Předchozí
1 z 8
Další

Ondřej Palát (Tampa Bay -> New Jersey)

Hokejista Colorada Avalanche center Nathan MacKinnon (vlevo) a Ondřej Palát z Tampy Bay v šestém finále NHL na ledě Tampy, 26. června 2022.Hokejista Colorada Avalanche center Nathan MacKinnon (vlevo) a Ondřej Palát z Tampy Bay v šestém finále NHL na ledě Tampy, 26. června 2022.Zdroj: ČTK

Po dlouhé jedenáctileté kapitole plné úspěchů musel dát své milované Tampě definitivní sbohem. Vedení floridského celku se rozhodlo investovat zbývající peníze jiným směrem, jednatřicetiletý forvard tak nedobrovolně zamířil na listinu volných hráčů.

Ovšem ne nadlouho. Po Palátovi okamžitě sáhlo New Jersey, pro které se český útočník stal dosud největším letním úlovkem. A zatímco Lightning posílali ročně na jeho účet 5,3 milionů dolarů, podpisem pětiletého kontraktu u Ďáblů si rodák z Frýdku-Místku za rok vydělá až o 700 tisíc dolarů více.

Jan Rutta (Tampa Bay -> Pittsburgh)

Hokejista Jan Rutta s nejcennější trofejí.Hokejista Jan Rutta s nejcennější trofejí.Zdroj: archiv Jana Rutty

Tento podpis se opravdu povedl. Zkušený zadák, který společně s Palátem dotáhl zlatou generaci Tampy ke dvěma Stanley Cupům, se po uplynulé sezoně taktéž objevil mimo soupisku Blesků a byl tak odkázán k jednáním u nových zaměstnavatelů. Ani on však nemusel příliš dlouho čekat. Bez jakýchkoliv problémů si plácl s Pittsburghem, kde mu navíc hned v úvodní sezoně nabídli 3,25 milionu dolarů, což je téměř dvojnásobek Ruttova dosavadního ročního platu z Tampy. A s dalšími 2,5 miliony nebude rozhodně strádat ani ve zbývajících dvou ročnících v dresu Penguins.

Dominik Kubalík (Chicago -> Detroit)

Ve službách Chicago Blackhawks má Dominik Kubalík před sebou třetí sezonu.Ve službách Chicago Blackhawks má Dominik Kubalík před sebou třetí sezonu.Zdroj: ČTK/AP/Reinhold Matay

V Chicagu zažil dvě velice solidní sezony. Šanci, kterou Dominik Kubalík za mořem dostal, využil naprosto skvěle. Jenže poté následoval protrápený ročník s pořadovým číslem tři, jenž se nakonec plzeňskému rodákovi stal osudným. Vedení Blackhawks mu proto před následující sezonou nepředložilo kvalifikační nabídku a šestadvacetiletý kanonýr se tak ocitl bez angažmá.

Druhou šanci nyní Kubalík vyhlíží v Detroitu, kde dostal slušnou dvouletou smlouvu s roční gáží okolo 2,5 milionu dolarů. O 1,2 milionu méně než v Chicagu, nicméně je to nová příležitost. 

Ondřej Kaše (Toronto -> Carolina)

Ondřej Kaše v dresu Javorových listů z Toronta.Ondřej Kaše v dresu Javorových listů z Toronta.Zdroj: ČTK/AP/Alex Gallardo

Kdyby jej v posledních letech neprovázela nepříjemná zranění, dost možná by dnes platil za jednoho z klíčových borců kabiny Bostonu. Nakonec byl vyměněn do Toronta, kde herně ožil, ale ani to mu nestačilo k tomu, aby si v kanadské metropoli udržel své místo. A když mu vedení Maple Leafs nenabídlo to, co český útočník požadoval, musel se uchýlit k další změně adresy. Nové útočiště našel v Carolině, která se před startem nového ročníku pustila do velkých nákupů. Kaše dostal roční smlouvu na 1,5 milionu dolarů, čímž si přijde na malinko lepší peníze než u bývalého zaměstnavatele. A snad i větší ice-time.

