Už se to blíží. Kanceláře zámořských organizací se začínají opět plnit, generální manažeři si po letní dovolené zapínají zpět svá mobilní zařízení a připravují týmy na ostrý start 106. sezony nejslavnější hokejové ligy světa.

Radost hokejistů Colorada po finálovém vítězství nad Tampou Bay.
NEJ momenty sezony za mořem: Král McDavid, šok ve Vegas a pocta pro brankáře

Přípravné kempy startují již za dva týdny, soupisky mužstev tak pomalu ale jistě dozrávají do finální podoby. Ovšem zatímco někteří už si s klidem na duši hřejí své místo v kabině prvního týmu, jiní nervózně vysedávají doma na gauči a se zabalenými kufry čekají na první telefon.

Platový strop roste nezvykle pomalu

Nejde však o žádné odpadlíky, na listině hráčů, kteří jsou i posledních pár týdnů před začátkem ročníku nadále bez práce, najdete hned několik dosti známých tváří. Důrazný zadák P.K Subban, šikovný centr z Pittsburghu Evan Rodrigues či zkušení borci Keith Yandle s Joem Thorntonem. Ti všichni se nyní hlásí o místo na úřadu práce NHL. 

A některé z nich čeká ještě hodně náročný měsíc. Zámořské kluby jsou totiž bez peněz. Tedy ne, že by klubové kasy zely prázdnotou, ale po dvou finančně velice náročných sezonách si generální manažeři svá rozhodnutí pořádně rozmýšlejí.

Jedním z čekatelů je i nestárnoucí útočník a obrovská legenda San Jose Joe Thornton.Jedním z čekatelů je i nestárnoucí útočník a obrovská legenda San Jose Joe Thornton.Zdroj: ČTK/AP/Marcio Jose Sanchez

Dvakrát měř, jednou řež. Žádné riskantní kroky, ba naopak sázka na jistotu. Koronavirová pandemie udělala s ekonomikou NHL hotové harakiri, bruslení na tenkém ledě už dávno není v kuloárech organizací na pořadu dne. Pokud investovat, tak jedině s maximální dávkou opatrnosti. 

Může to znít jakkoliv zvláštně, ale i natolik prosperující značky jako právě severoamerické kluby se musely malinko uskromnit. Velkým viníkem je navíc i nezvykle pomalu rostoucí platový strop, jenž se pro příští sezonu navýšil o pouhý milion dolarů na celkových 82,5 milionu. 

Daniel Vladař se během léta připravuje s kladenskými Rytíři.
Vladař se rve o flek v NHL. Krize byly, ale nikdy jsem to nechtěl zabalit, říká

A to znamená na burze s hokejovými klenoty velký problém. Dříve se organizace mohly spolehnout na výrazně vyšší čísla, ještě před začátkem pandemie se pro generální manažery uvolnilo bezmála 4,5 milionu dolarů. Oproti současnému stavu takřka nepředstavitelný rozdíl.

Bizarní situace a motivace k porážkám

Tím tak nastává situace, že po podepsání většiny svých hráčů se do platového stropu vejde maximálně třetina klubů, mnohem hůře pak zní fakt, že další třetina jej už dávno přesáhla. Jenže jak z toho ven? Bohužel, příliš únikových cest tu rozhodně nenajdete. 

A když už náhodou narazíte i na kluby s poměrně slušnou finanční rezervou, ani tam žádnou párty na burze nečekejte. Do zběsilých podpisů volných hráčů na trhu se v zámoří zatím nikdo nežene. A nutno říct, že celkem pochopitelně. 

Dnes už bývalý útočník Komety Brno Michal Krištof hraje ruskou KHL
Překvapivé rozhodnutí Slovenska. Hráči působící v KHL mohou nadále reprezentovat

Celou situaci velice přehledně vysvětluje jeden ze zámořských agentů, který se nedávno rozpovídal pro stanici ESPN. 

„Letos je to obecně velice nešťastné, jelikož trh se kvůli sníženému platovému stropu dost posunul. Nastala naprosto bizarní situace, kdy máte 16 nebo 17 týmů, které chtějí prohrávat, a pak zbytek, co chce naopak mermomocí vyhrávat,“ vysvětluje situaci před začátkem sezony. 

„Tento platový strop v podstatě motivuje k porážkám. Kluby si řeknou, že když stejně nepostoupí do play-off, tak alespoň mohou začít prodávat místa pod stropem,“ dodal. 

Chceš Bedarda? Tak jednoduše prohrávej

A to je pro celky, které skutečně nepomýšlí na ty nejvyšší mety, hodně lákavá potrava. Představte si, že jste generálním manažerem klubu v přestavbě. Potřebujete malinko odčerpat z plné nádrže, tak se logicky zbavíte něčeho drahého a na oplátku dostanete lukrativní volby v příštích draftech. V posledních letech poměrně rutinní záležitost. 

Nehledě na to, že v letošní sezoně se pravidelné porážky mohou ve finále docela vyplatit. Čím jste horší, tím lepší postavení na draftu vás čeká. A v momentě, kdy se příští rok bude hrát o kanadskou hvězdičku Connora Bedarda či ruského snajpra Matveje Mičkova, je rozhodně o čem přemýšlet.

Největší kanadský talent současnosti Connor Bedard.Největší kanadský talent současnosti Connor Bedard.Zdroj: Matthew Helfrich/Zuma Press/Profimedia

Zní to možná až absurdně, ale taková je prostě matematika zámořské NHL. I proto zůstávají výše zmiňovaní stále bez práce. Jakmile se však někde podaří uvolnit místo pod platovým stropem, angažmá nejspíše seženou. Ovšem tento slibný scénář se nemusí týkat úplně každého. 

Kam tedy se zbytkem? Uznávaný agent Jerry Buckley má jasno: „Najděte si angažmá, kde dostanete slušný plat, a hrajte. Poslední místa se totiž mohou obsadit velice rychle.“