Zastavme se na okamžik nejprve u bodu číslo dvě. Nejslavnější hokejová liga planety zavedla v sezoně 2013/2014 nový systém postupového klíče. Přesněji řečeno staronový, leccos převzala ze způsobu, jakým se hrálo v 80. letech, a přimyslela si k tomu takzvané „divoké karty“.

Jak to tedy je? Do play-off postupují první tři týmy z každé divize. V obou konferencích je pak doplní další dva celky na divoké karty, to už bez ohledu na divizní příslušnost. A nutno dodat, že tento systém je od svého zavedení terčem velmi temperamentní kritiky.

„Není to fér,“ řekl třeba bostonský útočník Brad Marchand, zatímco jeho klubový šéf Cam Neely dodal: „Týmy celý rok tvrdě bojují o to, aby získaly co nejlepší nasazení pro play-off. Tenhle systém jim to ale často neumožňuje.“

Co hokejistům tak vadí?

Podívejme se na příklad na Boston. Silný mančaft Davida Pastrňáka drží druhou příčku nejen v Atlantické divizi, ale v celé Východní konferenci, přesto se v 1. kole vyřazovacích bojů pravděpodobně utká (stejně jako loni) s neméně kvalitním a ambiciózním Torontem, místo aby narazil na přece jen slabší soupeře, jako je Carolina či Columbus.

Vedení NHL ale dává každý rok jasně najevo, že o návratu k předchozímu systému (týmy byly nasazovány podle pořadí v konferenční tabulce, takže první hrál s osmým, druhý se sedmým atd.) nemíní diskutovat.

A jak to tedy pár zápasů před koncem základní části vypadá s boji o postup?

Ve Východní konferenci už mají jistou účast v play-off Tampa, Boston a Washington. Blízko jsou i Toronto, NY Islanders a Pittsburgh, zatímco Carolina (91 b.), Columbus (90) a Montreal (90) se porvou o dvě divoké karty.

Ryze teoretickou šanci na záchranu zpackané sezony má stále i Philadelphie, ta ale před dnešními duely ztrácela na Montreal už osm bodů. Postup oranžové družiny by se tak rovnal zázraku. Flyers v posledních týdnech až příliš často ztráceli body právě v zápasech s přímými konkurenty.

„Pokaždé, když jsme se dostali blízko k hranici play-off na tři pět bodů a nastoupili jsme proti některému z týmů před námi, tak jsme to nezvládli. Nedokázali jsme ty klíčové zápasy zvládnout, a proto jsme tam, kde jsme,“ zlobil se Jakub Voráček, jedna z opor Philadelphie.

V Západní konferenci hřeje jistota postupu Calgary, San Jose, Winnipeg a Nashville, na dalších příčkách to ale bude ještě strhující boj. Divoké karty drží Dallas s Coloradem, vystrnadit je ale může až pět týmů, které jsou stále ve hře o play-off.

V nejbližších dnech tak půjde o každý bod, každý gól.