Úchvatný zpěv americké národní hymny, slova domácí písně z úst hudební hvězdy Marty Jandové a úvodní buly z rukou české fotbalové legendy Petra Čecha. Start výjimečného hokejového víkendu v pražské O2 areně stál rozhodně za to.

4. října roku 2008: Zaplněná pražská O2 arena a první utkání slavné NHL v Česku.
Bohatý zástup krajanů i divácký rekord. NHL bavila české fanoušky i v minulosti

A téměř zaplněné libeňské tribuny se měly rovněž nad čím oplývat hned od samého začátku ostře sledovaného duelu mezi San Jose a nashvillskými Predátory, jenž odstartoval další ročník prestižní zámořské NHL. 

Hertl jako jasný hrdina okamžiku

Už po jednašedesáti vteřinách hry se o úvodní branku utkání postaral šikovný útočník Nashvillu Kiefer Sherwood, který se nejlépe zorientoval ve před gólmanem Reimerem a poprvé zvedl ze sedadel hojně zastoupené skupinky fanoušků ve žlutých dresech. 

Mírně zaskočení Žraloci se však dokázali poměrně rychle oklepat a okamžitě začali zaměstnávat také finského brankáře Predátorů Juuseho Sarose. Odměnou za vytvořené šance byla přesilová hra, na jejíž konci se o historický moment postaral český kanonýr Tomáš Hertl, který přesnou trefou pod horní tyč vyrovnal na 1:1.

Stal se tak teprve druhým českým hokejistou, kterému se podařilo skórovat v rámci utkání NHL před pražskými tribunami. Zdvižené ruce směrem ke stropu O2 areny a jásot domácích příznivců mluvili za vše. Jiného hrdinu okamžiku byste v tu chvíli hledali marně.

Osmadvacetiletý snajpr byl rázem při chuti a jen o pár chvil později byl velice blízko druhé trefě v utkání. Brankáře Sarose zachránila před další kapitulací jen branková konstrukce. Tlak San Jose sílil, ovšem veškeré střelecké pokusy s přehledem pokryl finský fantom v masce. 

Tomáš Hertl v dresu San Jose Sharks
Když Hertl mluví strašně rychle. Nemůže se už dočkat, smějí se spoluhráči

Prostřední část a zejména její začátek patřil opět hokejistům Nashvillu, už ve 22. minutě vrátil vedení na stranu Predátorů finský útočník Eeli Tolvanen, který se prosadil po krásné střele pod horní tyč. 

O chvíli později se 16 648 diváků v libeňské aréně dočkalo také pěstního souboje, tíhu okamžiku odlehčili forvard San Jose Jonah Gadjovich s kanadským zadákem ve službách Nashvillu Markem Borowieckim. 

Druhou polovinu utkání ovládli Predators

Na tribunách dominovali skvěle naladění fanoušci, ledová plocha však ve druhé třetině patřila zejména žluté posádce, která v 36. minutě přidala další branku a utekla Žralokům do dvoubrankového trháku. Přečíslení dva na jednoho pohotově zužitkoval švýcarský kanonýr Nino Niederreiter. 

Do třetího dějství vstupovalo San Jose s jednoznačným úkolem: znovu strhnout české obecenstvo na svou stranu a vrátit psychickou pohodu tam, kde se nacházela ve druhé polovině úvodní třetiny. Jenže tento troufalý plán se s ubývajícím časem začal pomalu ale jistě bortil jako domeček z karet. 

Žralokům se vůbec nedařilo najít recept na skvěle fungující defenzívu Predátorů, a když už se jim přeci jen podařilo vybojovat sebemenší brankovou příležitost, všechno s poklidem řídil pohotový Saros v brance.  

V závěrečné dvouminutovce zkusili svěřenci trenéra Davida Quinna hru v šesti, ale ani ta nepřinesla kýžené ovoce na úrodnou půdu. Naopak zodpovědný Nashville využil odkryté klece San Jose a zkušený Matt Duchene upravil skóre na konečných 4:1.

Odveta Žraloků s Predátory je na programu již zítra, utkání začne v pražské O2 areně stejně jako v pátek od 20 hodin. 

Utkání NHL Global Series v Praze:
Nashville Predators - San Jose Sharks 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Sherwood (Ekholm, McDonagh), 22. Tolvanen (Cole Smith, Glass), 36. Niederreiter (Fabbro, Sherwood), 60. Duchene (Mikael Granlund, Forsberg) - 9. Hertl (Meier, Kunin). Rozhodčí: St. Pierre, Charron - Galloway, Nansen. Vyloučení: 4:4, navíc Borowiecki - Gadjovich oba 5 min. Bez využití. Diváci: 16.648. Střely na branku: 32:31.