Od zvláštního zpravodaje Deníku

Tým se navíc může opřít o fantastického brankáře Petri Vehanena. „ V nejdůležitějších momentech nás umí podržet. Vždycky dovede vytáhnout klíčový zákrok," smekl před gólmanem český bek.

Stoupá i s výhrami i sebevědomí?
Pořád se trochu trápíme v koncovce, šancí máme hodně, ale gólů nedáváme tolik. Zatím ani zdaleka nejsme tak produktivní mančaft, jak bychom mohli být. Pro nás jsou ale důležité tři body. Když už ale dáme čtyři góly, tak je co říct. Nemůžeme prohrát.

Je pro vás důležité vědomí, že máte za sebou zeď jménem Petri Vehanen?
Od začátku sezony je našim klíčovým hráčem. Vždycky nás podrží. Přijde ošemetná situace a on umí vytáhnout něco neskutečného. Sebevědomí celého týmu pak jde nahoru, on je vážně zeď, která všechno pochytá.

Navíc musí být příjemné, že kromě první lajny dávají góly i další formace…
Přesně tak, měli jsme vždycky trochu problémy, že když jedna lajna dávala góly, tak další tři ji nedokázali doplnit. Teď máme útočnou sílu rozdělenou do všech formací, i mladí kluci ve čtvrté řadě hrají skvěle a vytvářející si šance.

Náročné cestování, do toho časový posun. Dodá na tripu klid stoprocentní bilance?
Rozhodně, navíc se sezona láme, před olympijskou pauzou se hraje obden a vítězství nás posunují za našim cílem, kterým je první čtyřka.

V úterý vás čeká další utkání v Omsku. Bude to zatím největší dřina na tripu?
Co jsem stihl při zápase mrknout na kostku, tak vyhrál 5:2 nad Rigou. Měl špatný začátek, ale tým má kvalitní. Když hrál s CSKA Moskva, tak sice prohrál, ale přestřílel ji asi 46:16, bude to neskutečně těžké utkání. Ale pokud budeme hrát stejně jako teď, máme šanci uspět i tam.

V Praze hrál Omsk hodně agresivně. Bude doma hrát taky tak od podlahy?
Myslím, že tenhle zápas je dost prestižní pro trenéra Říhu, nahecuje to. Omsku už nic jiného nezbývá. Mají tam ztrátu, kterou se snaží dohnat, aby postoupili do play-off. Oni musí, neexistuje nic jiného. To by třeba mohla být naše výhoda, když budeme hrát dál tak trpělivě dozadu, mohli bychom se dostat do nějakých brejků.