něj stojí.

Pro MS může být k dispozici také Michal Neuvirth, který chytá ve Philadelphii. A vůbec ne špatně, bohužel ho opakovaně brzdí zranění a konkurence Steva Masona. A to je vlastně všechno – veterán Ondřej Pavelec se krátce po návratu z farmy zranil, Markové Mazanec a Langhamer jsou jen zaskakující náhradníci.

Naštěstí je tu talentované mládí. Daniel Vladař, Aleš Stezka, Josef Kořenář a další už se učí v zámoří, další naděje se otrkávají v tuzemsku. Kdy přijde jejich čas?

Nepřehlédněte: Spasí hokejový nároďák mladí farmáři? Jandač: Zatím můžeme spekulovat