Premianty první čtvrtiny sezony jsou tak trochu podle očekávání Kometa Brno a třinečtí Oceláři. Naopak za očekáváním prozatím klopýtá mistrovský Liberec, zatímco tradiční hokejové bašty Plzeň a Pardubice svým fanouškům vůbec nedělají radost.

Brněnská jízda

Pod Špilberk v létě dorazila spousta zvučných posil. Martin Erat, Martin Zaťovič, Marek Kvapil, Ondřej Němec… Bylo jasné, že pokud si tahle partička sedne, tak si soupeři z ledu Komety moc bodů odvážet nebudou. Zatím to platí brněnský tým ještě ani jednou neprohrál v základní hrací době a na čele tabulky má 32 bodů stejně jako druhý Třinec.

„Máme útočné hráče, všechny čtyři lajny jsou nadupané. Zatím nám to tam padá," pochvaluje si Zaťovič. Kometa má skutečně nejúdernější ofenzivu v lize a charakteristické je i to, že kanadskému bodování vévodí Kvapil s Eratem, zatímco další navrátilec z Ruska Němec je pro změnu nejproduktivnějším obráncem.

Zatím se zdá, že to v Brně s útokem na vytoužený titul myslí opravdu vážně. Klubový šéf Libor Zábranský se v průběhu předchozí sezony rozhodl postavit i na střídačku jako trenér a vida, zatím to funguje na jedničku.

Šéfové na střídačce

V Plzni se možná rozhodli okopírovat (zatím) úspěšný brněnský model. Indiáni totiž do sezony vstoupili hodně nepovedeně, ambiciózní tým se krčí na předposlední příčce tabulky. Řešení? Jak už to v Česku bývá, mizerné výsledky odnesl po nedělní domácí porážce 0:5 od Sparty trenér Michal Straka, kterého odvolal jeho bratr a majitel klubu Martin Straka.

„Je to ten nejtěžší krok, co jsem musel zatím udělat," konstatoval Straka, který podobně jako Zábranský obsadil sám sebe do role kouče, byť jen dočasného. Společně se sportovním manažerem Tomášem Vlasákem chtějí znovu nastartovat vyhaslý plzeňský motor. „Hráči musí mít v hlavách, že na ledě nebudou minutu, ale třeba jen půl minuty, za tu dobu tam musí nechat ale úplně maximum, co v nich je," dodal Straka.

Hodně bídně začali sezonu také (už poněkolikáté) v Pardubicích, trenér Peter Draisaitl byl odvolán už po pěti kolech. I tady generální manažer Pavel Rohlík usoudil, že zvládne i ošidnou úlohu trenéra, na pomoc si navíc pozval „šéftrenéra" Vladimíra Martince.

Tygrům chybějí góly

Zatímco minulá sezona se na tuzemských ledových kolbištích nesla ve znamení jasné nadvlády Liberce, který konkurenci od začátku ujížděl ne o parník, ale přinejmenším o Titanic, tentokrát to na severu Čech krapet drhne. Letní odchod několika ofenzivních opor je znát, produktivita mužstva je slabounká (méně gólů nastřílely v první čtvrtině základní části už jen Karlovy Vary a Vítkovice).

„Naštěstí alespoň sbíráme body. I když jsme minule prohráli v prodloužení v Litvínově, i jeden bod se tam počítá. Tentokráte jsme chtěli všechny tři, což se nám povedlo. Podali jsme týmový výkon a šli si za tím," povídal po nedělní výhře v Mladé Boleslavi obránce Radim Šimek.

Vrátí se Bílí Tygři na vítěznou vlnu? Možná si sami uvědomují tu dřinu… Mistrovský titul totiž nikdo neobhájil už dlouhých deset let.

ČTĚTE TAKÉ: Extraliga očima statistik: Produktivitě vévodí Kvapil, brankářům Hrubec