Ještě na podzim se zdálo, že o setkání těch nejzářivějších hvězdiček na hokejové obloze v Pekingu není třeba pochybovat. Fanoušci netrpělivě odpočítávali dny do startu výstředního turnaje a v hloubi duše si tak plnili své životní sny. 

Ty největší osobnosti tuzemského hokeje se měli konečně obléknout do reprezentačních dresů a společně vyrazit bojovat za hrdost své země. Navíc proti těm nejlepším z nejlepších. Co víc si člověk může přát? 

Trenér Filip Pešán na střídačce během Channel One Cupu v Moskvě.
Zámoří dává od olympiády ruce pryč. A co Evropa? Riziko blamáže je hrozivé

Jenže ještě dříve, než se hokejoví fanoušci stihli vůbec vzpamatovat z prvních potvrzených jmen na soupiskách olympijských výprav, vstoupil do hry poněkud nečekaný soupeř. Nutno říct, že v posledních dvou letech celému světu již dobře známý. 

Nebudou zámořské hvězdy = nebude oč stát 

Koronavirová pandemie začala postupem času opět nabírat na síle, nepomohlo tomu ani proočkování hokejových hvězd či přísná opatření v průběhu soutěže. Zatímco v evropských soutěžích to vypadalo nadějně, v zámoří se situace zcela vymkla veškeré kontrole. 

A bylo téměř jasné, že toto nedopadne dobře. Zámořská NHL začala sčítat stále rostoucí počty nakažených hráčů, stejně tak stoupalo číslo odkládaných zápasů. A situace došla tak daleko, že před vánočními svátky byla celá soutěž kompletně přerušena. 

Duel mezi Dallasem a Minnesotou
Koronavirus paralyzoval celou NHL. Vedení zámořské ligy přerušilo soutěž

To ale nebylo vše. Ta nejhorší zpráva přišla až těsně před Vánoci. Vedení nejslavnější hokejové ligy světa totiž definitivně rozhodlo, že olympijský turnaj proběhne bez účasti zámořských hvězd. Tedy jinými slovy bez toho, na co celý hokejový svět netrpělivě čekal.   

„NHL respektuje a obdivuje touhu hráčů NHL reprezentovat své země na turnaji v Pekingu. Čekali jsme dlouho, ale okolnosti nám zkrátka nedovolily umožnit jejich start na olympiádě,“ řekl v prohlášení komisionář soutěže Gary Bettman. 

Logo hokejové NHL - Logo hokejové NHL - ilustrační foto.
Nejčernější scénář se potvrdil. Hokejisté z NHL na olympiádě nebudou startovat

Verdikt vedení NHL pořádně namíchl otrávené hokejisty  

Avšak s tímto vyjádřením nesouhlasí samotné klenoty zámořské soutěže. „Ohýbají si pravidla, jen aby nepřišli o zápasy a peníze. Vždyť je to totální hovadina, ať nechají rozhodnout samotné hráče,“ rozzuřil se ve svém příspěvku kanadský útočník Brad Marchand. 

Podobně se k celé věci staví i fenomenální Connor McDavid, jemuž už nějaký ten pátek schází souboje těch nejlepších s nejlepšími na mezinárodní úrovni. Kyle Connor z Winnipegu zase hodnotil verdikt vedení soutěže velice krátce: „Je to celé na ho…“. 

Největší haló však zbudil až výrok švédského reprezentačního obránce Markuse Nygrena. „Nejsme tak dobří hokejisté, nevyděláváme tolik peněz, ale fakta snad zůstávají. My také chceme hrát ve férových a bezpečných podmínkách, nechceme šířit virus a být poté v karanténě. Jaký je v tom sakra rozdíl?“ povzdechl si. 

Kritika se začala šířit všemi směry, z tehdy tak hýčkané destinace zimní sportovní slavnosti se rázem stalo místo, kterému by se hokejisté nejraději vyhnuli velkým obloukem. Hry v Pekingu kompletně ztratily svůj lesk, jenž zářil okolo zámořských superhvězd. 

Hokejista David Pastrňák z Bostonu Bruins.
Pastrňák: Neúčast na olympiádě je frustrující, na Vánoce za mnou přijela rodina

Zrušení juniorského šampionátu jako poslední hřebíček do rakve? 

Jako by snad nestačilo, že už před nedávnem pohrozila svou absencí pod pěti kruhy americká výprava, jež silně bojkotuje současnou politickou situaci v Číně a potlačování lidských práv. Ač jde spíše o pouhé symbolické gesto, není zdaleka jediným kritikem. 

Poslední naději měli organizátoři Zimních her v evropských soutěžích. Ale direkt, který covid momentálně uštědřil juniorskému šampionátu, možná definitivně zpečetil osud v pekingské metropoli. Bezpečně už není zkrátka nikde. 

Je tedy vůbec reálné uspořádat olympiádu v těchto podmínkách, za této současné situace a tlaku ze všech koutů planety? Tvář hokejového turnaje už doznala četných vrásek, nyní už se ale bavíme o celé akci. Se vším závažím na břemenech čínských organizátorů. 

Hokejové mistrovství světa juniorů je definitivně minulostí.
Kanadská „bublina“ praskla. Šampionát talentů rozvrátila svatba na hotelu

„Ukázalo se, že systém bublin absolutně nefunguje. A troufám si říct, že není možné v této chvíli zajistit olympiádu bez pozitivních nálezů a všech problémů okolo,“ tvrdí hokejový komentátor Jan Eichler. 

Žádní hráči z NHL, žádná zábava. Možné alternativy jsou však údajně stále na stole. Jen abychom se vůbec nějaké hokejové přehlídky na Dálném východě dočkali…