Boje o Stanleyův pohár začaly!

Celkem se v play off představí pětadvacet českých hokejistů. V úvodních duelech však mnoho odchovancům české hokejové školy body nesbíralo.

První utkání play off svedlo k sobě i dva velké rivaly z New Yorku – New Jersey a Rangers. Oba týmy se střetly i v poslední hrací den základní části. Tehdy dokázal celek New Jersey překvapivě newyorské jezdce zkrotit.

Odplata však byla tvrdá. Jezdci s kapitánem Jaromírem Jágrem první zápas zcela ovládli, když Ďábli zchladil především centr Scott Gomez. Osmadvacetiletý Američan se na vítězství podílel třemi asistencemi a po zásluze se mu dostalo ocenění hlavní hvězdy zápasu.

Z přihrávek bývalého hráče New Jersey Gomeze těžil nejprve ve 22. minutě Brendan Shanahan, který překonal gólmana Martina Brodeura tvrdou ranou od pravého mantinelu.

„Je to play off. Nezáleží, proti komu hrajete. Mohl to být kterýkoliv jiný tým,“ řekl Gomez, jenž právě s New Jersey vyhrál dvakrát Stenlay Cup. „Mám tam plno svých kamarádů, ovšem v zápase nezáleží na tom, kdo proti vám stojí. Žádné velké emoce jsem si nepřipouštěl,“ dodal Američan, který hájil dres Ďáblů celkem sedm let.

O vyrovnání se postaral v 35. minutě v početní převaze Paul Martin, kterému puk připravil Patrik Eliáš.

V závěrečné dvacetiminutovce však prolomili tuhý led haly v Newarku hostující hokejisté. Přihrávky talentovaného centra Gomeze zužitkoval ještě Ryan Callaham a Sean Avery.

V poslední minutě zápasu zpečetil triumf Jezdců do prázdné brány kanadský mladík Nigel Dawes.

Sýkora pomohl srazit Ottawu

Druhý zápas Východní konference měli v režii hokejisté Pittsburghu. Tučňáci vyškolili celek Ottawy čtyřmi góly.

Produktivní Penguins držel nad vodou především brankář Marc-Andre Fleury, který za svá záda nepustil ani jednu z šestadvaceti střel kanadského týmu. Naopak Senátoři se museli obejít bez svých dvou zraněných opor útočníka Daniela Alfredssona a Mikea fischera.

„V posledních patnácti zápase byl nejlepším brankářem v celé lize. Mě jeho výkon nepřekvapil,“ pochvaloval si kouč Tučňáků Michael Therrien svého brankáře.

Tučňáci se s Ottawou střetli už v prvním kole play off v loňském ročníku, tehdy však odcházeli z ledu vítězně Senátoři.

O gólovou nadílku Tučňáků se postaral Gary Roberts. Velezkušený útočník ve středu měnil skóre hned dvakrát. Poprvé se trefil už po osmašedesáti vteřinách hry. Druhým gólem naopak v 59. minutě duel ukončil.

„Máme z toho dobré pocity,“ řekl zámořským médiím jednatřicetiletý Roberts. „Loni nás Ottawa pěkně zaskočila, pořádně tvrdě na nás vlítla. Teď však už v naší kabině takový pocit není,“ dodal.

Brankou se blýskl i plzeňský rodák Petr Sýkora, jenž společně s útočníkem Jevgenijem Malkinem zvyšovali už na 2:0. Ruský hokejista se poté zapsal i mezi střelce, když zužitkoval přihrávku Ryana Whitneyho.

VÝSLEDKY:

Východní konference:

New Jersey - New York Rangers 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky: 35. Martin (Eliáš) - 22. Shanahan, 48. Callahan, 58. Avery, 60. Dawes. Střely: 27:28. Stav série: 0:1.

Pittsburgh - Ottawa 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky: 2. a 59. Roberts, 13. Sýkora, 54. Malkin. Střely: 35:26. Stav série: 1:0.

Západní konference:

Minnesota - Colorado 2:3 PP (0:0, 0:2, 2:0 - 0:1)
Branky: 44. M. Koivu, 47. Fedoruk - 22. Sauer, 34. R. Smyth, 72. Sakic. Střely: 30:22. Stav série: 0:1.

San Jose - Calgary 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)
Branky: 7. a 60. Clowe - 3. a 37. Yelle, 6. Phaneuf. Střely: 39:23. Stav série: 0:1.