Vítek Vaněček (Washington -> New Jersey)

Brankář Vítek Vaněček v dresu Washington Capitals.Brankář Vítek Vaněček v dresu Washington Capitals.Zdroj: ČTK/AP/Nick Wass

Na to, že ještě před pár dny bylo jméno českého brankáře spojováno se soudní arbitráží ohledně nové smlouvy, se nakonec v kancelářích organizace Devils upekla naprosto nevídaná dohoda. Pro šestadvacetiletého Vaněčka doslova skok do finančního ráje. Zatímco ve Washingtonu si po loňském ročníku vyzvedl částku 750 tisíc dolarů, u nového majitele si polepší téměř pětinásobně. S New Jersey podepsal výhodný tříletý kontrakt, v rámci něhož si ročně přijde na 3,4 milionu dolarů. A třeba konečně urve i onu vytouženou pozici brankářské jedničky.

David Rittich (Nashville -> Winnipeg)

Brankář David Rittich v dresu Nashvillu.Brankář David Rittich v dresu Nashvillu.Zdroj: ČTK/AP/Wilfredo Lee

Při poslední štaci v Nashvillu na něj příliš prostoru mezi třemi tyčemi nezbylo. Od samého začátku kryl záda suverénní jedničce Juusu Sarosovi a když už se konečně dočkal šance, ne vždy to skončilo úplně slavně. Přesto však brankář David Rittich v NHL zůstává.

Na jednu sezonu podepsal jihlavský rodák v kanadském Winnipegu, kde jej ovšem čeká další těžký úkol. Brankovišti Jets už totiž nějaký ten pátek velí Connor Hellebuyck, i tentokrát tak na Ritticha nejspíše zbude pozice dvojky. A navíc s poklesem z původního ročního výdělku 1,25 milionu dolarů na „pouhých“ 900 tisíc.

Andrej Šustr (Anaheim -> Minnesota)

Čeští hokejisté Andrej Šustr a Ondřej Palát se v play off NHL podíleli na vítězném gólu Tampy Bay.Čeští hokejisté Andrej Šustr a Ondřej Palát se v play off NHL podíleli na vítězném gólu Tampy Bay.Zdroj: ČTK/AP/Frank Franklin II

Zámořský svět znovuobjevil po dvouleté štaci v ruské KHL, po návratu do NHL oblékal dres Tampy a naposledy také Anaheimu. V závěru ročníku, kdy už bylo rozhodnuto o tom, že Kačeři opět nepostoupí do play-off, dostal na ledě poměrně hodně prostoru, přesto se tamější vedení rozhodlo pro definitivní ukončení spolupráce. Šustr se tak přesunul za novým restartem do Minnesoty, kde bude po podepsání dvoucestného kontraktu bojovat o místo v prvním týmu. Pokud to zvládne, pojistí si stávajících 750 tisíc dolarů ročně, pokud ne, čeká jej na farmě propad na 400 tisíc.

Nováčkovské smlouvy pro české mladíky

David Jiříček je šestka letošního draftu NHL. V prvním kole si jej vybral Columbus.David Jiříček je šestka letošního draftu NHL. V prvním kole si jej vybral Columbus.Zdroj: ČTK/AP/Remoizr

Jako první se zámořskému světu upsala šestka letošního draftu David Jiříček, osmnáctiletý obránce získal tříletý nováčkovský kontrakt v Columbusu, jenž mu může vynést nejvyšší možnou roční gáži v hodnotě 950 000 tisíc dolarů.

Bronzového medailistu ze světového šampionátu ve Finsku poté následoval kolega z juniorské reprezentace Jiří Kulich, kterého draftovalo v prvním kole Buffalo a nabídlo odchovanci Kadaně taktéž nabitou tříletou smlouvu. Vysněného nováčkovského podpisu se pak dočkal i třetí český mladík Tomáš Hamara, který se s ottawskými Senátory dohodl na zhruba 860 tisících dolarů za rok.