"Tak Jaryn potřeboval trošku pomoct," rozesmál se vždy dobře naladěný Novotný po dotazu na zařazení k Jágrovi, který je se šesti body za čtyři branky a dvě asistence druhým nejproduktivnějším hráčem českého týmu na turnaji. "Růža (Růžička) to klasicky přehazuje, nevydrželo to ani jeden zápas. Asi chtěl dát impulz do jejich lajny i do naší třetí. Teď je to takhle a příští zápas to může být zase zpátky. Kovy (Kovář) tam hrál předtím super."

Složení útoků trenér pozměnil v druhé polovině druhé třetiny a na nějaké domluvy staronových spoluhráčů nebyl čas. "Spíš jsme si to s klukama řekli na střídačce. Nedělal bych z toho vědu. U Růži nikdy nevíme, jak to bude. Já už jsem s Jardou a s Červusem končil mistrovství světa v Minsku a docela to klaplo. Uvidíme," řekl Novotný, který hrál s Jágrem a Červenkou před rokem od čtvrtfinále s USA.

Změny při hledání složení formací mu nedělají problém. "Tak je to v pohodě, že hraju s Jardou," znovu vtipkoval. "Každý by byl rád, kdyby se to neměnilo. Ale jak je vidět, není to jen u mě. Jak vidno, tak Růža když do toho sáhne, tak má šťastnou ruku. Jako s Michalem Vondrkou. Na to on má čuch a je to dobře," zmínil Novotný fakt, že proti Němcům Vondrka hned v prvním střídání na turnaji vyrovnal na 1:1.

Jágra dává za příklad ostatním

Jednatřicetiletý mistr světa z Německa z roku 2010 oceňuje Jágrovu hru na turnaji. Čtvrtý nejproduktivnější hráč historie NHL se vedle svých kousků neváhá zastat spoluhráčů v potyčkách. "Džegr do toho jde, chce vyhrát a každé střídání jde naplno. Tak by se to mělo hrát. Nevypustí to, jde do brány a na odražené puky, z toho se dávají góly. Tak bychom to měli hrát všichni," uvedl.

Sám na turnaji ještě neskóroval, má na kontě tři asistence. "Se mnou tohle nedělá vůbec nic. V roce 2010 jsem dal gól hned první zápas, pak už nic a vyhráli jsme titul. Turnaj ještě nekončí a ten gól může přijít v jakoukoliv dobu, třeba přijde v tu nejvhodnější. Já mám jiné starosti - sám musím hrát ještě lépe do obrany, než hraju," dal si za cíl.

Novotný byl rád, že si český tým už výhrou nad Německem zajistil postup do čtvrtfinále. Na čtvrteční bitvu v play off ale ještě nehledí. "Tady jsou tak dobré týmy, že nemá cenu si vybírat. Jsme rádi, že jsme si to pojistili dopředu, ale teď před námi není čtvrtfinále, ale poslední zápas ve skupině. A na něj se soustředíme," uvedl Novotný.

Duel se Švýcary? Dobrý test

Vývoj v Ostravě ale hráči sledují a vědí, jak se situace vyvíjí. "Vypadá to na Rusko nebo Finsko. Finové mají vynikajícího gólmana, hrají dobře do obrany, nedostávají góly. Víme také o útočné síle Rusů, kteří mají zase podle mého trošku problémy vzadu, když proti nim stojí silnější tým," přemítal Novotný, ale koho by si přál více, neprozradil.

V duelu se Švýcarskem už teoreticky nemusí mít český tým naději na posun ze třetí pozice ve skupině A, ale podle Novotného půjde o další dobrý test. "Z těch posledních soupeřů budou nejsilnější. Jsou to výborní bruslaři, organizovaní. Hráli se Švédy výborný zápas. Mají tam pár kluků z NHL. My máme o hodně šikovnější hráče, takže když budeme stejně důrazní, tak by se nemělo nic stát. Ale musíme hrát od první minuty," řekl Novotný.

Kabina musí víc žít

Začátky utkání se českému týmu moc nedaří. Ve čtyřech ze šesti zápasů jako první inkasoval. "Ty zápasy byly všechny stejné. Zase jsme s Němci nehráli dobře, oni se lépe pohybovali, měli víc ze hry, víc šancí. Nemít v brance Ondru Pavelce, možná by nám dali i víc gólů. Pak jsme si řekli, že takhle už hrát nemůžeme. Musíme do toho jít od první minuty, protože jestli takhle budeme hrát proti silným soupeřům ve čtvrtfinále, tak bychom taky mohli prohrávat 0:3, 0:4," prohlásil Novotný.

Přestože trenéři tým na start do utkání stále upozorňují, zatím se úvody nedaří zlepšit. "Asi si to budeme muset vyříkat v kabině. Trenéři nás na to upozorňují pořád, kabina musí víc žít a jít do toho naplno od začátku. Protože to je už opravdu zarážející. Koukáme po sobě, nepomůžeme si, nemluvíme. Potom když prohráváme, tak zapneme a tak jsme lepším týmem, kádr máme výborný. Když zapneme, můžeme porazit každého," uvedl Novotný.