Páteční porážka v Litvínově gólem z poslední minuty byla pro Jiřího Kalouse konečnou. Sparta klesla na desáté místo tabulky a taková příčka rozhodně není pro Pražany uspokojující. Od začátku sezony trpěl i herní projev, ani po čtvrtině základní části nenašla sestava svou tvář.

Karolína Plíšková
Kauza Plíšková. Kouč není manžel aneb Zlá krev v českém rybníčku

Logickým vyústěním tak bylo Kalousovo propuštění. „Chceme mu poděkovat za jeho práci. Základní část a finále Ligy mistrů patřily k úspěšným etapám minulého ročníku,“ uvedl pro klubový web Petr Bříza.

Návrat z důchodu

Tím pozitiva končí. Play-off přineslo ostudné vyřazení s Kometou a start do nového ročníku byl po spoustě letních změn v kádru utrápený. Do Sparty se tedy vrací její nejúspěšnější kouč. „Frantu Výborného znám velmi dobře ještě z dob své aktivní hráčské kariéry. Jsem přesvědčen, že je to v této chvíli pro Spartu nejlepší řešení,“ dodal Bříza.

Výborný si užíval polovičního hokejového důchodu. V Mladé Boleslavi už působil pouze coby konzultant. Nová výzva ze známého prostředí však jeho plány změnila. „Nepočítal jsem, že by se něco takového ještě mohlo stát. Co vím, tak na zápas Boleslavi se Spartou se dokonce chystalo moje rozloučení s diváky,“ řekl Výborný.

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.
Fotbal v ulicích! Chance být hvězdou má prvního vítěze

Čtyřiašedesátiletého harcovníka však přesvědčil právě fakt, že laso přišlo ze Sparty, jeho srdeční záležitosti. „Říkal jsem si: ‚Ty starej blázne, co zase blbneš?‘, ale člověku to nedá. Byl jsem v této sezoně na pár zápasech Sparty a cítil jsem velmi přátelskou atmosféru,“ vysvětloval svůj krok.

Nemluvit, ale konat

Výborného nečeká žádná lehká práce. Tým vyrábí chyby v defenzivě, v útoku chybí lehkost. „Mužstvo rozhodně není špatné, je dobře poskládané, ale prochází určitým vývojem, který není konečný. Není lehké postupně přebudovávat tým, to nejde ze dne na den. Chce to čas a tvrdou práci,“ zhodnotil problémy staronový lodivod.

Do Sparty se tchán Jaroslava Hlinky vrací po osmi letech. Jeho hlavním úkolem bude mužstvo odpoutat od pozic, na kterých si o play-off mohou kluby nechat jen zdát.

„Každý hráč musí udělat něco navíc. Nejde to lusknutím prstů, ale hlavně musíme konat a ne jen o problémech mluvit. Důležitá je každodenní práce, pilování maličkostí, zlepšování detailů a další spousta věcí,“ uzavřel Výborný.

Podaří se mu sparťanské obrození? Svou misi začne v pátek na ledě Komety.