Matty Beniers v roce 2021. Shane Wright v roce 2022. A nyní se ke dvěma úspěšným nadějím ambiciózní organizace ze Seattlu přidává také jméno Eduard Šalé. Šikovný teenager z Brna, který se na galavečeru v Nashvillu stal třetí volbou v historii Krakena, jež padla v prvním kole.

Kanadská hvězdička Connor Bedard obléká dres Chicaga, které si jej vybralo jako první volbu večera
Favorit Bedard ovládl draft NHL a míří do Chicaga. Na Šalého si ukázal Seattle

Česká jednička letošního draftu Šalé si v uplynulém ročníku nejvyšší domácí soutěže připsal ve 43 soutěžních utkáních celkem 14 kanadských bodů a sezonu zakončil jako nejlepší střelec ligy mezi hráči juniorského věku. Odměnou mu pak byla cena pro nejlepšího nováčka soutěže.

Stejnou nálepku mezi domácí elitou si v minulosti vydobyla jména jako Tomáš Hertl, Milan Hejduk, Tomáš Plekanec či Martin Nečas. A právě s posledním jmenovaným bývá brněnský talent nejčastěji spojován. Oba si dokázali získat srdce fanoušků Komety a oba si svými výkony řekli o pozvánku na prestižní akci zámořské NHL.

Brňák pozval na pódium Brňáka

Nečase, který v loňské sezoně nasázel 28 branek a v dresu Caroliny prožil dosud nejvydařenější rok, si Hurricanes vybrali v prvním kole před šesti lety. Tehdy stáli u mikrofonu generální manažer organizace Ron Francis a ředitel amatérského skautingu Robert Kron, odpovědný za výběr talentovaných mladíků z celého světa. 

A o šest let později se to stejné duo, nyní už ovšem ve službách Seattlu, postaralo o výběr další výjimečné postavy z jihomoravské metropole. Šalého pak jakožto dvacítku letošního draftu NHL pozval na pódium právě Kron, rovněž brněnský rodák. V tu chvíli se v nashvillské Bridgestone Areně rozepsal opravdu jedinečný příběh.

„Fanoušci Krakenu, zapamatujte si všichni tento moment,“ stojí v popisu videa na klubovém účtu, když halou zaznělo jméno někdejšího esa Komety. „Byl to nesmírně dlouhý den, takže jsem už trochu utahaný, ale jsem rád, že to nakonec dopadlo dobře. Už se nemůžu dočkat,“ oplýval se radostí Šalé, který se stal prvním českým útočníkem v historii organizace. 

Příklad pro mladé hráče 

Letošní první výběr Seattlu udělal radost rovněž Sasu Hovimu, někdejší brankářské ikoně brněnské Komety a dnes skautovi pracujícímu právě pro Kraken. „Jsem rád, že Kometa dokáže rozvíjet hráče jako je Eduard. Právě on je teď pro mladé hráče v Brně velkým příkladem,“ prozradil čtyřicetiletý Fin exkluzivně pro Deník přímo z dějiště draftu.

Proč právě Šalé? „Myslíme si, že je to skvělý hráč a výjimečný teenager. Jsme přesvědčeni o tom, že má před ostatními vrstevníky velmi dobrý náskok,“ řekl Hovi. „Náš ředitel amatérského skautingu je Robert Kron, který z Brna pochází a Edu dobře zná. Dříve navíc trénoval v mém skill centru HDC Finland, takže i já jsem měl tu možnost ho poznat,“ dodal tehdejší oblíbenec brněnských fanoušků.

Jednoznačná ikona letošního draftu NHL, Kanaďan Connor Bedard.
Příběhy draftu NHL: Návštěva z jiné planety, syn legendy či chaos jménem Mičkov

Hned na následném setkání s novináři byl český útočník zasypán otázkami na svou nejbližší budoucnost. Debut v NHL je prozatím spíše otázkou utopie, nicméně Šalé bude mít možnost na sebe upozornit už za pár týdnů na kempu nováčků. Nejpravděpodobněji se však zatím jeví varianta přesunu do juniorského celku Barrie Colts, který nastupuje v Ontario Hockey League. 

„Naše organizace je velmi trpělivá a pečlivě sledujeme, kde je pro Edu aktuálně to nejlepší místo na hraní. Rozhodně však nikam nespěcháme. Plány na příští sezonu se budou dělat pomalu během léta,“ poodkryl aktuální situaci okolo české jedničky draftu Hovi.