Co Dominika Haška tak rozvzteklilo? O uplynulém víkendu se uskutečnilo tradiční Utkání hvězd NHL včetně oblíbeného doprovodného programu. A tvářemi okázalé akce se stali i ruský kanonýr Alexandr Ovečkin a jeho čtyřletý syn Sergej.

Dominik Hašek
Rusko na OH? Ať závodí na Sibiři. Osobnosti jsou pro sankce, ale proti bojkotu

Účast ratolestí hokejových hvězd na exhibičních soutěžích není nic ojedinělého, podle Haška (i dalších kritiků) však čilé křepčení Ovečkina juniora na malých brusličkách po boku ikon NHL ztrácí na roztomilosti při srovnání s osudem tisíců ukrajinských dětí.

„NHL tím padla až na dno. Nechat Ovečkinova syna předvádět se na ledě během Utkání hvězd je plivnutím do tváře těch asi pěti set zabitých, tisíců zraněných a desetitisíců unesených ukrajinských dětí,“ napsal Hašek.

Šlo o další z ostrých výpadů šestinásobného držitele Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL na adresu vedení soutěže, která podle Haška dává prostřednictvím ruských hokejistů Putinovu režimu velmi vítaný prostor pro šíření své propagandy.

Šéf NHL: Hašek nemluví za Česko

Faktem je, že Ovečkin není jen hokejovými božstvy nadaný ostrostřelec, ale také muž, který ruskému vůdci dlouhá léta stojí po boku, netají se svým blízkým vztahem k vládci Kremlu a nikdy se nedistancoval od zločinů ruských invazních sil na napadené Ukrajině.

Alexandr Ovečkin vede Washington jako kapitán už 14. sezonu v řadě
Góly do prázdné? Ovečkin dohání Gretzkyho, v zámoří je ale pod palbou kritiky

Jak připomněl finský list Iltalehti, Ovečkin se už v roce 2014 při obsazení Krymu zapojil do ruské propagandistické mašinerie a zaštiťoval se přitom údajnou starostí o osud dětí na Ukrajině. „Zachraňte děti před fašismem,“ napsal tehdy na Instagramu.

Jsou-li nyní životy těchto dětí a jejich rodin brutálně ničeny Putinovou invazí, dá se chápat Haškovou rozhořčení z alibistického přístupu NHL. A protože jeden z nejlepších brankářů v historii soutěže má v zámoří stále dost silný ohlas, vyjádřil se k jeho útokům konečně i sám ligový boss Gary Bettman.

Dominik Hašek
Kolik musí ještě umřít lidí, abyste přestali? Hašek ostře pálí do televize Nova

„Hašek byl v uplynulém roce ostrým kritikem. Má na svůj názor právo, ale nemyslím si, že reprezentuje postoj českého národa nebo vlády. A mimochodem, já s ním nesouhlasím,“ řekl Bettman na dotaz finských novinářů.

Mazaný právník Bettman poslední dobou úzkostlivě lavíruje mezi tlakem spousty fanoušků na jasný postoj ligy i jejích hvězd proti ruské agresi na jedné straně, a obchodně-politickými zájmy soutěže na straně druhé. Ovečkinova pověst předního Putinova spojence mu situaci věru neusnadňuje.

Zdroj: Youtube