Jak probíhá příprava na novou sezónu?
Probíhá tak, jak má. Už třetím rokem trénuji s tátou v Pardubicích. Máme to rozdělené tak, že zhruba měsíc jedu víceméně jenom na suchu a pak do toho postupně zapracovávám led. Minulý týden jsem tedy začal na ledě, ale zatím jen třikrát týdně. Je ještě čas, začínáme skoro až za dva měsíce.

Kdy se připojíte ke spoluhráčům z Detroitu?
Do Detroitu poletím na začátku září, chvíli před kempem, abych si na všechno zvyknul, hlavně na časový posun. V plánu mám tréninkový kemp, poté následují přípravné zápasy.

Jak jste si užíval chvíle v dresu Detroitu?
Bylo to super. Splnil se mi dětský sen, dokázal jsem sám sobě, že můžu hrát na nejvyšší úrovni a je to pro mě zároveň motivace do další práce. Podepsal jsem novou smlouvu na dva roky, takže mám dost času na to ukázat, co ve mně opravdu je.

Přitom Detroit není pro nováčky země zaslíbená…
To rozhodně ne, ale na druhou stranu si myslím, že to má něco do sebe. Na farmě v Grand Rapids je obrovská konkurence, na každém tréninku nebo zápase se musíte snažit na dvě stě procent, abyste dokázal, že právě vy jste pro ně ten správný. Musíte jednoduše ukázat, že jste lepší než někdo, kdo už v Detroitu hraje.

Jak důležité pro vás bylo, že trenér Jeff Blashill převzal Detroit?
Samozřejmě je lepší, když vás trenér zná, takže to bylo určitě plus. Byl jsem rád, když jsem se dozvěděl, že Babcock odchází a jde tam právě Blashill, který mě znal z Grand Rapids.

Po většinu sezóny jste působil na farmě v Grand Rapids, jak se vám tam líbí?
Líbí se mi tam, je to hezké město a s přítelkyní jsme tam spokojení. Abych pravdu řekl, je to rozhodně lepší město než Detroit. Sice je to v Detroitu už lepší, ale pořád to není ono. (směje se)

Ale co se týče fanoušků, tak si v Detroitu asi nelze na nic stěžovat…
Rozhodně ne, skoro na každý zápas je vyprodáno, fanoušci v Detroitu hokej žerou. Nastoupit před takovými fanoušky, to je pro mě vždycky svátek.

Jak se na Detroitu podepsal odchod Pavla Dacjuka?
Pro tým je to velká ztráta, co si budeme povídat. Na druhou stranu ho chápu, už chce být doma, u rodiny a u dcery. Sice měl ještě na rok smlouvu, což mohl být problém, ale generální manažer se rozhodl jeho kontrakt vyměnit. V tomhle případě si nikdo nedovolil říct ani půl slova, protože tady odvedl nepřeberné množství práce. Navíc za tu dobu, co jsem za mořem, jsem jej trochu poznal a je to hrozně skromný člověk, který si na nic nehraje.

Nastínili vám trenéři vaší roli v nadcházející sezóně?
Moje role je jasná, jsem hráč na oslabení a očekává se ode mě, že budu plnit roli takzvaného „two-way" hráče. To znamená, že musím hrát stejně dobře jak dopředu, tak i dozadu. To je úloha, se kterou jsem se sžil a která mě může dostat do NHL.

Co říkáte na novou smlouvu Petra Mrázka?
Myslím si, že je dobře, že nakonec nemusel k arbitráži. Na jednu stranu se může zdát, že dostal málo, na druhou stranu je pořád mladý a ten kompromis, který s vedením našli, je v pořádku. O Petra se vůbec nebojím, ta další smlouva už bude určitě vyšší. Je to skvělý brankář, už tehdy na dvacítkách hodně podržel. Je velmi talentovaný a pracovitý.

Jste rád, že máte v týmu Čecha?
Určitě, já jsem ho znal už dříve, na farmě je zase Martin Frk, takže je to samozřejmě super.

Angličtina vám problémy nedělá?
Teď už ne. První rok jsem měl trochu problémy, rozuměl jsem, ale nedokázal jsem se vymáčknout. (směje se) Za ty dva roky se to ale člověk naučí.

ROBERT NOVOTNÝ