Martin Nečas a Filip Chytil. To jsou nejvíce skloňovaná jména z řad talentovaných Čechů, kteří by letos měli naplno prorazit mezi hokejovou smetánku. Loni se oba mihli v prvním týmu na začátku sezony a poté zvolili rozdílnou cestu.

Jiří Šlégr.
Jiří Šlégr: Nagano událostí století? Klidně, viděl jsem, co s národem udělalo

Chytil sbíral zkušenosti na farmě ale na konci ročníku několikrát nastoupil v dresu Rangers. Nečas se vydal z Caroliny zpátky přes oceán pomoci brněnské Kometě k druhému titulu v řadě.

Sezonu si poté ještě vyšperkovali účastí na mistrovství světa, kde oba svou hrou zaujali.

Sebevědomí v kempu

Letos už je jejich úkol jasný naplno se prosadit do NHL. Zdá se, že by se jim to mohlo podařit. Nečas posbíral v přípravě čtyři body (3+1) a pro začátek se zařadil na pozici centra ve třetí formaci Hurricanes.

„Vždy je třeba být opatrný s mladými hráči, protože každý roste jinak. Martin však měl příležitost zahrát si na světovém šampionátu a do kempu dorazil s mnohem větším sebevědomím než loni,“ našel slova chvály pro českého útočníka generální manažer Caroliny Don Waddell.

Trenér HC Sparta Praha Uwe Krupp radí svým svěřencům.
Dokonalá Sparta? K ideálu stále daleko, defenzivní hra je ale dobrá, těší Kruppa

Šedesátiletý funkcionář vyzdvihl na Nečasovi jednu věc. „Jeho dovednosti jsou výborné, ale co se mi líbí nejvíce, je jeho trpělivost s pukem. Nepodléhá panice,“ uvedl.

Chytil hned zazářil

V rámci přestavby, která probíhá u Rangers, si hodně slibují od Filipa Chytila. Na rozdíl od svého vrstevníka zůstal v loňském roce za velkou louží i poté, co se pro něj nenašlo místo v prvním týmu. V Hartfordu se adaptoval na zámořský styl hokeje a v závěru sezony si za odměnu střihl několik zápasů za newyorský celek.

„Je výborný bruslař a zvládá i skvěle tvořit hru ve vysoké rychlosti,“ chválil ho asistent generálního manažera Chris Drury.

Vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (vlevo), premiér Andrej Babiš (uprostřed) a ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.
Kdo ovládá český sport? Hlasujte v anketě Deníku o nejvlivnějšího šíbra

Stejně jako Nečas začal letošní sezonu ve třetí formaci a v prvním duelu se zaskvěl asistencí na branku Jespera Fasta. Možná i proto se jeho čas na ledě prodloužil ve druhém utkání z necelých třinácti minut na sedmnáct.

Další talentovaní mladíci z Česka si musejí vybojovat místo v NHL nejprve kvalitními výkony na farmě.

Colorado tam prozatím poslalo Martina Kauta, příležitost v dresu Vancouveru by rádo dostalo další křídlo Lukáš Jašek a zřejmě největší naděje se vkládají do vyhlášeného kanonýra Filipa Zadiny. „Teď je všechno jenom na mně,“ vystihl svou situaci mladičký útočník.

Doplní brzy své vrstevníky na stadionech NHL?

Další mladíci v NHL? Švédové a Finové
* Rasmus Dahlin (18 let, obránce, Buffalo Sabres) Zázračné dítě ze Švédska udivovalo svou vyzrálou hrou v domácí lize už od patnácti. O poslední jedničce draftu bylo jasno dlouho dopředu, šťastným týmem se stalo Buffalo.

* Elias Pettersson (19 let, útočník, Vancouver Canucks) Opět švédská škola, tentokrát ofenzivní klenot. Pettersson řádí hned od startu. Ve dvou zápasech NHL zaznamenal pět bodů (3+2). Ve Vancouveru by díky němu mohlo být jednodušší odstartovat éru po bratrech Sedinových.

* Miro Heiskanen (19 let, obránce, Dallas Stars) Opět moderní typ beka. Fin se při premiéře uvedl skvělými ofenzivními výpady.

* Jesperi Kotkaniemi (18 let, útočník, Montreal Canadiens) Jestli by v kanadském celku mohl někdo přinést optimismus po poslední zpackané sezoně, pak to bude právě útočný talent z finského Pori. S „osmnáctkou“ slavil zlato na posledním MS.