"Jsem rád, že jsem dostal šanci. Je to obrovská příležitost se ukázat a bojovat o místo," řekl v rozhovoru Novotný. V národním týmu debutoval v devatenácti letech v přípravě na mistrovství světa ve Švédsku v roce 2002, nyní po pětileté pauze nastoupil už v pátek v přípravě proti Slovensku. Vylepšil si v ní jedním gólem bilanci již na tři trefy v šesti reprezentačních utkáních.

Hráč Capitals si ale uvědomuje, že o nominaci musí pořád bojovat. Ani při řadě omluvenek hráčů z NHL necítí jistotu. "Je pravda, že řada hráčů nepojede, ale pořád je tady spousta vynikajících hráčů z české extraligy a evropských lig. Šanci má hodně lidí a já se o to budu rvát. Udělám pro nominaci všechno," podotkl.

On sám neměl s uvolněním problém. "Ve Washingtonu mi popřáli hodně štěstí, abych se probojoval na šampionát. Byli by rádi, kdyby se to povedlo. Jsem pořád mladý hráč a mezinárodní zápasy mi jen pomůžou."

Turnaj v Moskvě by byl pro Novotného náplastí na neúčast v play off NHL. "Hrál jsem ho minulý rok s Buffalem, takže tu atmosféru znám. Je to něco neuvěřitelného. Dostali jsme se dokonce do semifinále, ale nakonec jsme prohráli v sedmém zápase s Carolinou. Mistrovství světa by takovou náplastí bylo. Byl by to pro mě obrovský úspěch," prohlásil Novotný.

Rodáka z Pelhřimova v roce 2001, ještě v době, kdy působil v Českých Budějovicích, draftovalo v prvním kole jako celkově 22. v pořadí Buffalo. Do zámoří se Novotný vydal o rok později a téměř čtyři roky bojoval o šanci v NHL na farmě v Rochesteru. "Loňská sezona byla zlomová. Vyhrál jsem bodování týmu na farmě, pak jsem dohrál sezonu nahoře a zahrál si i play off," uvedl útočník, který už celkem v prestižní zámořské soutěži odehrál již 82 utkání. Nasbíral v nich 22 bodů za osm branek a 14 asistencí.

Když v devatenácti podepsal tříletou nováčkovskou smlouvu se Sabres, věděl, že bude muset působení na farmě překonat. "Bylo to hodně těžké v začátcích, protože jsem tam šel už v devatenácti letech. Někteří hráči naskočí do NHL v osmnácti devatenácti a hrají stabilně. Já jsme s tím měl problémy, hlavně s řečí," vrátil se k začátkům za oceánem.

Navíc ho trápila zranění. "Měl jsem problémy s rameny a koleny, také otřesy mozku. Z 82 zápasů jsem odehrál nějakých 45, což je hrozné, protože člověk vypadne z tempa a zase se do toho dostává."

V Buffalu se dostal do základní sestavy po dlouhém boji v AHL. "A tato sezona začala s Buffalem nejlépe, jak mohla. Vyhráli jsme prvních dvanáct zápasů a hráli dobrý hokej. Mně se podařil začátek také dobře, hrál jsem hodně minut, naskakoval jsem s Alešem Kotalíkem a Chrisem Drurym. Bodoval jsem," pochvaloval si vstup do ročníku. Přibrzdilo ho však zranění kotníku. "Docela dlouho jsem s tím laboroval a nakonec byl ten překvapivý trejd. Byl to šok, ale už se stalo. Přišel jsem zase do nového, mladého týmu, kde jsem dostal hodně šancí. Byl jsem vytěžovaný hodně, dostal okolo dvaceti minut na ledě, takže jsem byl rád," řekl, že se rychle smířil s působením ve Washingtonu.

Buffalo však vyhrálo základní část, zatímco Washington naopak patří do spodních pater tabulky Východní konference. "V Buffalu je vynikající tým, který má letos obrovskou šanci na vítězství ve Stanley Cupu. To mě jediné hodně mrzelo, ale zase pozitivní stránkou je, že jsem šel do týmu, kde jsem dostával hodně příležitosti. Pro mě jako pro mladého hráče je to nejlepší."

Novotnému po této sezoně končí smlouva, ale věří, že se brzy dohodne s Washingtonem na nové. Doufá také, že Capitals budou brzy rovněž konkurovat soupeřům v boji o play off. "Staví tam na mladých hráčích a na superhvězdách, jako je Ovečkin a Sjomin. Jsou tam i další hrozně šikovní hokejisté. Potrvá trošku déle, než hráči vyzrají, ale za rok to může být něco jiného," doufá v posun ze současného předposledního místa ve Východní konferenci.