Předchozí
1 z 5
Další

Loučení zlatých chlapců z Tampy

Hokejista Tampy Bay Ondřej Palát se raduje se spoluhráči ze svého gólu.Hokejista Tampy Bay Ondřej Palát se raduje se spoluhráči ze svého gólu.Zdroj: ČTK/AP/Jason Behnken

O jejich možné výměně se mluvilo ihned po skončení letošního play-off. Platový strop šampionů předchozích dvou ročníků postupně vystoupal do neuvěřitelných výšin a bylo tak dopředu jasné, že na někoho zkrátka místo v kabině Blesků pro příští sezonu nezbude. A když vedení Tampy přispěchalo se čtyřmi lukrativními smlouvami pro své svěřence, mezi nimiž nefigurovala ani jedna česká stopa, naděje na lepší zítřky se definitivně vytratily v dáli. 

Hokejista týmu zámořské NHL Tampa Bay Lightning Ondřej Palát přivezl do rodného Frýdku-Místku Stanleyův pohár, 1. září 2021.
Palát a úspěšné vábení Ďáblů: Tampa byla moje priorita, ale je to byznys

A neuvěřitelný příběh českých borců Ondřeje Paláta s Janem Ruttou na rozsluněné Floridě, vyšperkovaný dvěma zlatými prsteny, dopsal svou poslední kapitolu. Po útočníkovi z Frýdku-Místku, jenž patřil mezi nejlepší hráče letošních vyřazovacích bojů, okamžitě sáhli Ďáblové z New Jersey, kteří mu připravili slušnou pětiletou smlouvu s ročním výdělkem okolo 6 milionů dolarů. To zkušenému obránci zase přistála na stole zajímavá smlouva s pittsburskými Tučňáky, kde bez váhání podepsal na tři sezony s ročním platem 2,75 milionů. A tohle může Tampu ještě pekelně mrzet.

Kubalíkův restart jménem Yzerman

Dominik Kubalík z týmu Chicago Blackhawks se raduje z gólu.Dominik Kubalík se ještě v dresu Chicaga Blackhawks raduje z gólu.Zdroj: ČTK/AP/Paul Sancya

Uplynulou sezonu v dresu Chicaga vůbec nezvládl podle představ a výměna do jiné organizace tak byla vítaným impulzem pro obě strany. Do poslední chvíle se spekulovalo o tom, že Blackhawks přeci jen přimhouří všechny oči a s Dominikem Kubalíkem ubalí další troufalé plány, nakonec však došlo k tomu nejvíce očekávánému scénáři. Plzeňský rodák kývl na nabídku Detroitu Red Wings, s nímž se dohodl na dvouleté smlouvě s platem 2,5 milionů ročně. 

K jeho příchodu do Original Six týmu z Michiganu výrazně napomohl i uznávaný generální manažer Steve Yzerman, jehož slova směrem ke Kubalíkovi zafungovala jako účinná léčka. Šestadvacetiletý útočník se o novém působišti radil rovněž s reprezentačním kolegou Filipem Hronkem, se kterým se bude nově potkávat v kabině Red Wings. Tam se mimo jiné potká i s dalšími krajany Filipem Zadinou a Jakubem Vránou. Detroit zbrojí na novou sezonu ve velkém stylu, od Kubalíka ovšem žádá jediné: oprášit svá zatoulaná mířidla a začít zase pálit.

(Ne)chtěný Zacha do Pastalandu

Pavel ZachaNyní už bývalý útočník New Jersey Devils Pavel Zacha.Zdroj: ČTK/AP/Matt Slowcum

Když se o jeho trejdu dozvěděli v New Jersey, žádné velké smuteční pochody se mezi tamějšími fanoušky rozhodně nekonaly. O povaze brněnského odchovance Pavla Zachy to možná leccos vypovídá. Mezi některými platí za velkého sympaťáka, jiným zase jeho chování leze na nervy. V kancelářích vedení tuzemského hokejového svazu by o tom mohli psát přímo bestsellery. Navzdory tomu vzbudil přesun pětadvacetiletého forvarda do nového působiště velký ohlas. 

Jeho novým zaměstnavatelem se totiž stali bostonští Medvědi s krajany Davidem Pastrňákem a Tomášem Noskem. Bruins získali Zachu v rámci předem domluvené výměny, jejíž součástí se stal také finský útočník Erik Haula, který na oplátku míří do kabiny Devils. Zacha se navíc stal po konci tříletého kontraktu v New Jersey chráněným volným hráčem a o nové smlouvě tak bude jednat až nyní v Bostonu. Pro bývalou šestku draftu více než potřebná změna.

Kašeho nová mise mezi Hurikány

Ondřej Kaše v dresu Javorových listů z Toronta.Ondřej Kaše v dresu Javorových listů z Toronta.Zdroj: ČTK/AP/Alex Gallardo

Další z bohatého zástupu hokejových krajanů za mořem, pro které může být výměna do nového působiště příjemným impulzem do dalších let. A v případě Ondřeje Kašeho, jenž se v průběhu loňské štace v kanadském Torontu dal zdravotně téměř dohromady a konečně začal podávat své stabilní výkony, to platí jakbysmet. Bodově zažil v dresu Maple Leafs druhou nejúspěšnější sezonu, přesto se po skončení uplynulého ročníku zařadil mezi horké adepty na odchod z modrobílé kabiny. 

Netrvalo to příliš dlouho a veškeré spekulace se proměnily ve skutečnost. Po Kašem okamžitě sáhli na listině volných hráčů v Carolině, s nimiž se český útočník dohodl na roční smlouvě, při které si vydělá příjemných 1,5 milionu dolarů. Na první pohled možná nepříliš lákavá nabídka, ovšem pro absolventa chomutovského mládežnického hokeje jedinečná příležitost se zámořskému světu připomenout opět v plné síle. Hurricanes moc dobře vědí, do čeho jdou.

Velké výzvy pro muže s maskou

Brankář Petr Mrázek v dresu Toronta.Brankář Petr Mrázek v dresu Toronta.Zdroj: Toronto Maple Leafs

O jejich kvalitách v zámořských organizacích nepochybovali, přesto se s nimi mezi třemi tyčemi příliš nepočítalo. Tedy aspoň v případě Petra Mrázka s Davidem Rittichem. První zmiňovaný prožil v Torontu velice náročnou sezonu plnou vleklých zranění, což mu výrazně překazilo plány s dobytím pozice týmové jedničky. Tlak v ambiciózní organizaci nedělal Mrázkovi příliš dobře a když projevilo zájem Chicago, neváhali s trejdem ani zástupci kanadského vedení.  

Do podobné situace se v Nashvillu dostal rovněž David Rittich, toho ovšem do brány nepustil skvěle chytající Juuse Saros. I on potřeboval nový impulz a byl připraven kývnout na jakoukoliv slušnou nabídku. Ta nakonec dorazila z Winnipegu, kam se rodák z Jihlavy stěhuje (zatím) na jednu sezonu. Z Washingtonu k Ďáblům do New Jersey zase míří šestadvacetiletý Vítek Vaněček, kde by si po věčném boji s Iljou Samsonovem v brankovišti Capitals velice rád vybojoval pozici číslo jedna.