Jiříček, jenž se k prvnímu týmu Blue Jackets připojil po zranění elitního beka Zacha Werenského, se střelecky prosadil hned ve svém prvním zápase v sezoně. Devatenáctiletý český zadák dostal ve 34. minutě prostor na pravém kruhu, převzal nahrávku Patrika Laineho a vydařenou ranou na bližší tyč zvýšil na 4:1 pro Blue Jackets.

Kanadský supertalent Connor Bedard si střihl premiéru v NHL proti legendárnímu Sydneymu Crosbymu
O Pastrňákovi, favoritech na pohár i Bedardovi: Příběh sezony v NHL, míní expert

„Od Patrika to byla opravdu skvělá akce. Výborně přidržel puk a našel mě úplně volného. Já viděl, že před brankou je trochu rušno, tak jsem to zkusil. Jsem rád, že to tam padlo zrovna před našimi fanoušky,“ řekl po utkání nadšený Jiříček, jenž se zároveň stal třetí hvězdou zápasu.

Vicemistr světa do dvaceti let tak ve svém pátém zápase v NHL zaznamenal první kanadský bod. „Nejprve jsem byl trochu nervózní, přeci jen to byl můj první letošní start za Blue Jackets. Nebylo to jednoduché, ale myslím, že jsem to zvládl docela dobře. Teď bych rád v podobných výkonech pokračoval i dál,“ zasnil se plzeňský odchovanec.

Rangers posléze ve třetí části snížili na 2:4, Columbus ale zásluhou Justina Danfortha odskočil opět na rozdíl tří branek a závěr zápasu si i přes třetí inkasovaný gól pohlídal. První výhru na lavičce týmu v NHL oslavil trenér Pascal Vincent, který Blue Jackets převzal 17. září po odstoupení Mikea Babcocka.

To útočník Filip Chytil v dresu newyorského celku odehrál smolný duel. V šesté minutě mu nejprve nebyl uznán gól na 2:0 a zápas zakončil hned se třemi zápornými body ve statistice plus/minus.

Pastrňák tentokrát udeřil z nájezdu

David Pastrňák zahájil hon za další šedesátigólovou sezonou výborně. Rodák z Havířova se střelecky prosadil i ve druhém zápase Bostonu a přispěl k dalšímu vítězství loňských vítězů základní části. Proti Nashvillu sice Bruins rychle prohrávali, zásluhou Jamese van Riemsdyka a právě Pastrňáka ale skóre otočili a ve třetí části dokázali odpovědět i na vyrovnávací gól Coltona Sissonse.

Český kanonýr dal třetí branku v sezoně ve 35. minutě, kdy nekompromisní ranou do pravého horního rohu branky Juuseho Sarose proměnil trestné střílení, které v úniku sám vybojoval. „Je to trošku jiný způsob střely, než který používám obvykle. V létě jsem pracoval na tom, abych byl v zakončení variabilnější,“ vysvětlil neobvyklý nájezd Pastrňák.

Brankář Petr Mrázek vstoupil do sezony skvělým výkonem proti Pittsburghu. V zápase s Penguins pomohl Chicagu k výhře 38 zákroky. I ve druhém startu čelil více než třiceti střeleckým pokusům, na ledě Montrealu ale jeho 33 zásahů na výhru nestačilo. Blackhawks prohráli podruhé za sebou, hvězdný talent Connor Bedard v jejich dresu bodoval i ve třetím zápase premiérové sezony v NHL.

Vítězně ze zápasu neodešli ani Tomáš Hertl, Filip Zadina a Jan Rutta, jejichž San Jose podlehlo Coloradu 1:2 po samostatných nájezdech. Sharks po brance Thomase Bordeleaua vedli, minutu a 26 sekund před koncem základní hrací doby ale srovnal Cale Makar a v nájezdech rozhodl o výhře Avalanche Mikko Rantanen.

Brankář Tomáš Suchánek.
V Anaheimu nebylo místo. Suchánek podepsal na farmě, odtud ho poslali níž

Nájezdy rozhodly rovněž přestřelku mezi Los Angeles a Carolinou. Kings v zápase prohrávali 1:4 a 2:5, i díky dvěma trefám kapitána Anžeho Kopitara nakonec srovnali a ze zápasu si odnesli alespoň bod za porážku 5:6 po samostatných nájezdech. Martin Nečas přispěl k výhře Caroliny jedním proměněným nájezdem.

První ligový start za Anaheim má za sebou obránce Radko Gudas. Český bek v souboji s úřadujícím šampiony z Vegas odehrál za Ducks 18 a půl minuty, prohru 1:4 ale neodvrátil. Vítězství Golden Knights řídil autor gólu a dvou asistencí Chandler Stephenson.