Český brankář Michal Neuvirth přispěl v úterním utkání NHL dvaceti zásahy k výhře Washingtonu 4:1 nad Nashvillem. Rodák z Ústí nad Labem dostal přednost před krajanem Tomášem Vokounem ve třetím utkání za sebou a celkově v nich inkasoval pouze tři góly.

"Hraje se nám před ním lépe, když víme, že i když uděláme chybu, tak ji dokáže napravit," řekl spoluhráč Troy Brouwer na adresu mladého českého gólmana.

Brouwer sám uzavřel gólový účet utkání, před ním se trefily v první třetině hvězdy týmu Alexandr Ovečkin a Nicklas Bäckström. Ve třetí části pak po snížení Predators kontroval Alexandr Sjomin, jenž si prý vzal k srdci Neuvirthovu radu během přestávky. "Říkal jsem mu po druhé třetině, že musí víc střílet," smál se třiadvacetiletý gólman.

U druhé branky vítězů si připsal asistenci obránce Roman Hamrlík, pro něhož to byl druhý bod v sezoně. Jeho spoluhráč Mike Knuble sehrál tisící zápas v NHL, před utkáním byl na jeho počest uspořádán ceremoniál a během rozbruslení měli všichni hráči Capitals dres s jeho číslem 22.

Vrbata se podílel na vítězství Phoenixu

Útočník Radim Vrbata se podílel gólem a asistencí na výhře Phoenixu 2:1 na ledě Floridy. Obě branky Coyotes padly v početní převaze. Nejprve byl Vrbata součástí rychlé kombinace, kterou zakončil Ray Whitney, na 2:0 zvýšil sám střelou z levého kruhu.

Panthers ale v závěru prostřední části snížili a v závěrečné minutě byli velmi blízko vyrovnání. Po střele Tomáše Fleischmanna, který je nyní jen o bod před Vrbatou v čele produktivity českých hráčů v NHL, vznikl závar, při němž Martin Hanzal a Michal Rozsíval posunuli branku. Rozhodčí nařídil trestné střílení, ale Stephen Weiss ho neproměnil. Po jeho rychlé bekhendové kličce zakončené mezi betony Jasona LaBarbery skončil puk po zákroku gólmana na brankové čáře.

"Ležel jsem na ledě a podíval se na naši střídačku. Byla bez reakcí. Podíval jsem se na soupeřovu střídačku a tam to vypadalo stejně. Žasl jsem. Říkal jsem si: 'Co se to sakra děje?'" vyprávěl LaBarbera. "Pak jsem se podíval vedle sebe a viděl jsem to. Samozřejmě jsem se ještě koukl na záznam a reagoval jsem nějak ve stylu: 'No to si snad děláte srandu!'" smál se LaBarbera, který ve třetí třetině nahradil zraněného Mikea Smithe.

Pavelec vychytal alespoň bod

Ve velmi dobrém světle se prezentoval i druhý český gólman Ondřej Pavelec, díky jehož 31 zásahům získal Winnipeg alespoň bod za prohru 2:3 po samostatných nájezdech s New Yorkem Islanders. Hostující Islanders měli v zápase daleko více gólových šancí, které jim ale akrobatickými zásahy zmařil Pavelec, třetí hvězda utkání.

"Je to moje práce, abych týmu nějakými zákroky pomohl," uvedl kladenský odchovanec, který ale v rozstřelu už nechytil ani jeden ze dvou nájezdů. "Neradi vidíte, jak vám někdo chytá tutovky. Ale to se stává. Pavelec je velmi dobrý gólman a dnes to prokázal několika slušnými zásahy. Ale nakonec jsme se s tím vypořádali a zvítězili," potěšilo P.A. Parenteaua, který dal v základní hrací době jeden gól a připsal si i rozhodující nájezd.

Eliáš nehrál, je nemocný

Patrik Eliáš, který ve svých posledních třech startech zaznamenal čtyři branky a jednu asistenci, nenastoupil kvůli nemoci k utkání New Jersey s New Yorkem Rangers. Bez svého nejproduktivnějšího hráče Devils doma prohráli 1:4.

Přitom New Jersey dlouho vedlo 1:0, k čemuž asistencí přispěl i Petr Sýkora, ale hosté v závěru druhé části srovnali a třemi góly v poslední třetině výsledek otočili. Hlavním strůjcem obratu byl Marián Gáborík, který vstřelil dva góly a na jeden přihrál.

Už třetí utkání vynechal kvůli otřesu mozku Milan Michálek, i bez něho ale Ottawa zdolala Buffalo 4:1. Český útočník, který byl před zraněním nejlepším střelcem soutěže, ale absolvoval v úterý ráno rozbruslení a je šance, že nastoupí už v pátek proti Carolině.

Výsledky NHL:

New Jersey - NY Rangers 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
Branky: 16. Zajac (Sýkora) - 45. a 60. Gáborík, 38. Anisimov, 55. Hagelin. Střely na branku: 31:21. Diváci: 17.625.

Washington - Nashville 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Branky: 8. Ovečkin, 16. Bäckström (Hamrlík), 51. Sjomin, 54. Brouwer - 45. S. Kosticyn. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval jeden gól z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 95,24 procenta. Diváci: 18.506.

Pittsburgh - Chicago 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
Branky: 11. Kunitz, 23. J. Neal, 37. Kennedy - 41. Toews, 47. Stalberg. Střely na branku: 28:38. Diváci: 18.607.

Ottawa - Buffalo 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
Branky: 48. a 59. Condra, 12. Z. Smith, 58. Karlsson - 34. Leopold. Střely na branku: 39:23. Diváci: 18.474.

Florida - Phoenix 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 38. Campbell - 20. Ray Whitney (Vrbata), 30. Vrbata. Střely na branku: 28:22. Diváci: 17.711.

Winnipeg - NY Islanders 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 18. Antropov, 30. Ladd - 9. a rozhodující nájezd Parenteau, 24. Grabner. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval dvě branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 93,93 procenta. Střely na branku: 38:33. Diváci: 15.004.

Calgary - Minnesota 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky: 3. Glencross, 27. Iginla - 7. Bouchard. Střely na branku: 30:30. Diváci: 19.289.