„Každý má svoji cestu. Já jsem netlačil na to, abych šel hrát do zámoří. Měl jsem jednu příležitost, ale nedopadlo to. Zůstal jsem v Liberci, a to mi prospělo," svěřil se držitel extraligového titulu v rozhovoru pro Deník.

Do Liberce jste šel ve čtrnácti. To muselo být těžké, odejít pryč tak mladý, co?
Nebylo to lehké, ale já jsem v Ústí moc nehrál. Když jsem pak přišel do Liberce, tak jsme měli nejsilnější mladší dorost v republice. V týmu byl i Pavel Zacha, který teď hraje v NHL. Tenkrát jsme byli hodně silní a já byl rád, že jsem se chytil. Jde to postupně, tak uvidíme, jaký to bude mít další průběh.

Vás nelákalo zkusit zámoří?
Příležitost byla po šampionátu osmnáctek, ale nevyšlo to s draftem do CHL. Asi to tak mělo být. Zůstal jsem v Liberci, a to mi prospělo.

Mrzí vás, že zámoří nevyšlo?
Ještě není nic vyloučeno. Podívejte se třeba na Radima Šimka, který před třemi roky hrál taky v Benátkách a teď válí za Liberec, kde se vypracoval v nejlepšího beka. Dostal se až na mistrovství světa a měl nabídky z NHL, které ale odmítl, protože se chce ještě jeden rok rozehrávat v Liberci. Nikdy nevíte, co přijde.

V liberecké organizaci jste se prokousal přes farmu v Benátkách až do prvního týmu. Jaké to je?
Je to hezké (směje se). Letos jsem začal v Benátkách a pak jsem se dostal k Tygrům. Docela se mi v Liberci dařilo, ale zranil jsem se. Měl jsem otřes mozku a asi dvacet dní jsem nemohl hrát. Teď během repre pauzy se chodím rozehrát do Benátek.

Jak jste k otřesu mozku přišel?
Ve Zlíně jsem vletěl hlavou na mantinel a byl z toho otřes mozku (směje se). To se mi stalo poprvé.

Pod Ještědem jste si vydobyl pevnou pozici, ale stále chodíte hrát i první ligu za Benátky. Je to velký rozdíl?
V Liberci to je o něčem jiném, protože hrajeme nahoře. Když jdu hrát za Benátky, tak to pro mě není moc lehké, protože se hraje jiný systém a je to jiná soutěž. Ale dělám, co můžu. V Liberci bych teď měl hrát ve třetí lajně, dostávám prostor i na přesilovky, takže ice-time je podobný jako v Benátkách, kde hraju v prvním útoku.

Zatímco loni jste se mezi elitou rozkoukával, letos jste v 21 zápasech vstřelil tři góly (+4 asistence). To je na bažanta celkem slušná bilance.
V extralize se daleko víc dostávám do šancí. Těch gólů klidně mohlo být víc.

Čím to je? Soupeři si na vás nedávají takový pozor?
Spíš mám dobré spoluhráče a ti mi to připravují (směje se).

Pomohla vám loňská sezona, kdy jste už nakukoval mezi Tygry?
Jo, i když jsem tolik nehrál a měl třeba jen pět nebo deset střídání za zápas. Teď už je ice-time úplně o něčem jiném. Všechno to jde postupně. Když jsem před dvěma lety hrál za Benátky, tak jsem byl mladý a vyjukaný. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.

Ve středu jste dorazil do Ústí už jako lídr elitní formace Benátek a extraligová posila. Jak jste prožíval vítězný návrat do rodného města?
Teď už to moc neprožívám. Když jsem v Ústí hrál před dvěma lety poprvé, tak jsem byl nervózní, ale teď už ne. V Liberci jsem už šest let a myslím si, že většina lidí ani neví, že pocházím z Ústí. V Ústí jsem vyrůstal, přijdou se podívat rodiče a kamarádi, ale že bych byl nervózní, to už ne.

S Libercem jste dokonce získal titul. Jak jste to prožíval, když jste moc nehrál?
Celé play off jsem proseděl, protože jsem byl mladý (směje se). Ale kdyby mi někdo před minulou sezonou řekl, že se dostanu k Tygrům a vyhrajeme titul, nevěřil bych mu. Bylo to hodně příjemné.

Liberec sezonu nezačal dobře, ale teď už se dotáhl na špici. Pošilháváte už po obhajobě?
To je ještě hodně daleko. My se hlavně musíme dostat do play off a přejít přes čtvrtfinále. Určitě nejsme tak suverénní jako minulý rok, ale chceme dojít co nejdál. V létě odešli klíčoví útočníci Birner, Řepík a Bakoš. Máme teď mladší tým a muselo si to sednout. Ani z kraje sezony jsme nehráli špatně, jenom jsme nedávali góly. Od zápasu v Boleslavi, který jsme vyhráli 3:0, se to zlomilo. Teď jsme sice párkrát prohráli, ale během repre pauzy si odpočineme a pak zase začneme vyhrávat.

JAN ORDOŠ

Pozice: útočník
Věk: 20 let
Přezdívka: „Ordy"
Současný klub: Bílí Tygři Liberec
Letos v extralize: 21 zápasů, 3 góly, 4 asistence; celkem 43 zápasů (5+5)
Předchozí kluby: Ústí nad Labem (dorost), Benátky nad Jizerou
Největší úspěchy: mistrovský titul z extraligy, stříbro z MS „18"
Zajímavost: v sezoně 2011/12 vstřelil za mladší dorost Liberce ve 35 zápasech 33 gólů a k tomu přidal 18 asistencí