O přestupu informoval hráčův agent Robert Spálenka ze společnosti Sport Invest, obě strany se dohodly na spolupráci do konce sezony 2017/18.

"Pro Tomáše je to obrovská výzva, odchází do jednoho ze špičkových evropských klubů, který by měl pomoci jeho sportovnímu růstu. Přichází na post druhého centra. Bylo více variant, zájem mělo i několik dalších klubů včetně Švédska a Finska, ale hráč sám chtěl zamířit do klubu s velkou konkurencí a velkými sportovními plány," uvedl Spálenka.

Liberecký odchovanec poprvé okusí zahraniční angažmá (v ročnících 2010/11 a 2011/12 v zámoří hrál juniorskou QMJHL).

"Když se ozve takový špičkový tým Evropy, tak se nad tím ani přemýšlet nedá. Byl jsem hned rozhodnutý, že tam chci jít a věřím, že jsem udělal dobře," řekl Filippi před odletem reprezentace do Norska.

V týmu z města oceláren, který loni dobyl Gagarinův pohár po finálové výhře nad Lvem Praha, narazí na dalšího reprezentanta Jana Kováře. "Je určitě fajn, když tam už je nějaký Čech a ukáže mi, co a jak," dodal.

Trenérem drsný Keenan

Ruštinou nevládne, ale hodlá to dohnat. "Anglicky umím, rusky ne, ale chci se učit," uvedl Filippi, jenž se těší i na to, s jakými osobnostmi v jednom týmu si bude moci zahrát. "V kabině narazím na superhvězdy ruského hokeje, těším se na to a jsem plný očekávání."

Láká ho i působení pod slavným koučem Mikem Keenanem, jenž si kvůli svému drsnému stylu vysloužil přezdívku "Železný Mike". "Ten člověk toho v hokeji hodně dokázal, takže se na spolupráci těším. I Branka Radivojeviče v Liberci jsem se na Mikea Keenana ptal a říkal, že teď už je v pohodě," řekl Filippi.

Ze severočeského klubu odchází i přesto, že vedení hodně stálo o to, aby zůstal. "Já jim musím poděkovat, v Liberci jsem naskočil do extraligy, ale nad takovou nabídkou nešlo váhat. Tohle je další krok v kariéře. KHL je o stupínek, možná i více stupínků výše než extraliga. A může mě to posunout někam dál."

Autor dvou reprezentačních branek patřil v této sezoně k hlavním ofenzivním lídrům Liberce.

V 52 zápasech základní části nasbíral 40 bodů za 16 gólů a 24 nahrávek, což ho jakožto nejproduktivnějšího hráče Bílých Tygrů zařadilo na 15. příčku v bodování soutěže. V pěti zápasech skupiny o udržení přidal Filippi pět finálních přihrávek.