Chodili kolem té rozměrné krabice po příbuzném celé roky a nevěnovali jí sebemenší pozornost. Až když se příslušníci jedné rodiny z Reginy v kanadské provincii Saskawetchan rozhodli uklidit ve sklepě, zjistili, že doma mají doslova svatý grál hokejových sběratelů.

Týmy Česka a Slovenska se na OH utkaly čtyřikrát, mj. ve čtvrtfinále her v Turíně v roce 2006 (na snímku).
Poprvé proti sobě. Před třiceti lety vznikla rivalita, Slováky naštvala sviňárna

V lepenkové „pokladnici“ se nacházelo šestnáct nikdy neotevřených menších krabiček, každá s 48 balíčky po deseti hokejových kartičkách s hráči NHL. Tedy přesně 7680 kusů. Už to je samo o sobě pozoruhodný nález, naprostý unikát z něj ale dělá skutečnost, že jde o karty ze sezony 1979/1980.

Wayne Gretzky hned ve své první sezoně v NHL získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče ligy, zaznamenal 137 bodů v 79 zápasech. Paradoxně ale nezískal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka. Ročník 1978/1979, svůj debut mezi profesionály, totiž odehrál v konkurenční soutěži WHA v dresu Indianapolis a Edmontonu (který po brzkém krachu WHA přešel i s Gretzkym pod křídla NHL).

Znalci zámořského hokeje už tuší, odkud vítr vane – šlo o premiérový ročník Wayna Gretzkyho v NHL. A nováčkovské kartičky s nejlepším hokejistou všech dob jsou skutečnou sběratelskou raritou. Vědělo se o pouhých dvou v perfektním stavu. Proto nález v jednom kanadském sklepě znamená takovou senzaci.

Předpokládá se, že kartiček s Gretzkym může být v krabici přes dvacet, všechny nepoškozené a v původním balení. Většina ostatních je dnes ze sběratelského hlediska prakticky bezcenná, ale pokud jde o legendu s číslem 99, jde o terno.

Peníze, které změní život

„Je neuvěřitelné, že něco takového leželo tak dlouho pohřbeno a rodina netušila, že jde o takovou cennost,“ řekl expert Steve Hart, majitel burzy s baseballovými kartami a dalšími sběratelskými artefakty.

Dotyčná rodina si nejprve všimla, že jde o hokejové kartičky, na krabici však bylo napsáno 1980 a tak se moc nevzrušovala. „Mysleli si, že to jednou prodají třeba za 300 nebo 350 tisíc dolarů. Pak jim ale někdo řekl, že by se možná měli podívat dovnitř,“ líčil Hart.

Týmy Česka a Slovenska se na OH utkaly čtyřikrát, mj. ve čtvrtfinále her v Turíně v roce 2006 (na snímku).
KVÍZ: Bitvy o medaile i vzájemné hecování. Znáte hokejové bitvy se Slováky?

Tím se dostáváme k tomu, kolik několik kousků kartonku s fotkou mladičkého Wayna Gretzkyho vlastně stojí. Aukční síň Heritage Auctions senzační nález nakonec vydražila za neuvěřitelných 3,72 milionu dolarů, tedy v přepočtu přibližně 87 milionů korun.

„Rodina je naprosto nadšená, tyto peníze jim změní život,“ uvedl zástupce aukční síně Jason Simmonds. Možná jde o inspiraci pro další rodiny, aby čile prošmejdily sklepy či půdy. Cenné nálezy lze objevit i na nejneuvěřitelnějších místech.