Jasně, nikdo asi nepochybuje o tom, že nejsledovanějším bude jednička letošního draftu Connor Bedard. Osmnáctiletý mladík zářil ve WHL, kde nasázel 71 branek. Spolu se 72 asistencemi to dává dechberoucí průměr přes dva a půl bodu a 1,24 gólu za zápas.

V Chicagu už teď mluví o Bedardovi jako o velké budoucnosti organizace. „Mým snem a celoživotním cílem je hrát NHL a být v ní platným hráčem,“ říká majitel dvou zlatých medailí z juniorského světového šampionátu. 

Ve výběru nejzajímavějších nováčků nechybí řada borců z předních pozic draftů posledních sezon. Za pozornost stojí Brandt Clarke, Logan Cooley, William Eklund, Luke Hughes, Pavel Mintyukov, Marco Rossi, Shane Wright nebo Adam Fantilli. 

Hokejová šatna. Ilustrační snímek
Genderové šílenství na hokeji? Zákaz nahoty v šatnách, rodiče hráčů jsou v šoku

Poslední jmenovaný má ve sbírce už i zlato ze seniorského mistrovství světa a v dobrém na něj rozhodně nebudou vzpomínat třeba Lotyši, proti kterým se v semifinále postaral o vítězný kanadský gól. Turnaj nakonec zakončil s jednou brankou a dvěma asistencemi a stal se druhým Kanaďanem, který získal ve stejném roce zlato na juniorském i seniorském šampionátu.

A český zástupce? Přece Jiří Kulich, kterého si loni vybralo Buffalo Sabres jako 28. hráče v pořadí draftu. V zámoří si u rodáka z Kadaně, který okusil extraligový hokej v Karlových Varech, všímají hlavně jeho bruslařských dovedností a připomínají 24 gólů a 22 asistencí během jeho debutové sezony v AHL. Jedenácti body v play-off pak pomohl Rochesteru poprvé od roku 2004 do konferenčního finále. 

Učil se trpělivosti

Nesmazatelný je i jeho reprezentační počin. Sedmi brankami a dvěma asistencemi se letos podepsal pod stříbrné medaile na juniorském MS.

V dřívějších letech strávil Kulich pět roků v Chomutově. Už tam si všimli jeho výjimečného talentu. „Když působil u nás, prokazoval parádní výkonnost, byl v trénincích nejlepší ze všech. Doporučoval jsem ho i mezi starší hokejisty a ani tam se neztratil,“ vzpomínal pro Deník trenér Petr Jíra, jenž hokejistu dobře zná.

„Na začátku pro mě bylo trochu frustrující, jak se tam hraje důraznější hokej, ale už jsem si na všechno zvykl. Myslím, že hlavou jsem na tom už parádně. Už se tam cítím mezi svými, jako kdybych byl v Česku,“ vykládal Kulich před startem MS hráčů do 20 let. 

Radek Smoleňák se po 12 letech vrátil do Kladna
S Plekancem v jednom týmu? Asi si zruším životní pojistku, směje se Smoleňák

Zkraje své zámořské cesty byl nesvůj z toho, že nepřichází šance v NHL. Pak si ale vše srovnal v hlavě a zdá se, že trpělivost spolu s výbornými výkony, které předváděl, by mohla přinést ovoce. 

Pozitivní signály přicházejí nejen z reprezentačního áčka, ale i ze zámoří, kde jej před nedávnem renomovaný The Athletic zařadil mezi pět nejlepších mladých hráčů, kteří zatím nehrají NHL. 

Teď se do podobné společnosti dostal znovu. To už nebude náhoda.