„Byl to takový hubený klučina, který moc nemluvil anglicky, na hlavě měl velké afro a na každého se usmíval," zavzpomínal na tehdy devatenáctiletého Voráčka jeho bývalý spoluhráč z Columbusu, bitkař Jared Boll. „Ale na ledě bylo hned vidět, že v něm něco je, že z něj vyroste dobrý hráč," dodává.

V ročníku, kdy si útočník z dalekého Kladna teprve zvykal na nejlepší hokejovou ligu světa, byl o dva roky starší Sidney Crosby už dávno modlou (většiny) kanadských fanoušků. Právě v sezoně 2008/2009 dovedl Pittsburgh jako nejmladší kapitán v historii ke Stanley Cupu a poličky u něj doma se prohýbaly pod váhou vystavených individuálních trofejí.

Teď tihle dva stojí proti sobě v boji o první místo kanadského bodování NHL.

Kanadská superhvězda, od které se útok na další Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího borce sezony čeká, a české pravé křídlo, donedávna bojující s pověstí talentovaného hráče, který nedokáže naplno prodat své schopnosti.

To už rozhodně neplatí - Voráček to, zdá se, vzal konečně za správný konec.

Mohl by atakovat klubový rekord

„Neřekl bych, že se moje hra nějak zásadně změnila. Jsem o rok zkušenější, mám i trochu štěstí," zůstává pětadvacetiletý Voráček nohama na zemi. Pro mnoho lidí jeho parádní výkony nejsou překvapení. „Má na to, zůstat tam, kde je. Jedinou překážkou může být zranění," míní jeho agent Petr Svoboda.

Voráček před třemi lety přestoupil z Columbusu do Philadelphie a viditelně mu to svědčí.

Po boku šikuly Clauda Girouxe (který je také v top 10 kanadského bodování) se každým rokem zlepšuje. Letos na podzim posbíral ve 20 utkáních 29 bodů, s 22 asistencemi je nejlepším nahrávačem ligy. Jeho rival Crosby má na kontě také 29 bodů, ale o dva vstřelené góly víc. Třetí Tyler Seguin z Dallasu zaostává za vedoucím duem o tři body.

Může to Voráčkovi vydržet? Kdyby si udržel současné tempo, na konci sezony by měl famózních 119 bodů a atakoval by klubový rekord Flyers, který drží od roku 1993 Mark Recchi (tehdy zaznamenal 123 bodů). Na Art Ross Trophy přitom v minulé sezoně stačilo Crosbymu 104 bodů.

Crosby nemá rád ani Voráčka

„Nemám rád takovéhle statistiky. Snažím se vytvořit si na ledě co nejvíc šancí, střílet a pomoci týmu k vítězství. Nestarám se o čísla. Ani trochu," řekl Voráček serveru CSNPhilly. Fakt je, že zatímco jeho statistiky utěšeně vzkvétají, mužstvu Philadelphie se moc nedaří a je až na 13. místě Východní konference. Crosbyho Pittsburgh je druhý.

Ještě jedna věc je celkem důležitá. Philadelphia a Pittsburgh jsou tradiční rivalové.

Když se oba týmy utkaly před dvěma lety v play-off, byla z toho série plná bitek, faulů a strkanic. Jeden moment se zapsal do paměti: Voráček se shýbal, aby si zvedl z ledu rukavici, a přihlížející Crosby mu ji hokejkou odstrčil o kus dál. Klukovina, nesportovní gesto. Crosby takové věci bohužel občas dělá. „Prostě nemám rád nikoho z jejich mužstva," řekl tehdy.

Nyní tedy stojí Voráček s Crosbym opět proti sobě. Kdo se bude smát naposled?