Plzeň až do pondělka nikdy ve své historii neprohrála rozhodující sedmý zápas série. Oceláři se naopak stali prvním týmem v historii českého play off, který postoupí ze semifinále v sedmém utkání poté, co úvodní dva zápasy série prohrál.

Diváci sledovali drtivý nástup Ocelářů, které nezbrzdilo ani vyloučení, ba naopak. Aktivita vynesla Ocelářům vstupní gól, vůbec první v celé sérii, když přeškolený útočník Dravecký vyrazil po křídle z obrany na zteč plzeňské brány a propálil Frodla.

Nutno dodat, že akce navazovala bezprostředně na tutovku hostů, v níž V. Němec trefil tyč!

Radost v ochozech Werk Areny.

Indiány branka zaskočila, ale vyvíjeli snahu o vyrovnání. Větší šance se však odehrávaly před plzeňským brankovištěm.

Jednu využil ve 14. minutě Werek a domácí vedli 2:0. Minutu před koncem prožili aktéři utkání totální déjà vu, když Dravecký „pláchl“ obraně a z totožné akce jako u prvního gólu skóroval znovu. Škodovka byla zralá na ručník.

Sympaticky se ale nevzdávala a ve druhé části byla aktivnější. Nastoupila do ní už s běloruským gólmanem Milčakovem, který střídal Frodla, a celou dobu se snažila o kontaktní gól, který by ji dostal do hry. To se jí skutečně podařilo, k její smůle ale až na konci třetiny, takže Oceláře stále hřál aspoň dvoubrankový náskok.

Hrdinou zápasu byl Vladimír Dravecký. V 46. minutě totiž zaskočil za již překonaného gólmana Hrubce a zasáhl proti střele V. Němce, jehož pokus vytahoval z brankové čáry!

Hokejisté Plzně přebírají bronzové medaile.

Fandové si užívali skvělého dramatu a šancí na obou stranách. Hosté už gól nedali, naopak pověst kanonýra potvrdil domácí Martin Růžička a razítko na třinecký postup dal do prázdné plzeňské brány Lotyš Galvinš.

Po skončení zápasu převzali plzeňští hokejisté od svazových zástupců bronzové medaile za třetí místo v extralize.

„Jsme teď sice zklamaní, ale na tým jsem neskutečně hrdý. Byla to krásná série, přelévalo se to a soupeř byl o zápas lepší, možná šťastnější,“ poznamenal po utkání trenér bronzového plzeňského týmu Ladislav Čihák. O osudu utkání rozhodla už první třetina, kterou Oceláři vyhráli 3:0. „Herně jsme nezačali špatně, byť branka při přesilovce by se nám neměla stávat. Ale třetina celkově nebyla špatná, bohužel jsme třikrát inkasovali a to rozhodlo o dnešním výsledku,“ doplnil.

Hlavní postava pondělního utkání, třinecký Vladimír Dravecký, autor dvou gólů, které nasměrovaly Oceláře do finále, hovořil po zápase skromně. „Jsem rád, že mi to tam padlo a že jsem týmu pomohl. Je to ale především týmová práce, všichni jsme do toho šli naplno, a hlavně jsme věřili, že se to dnes podaří,“ vysypal ze sebe po zápase Vladimír Dravecký.

Třinec jde do finále, Plzeň (v modrém) končí třetí.

Trenér Třince Václav Varaďa uznal sílu soupeře. „Teď ve finále nás čeká velice kvalitní tým z Liberce, ale tím pro nás byla už v semifinále Plzeň. První dvě utkání jsme proti ní zaspali a bylo strašně těžké se do série vracet proti tak výjimečným hráčům, jakými Plzeň disponuje. Naštěstí venku se nám hraje celkově velmi dobře a podařilo se nám srovnat na 2:2. To byl asi zlom celé série,“ uvažoval Varaďa.

Finálová série mezi Libercem a Třincem startuje ve čtvrtek na ledě Liberce, kde se hraje i druhý páteční zápas. Třinec uvidí v pondělí a úterý třetí a čtvrtý duel série.

Oceláři Třinec – Škoda Plzeň 5:1 (3:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 11. Dravecký, 14. Werek (Marcinko, Gernát), 19. Dravecký (Hrňa), 56. Martin Růžička (Polanský, Adamský), 690. Galvinš (Polanský) – 38. Preisinger (Pulpán, Jones). Rozhodčí: Hodek, Šír – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:2, navíc Jan Kovář (P) 10 min. OT. Bez využití. Oslabení: 1:0. Diváci: 5400 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:3.

Třinec: Hrubec – Gernát, Roth, Galvinš, D. Musil, Dravecký, M. Doudera, Husák – Chmielewski, P. Vrána, Martin Růžička – Werek, Marcinko, Hrňa – Adamský, Polanský, Svačina – Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík. Trenér: Varaďa.

Plzeň: Frodl (21. Milčakov) – Moravčík, Čerešňák, Pulpán, Jones, Vráblík, L. Kaňák – Pour, Jan Kovář, Gulaš – V. Němec, Kracík, Indrák – Stach, Nedorost, Kratěna – Straka, Kodýtek, Eberle – Preisinger. Trenér: Čihák.