Tragická letecká havárie, při níž v Rusku zahynuli téměř všichni členové hokejového týmu Lokomotiv Jaroslavl včetně tří Čechů, šokovala i zámořskou nejvyšší soutěž NHL. Na zesnulé vzpomínají hráči, agenti i funkcionáři soutěže. Mezi oběťmi neštěstí klubu KHL bylo několik bývalých hráčů zámořské soutěže.

"I když se tato tragédie stala tisíce mil od našich domácích arén, jde o katastrofickou ztrátu pro hokejový svět - včetně rodiny NHL, která přišla o tolik otců, synů, spoluhráčů a přátel, kteří kdysi excelovali v naší lize. Rodinám a blízkým všech, kdo zahynuli, patří naše nejhlubší kondolence," uvedl šéf NHL Gary Bettman.

Jedním z hokejistů, kteří v Rusku zahynuli, je slovenská legenda Pavol Demitra, jenž strávil v NHL přes 16 sezon v pěti týmech. Lidé, kteří jej znali, na něj podle serveru NHL.com vzpomínají jako na "skvělého kamaráda a spoluhráče". Hráč přezdívaný za oceánem "Demo" podle agenta Matta Keatora přitahoval lidi. "Byl ten typ člověka, který ostatní spojuje. To (co se stalo) je prostě příšerné. Byl populární u každého, s kým hrál," uvedl agent, který se naposledy se slovenským hráčem viděl před třemi týdny v Rusku.

Vašíček měl respekt jako člověk i jako hráč

Tým Carolina Hurricanes pak vydal prohlášení, v němž vyjádřil smutek nad smrtí svého bývalého hráče Josefa Vašíčka, který spolu s Karlem Rachůnkem a Janem Markem patří mezi české oběti neštěstí. "Josef byl šest let klíčovou součástí Hurricanes a pomohl nám dosáhnout některých z našich největších úspěchů. Byl navíc skvělým týmovým hráčem na ledě i mimo něj. Získal si respekt jako člověk i jako hráč," uvedl tým.

Zároveň připomenul i další oběť letecké havárie v Rusku, kanadského kouče Brada McCrimmona, který za tým hrál, ještě když nesl jméno Hartford Whalers. "Hokejová komunita jej bude velmi postrádat," uvedl klub. "Naše myšlenky a modlitby jsou s Vašíčkovou a McCrimmonovou rodinou a blízkými všech dnešních obětí," podotkl také.

Tragédie zasáhla i útočníka New York Rangers Artěma Anisimova, který je z Jaroslavle, vyrůstal v hokejové škole Lokomotivu a za tým v KHL nastupoval dvě sezony. "Znal jsem půlku týmu. Nejdříve jsem tomu nemohl uvěřit…, pak mi z toho bylo špatně," řekl deníku Newsday.

Havlát: Nikdy nezapomenu

Mnoho hráčů NHL se k ruském neštěstí vyjádřilo na svých účtech na sociální síti Twitter. "Nic jsem tu dlouho nezveřejnil, ale dnes chci promluvit. Posílám své kondolence a soustrast všem rodinám hráčů a trenérů Jaroslavli a rodinám mých dobrých přátel Josefa Vašíčka, Jana Marka a Karla Rachůnka. Nikdy nebudete zapomenuti," napsalo například pravé křídlo San Jose Sharks Martin Havlát.

"Jsem v šoku. Odpočívejte v pokoji," uvedl zase útočník Washingtonu Capitals Alexandr Ovečkin. Neštěstí otřáslo i obráncem Kevinem Shattenkirkem ze St. Louis Blues. "Hokej v Demitrovi ztratil velkou legendu. Vzpomínám, jak jsem ho před několika měsíci sledoval při hře na mistrovství světa," napsal.

Letoun Jak-42 s hokejisty klubu KHL Lokomotiv Jaroslavl se dnes krátce po startu zřítil u jaroslavlského letiště. Na jeho palubě zahynuli téměř všichni členové týmu. V letounu cestovalo 45 lidí, havárii přežili palubní inženýr Alexandr Sizov a hokejový útočník Alexandr Galimov. Oba v nemocnici bojují o život.