Smířený, ale ne poražený. Josef Beránek nebral oznámení o konci své hráčské kariéry jako tragédii. Zkušenostmi oplývající (bývalý) forvard tuto kapitolu uzavřel, i když ji nedokončil na ledě. Byl u ledu, poslední zápasy stál na střídačce.

„Každý hráč by si přál skončit na ledě, ale prostě to takhle je. Kariéra mi přinesla hodně pěkných zážitků, které se nedají vymazat a obohatily mi život,“ vyznal se čtyřicetiletý slávista.

Jsou důvody vašeho konce hlavně zdravotní?

Ke svému věku mám zdraví docela dobrý, ale s věkem je všechno náročnější, mentální a psychická stránka.

Vy jste skončil, to samé učinili Robert Reichel, Jiří Šlégr, možná i Martin Ručinský. Není vám smutno, jde o konec hráčů z Nagana..


Když končí všechno kolem, tak hráči začnou vzpomínat na krásné chvíle. Tahle generace hrála dlouho, ale hlavní je, když se bavíme o těchto hráčích, že se udrželi na vysoké úrovni. Odchází na určitém vrcholu svého hokejového umění. Není to tak, že by poslední čtyři, pět let hráli a nehráli.

Plánujete rozlučku s fanoušky?


Byl bych rád, kdybych měl tuhle možnost, protože hokej se hraje především pro ně. Myslím, že k tomu dojde na začátku sezony.

V závěru letošní extraligy jste stál už na střídačce jako trenér, jaké to bylo?


Pro mě to bylo hezký. Do této chvíle jsem vše viděl jen jako hráč, kterému se líbila, nebo nelíbila rozhodnutí trenérů. Na jednu stranu to bylo příjemný, protože se docela i vyhrávalo, postupovalo se. Snažil jsem se to trochu užívat, ale byl to i stres. Bylo to zase o něčem jiném.

Jaký budete trenér?


Nevím. Zatím hodnotím sebe jako hráče, až teď se budu zabývat tím, jak budu vypadat jako trenér. Budu se snažit najít nějakou svoji cestu. Láďa Růžička je jeden z nejlepších trenérů v České republice, takže je spousta věcí, které se dají odkoukat.

Stal jste se slávistickým symbolem, budete zaučovat nového kapitána?


Tohle bude až na příští rok, ale na tohle měli na Slavii vždy cit, že si vybrali kapitány, kteří plnili roli. (Představu mám, ale po Pepovi to není jednoduché převzít. Není to jen o céčku, ale také o tom, jak kapitán mužstvo táhne, vede, jak k němu hráči vzhlíží. Pokusíme se zvolit někoho, kdo to tady zase pár let odtáhne, řekl Vladimír Růžička).

Hrál jste řadu let v NHL, pak jste se vrátil zpět do extraligy…


Poslední roky jsem si víc vychutnal, neměl jsem před sebou nějaké motivační cíle, že bych chtěl být výš a výš. Začal jsem se teď víc radovat z hokeje. Proto když se ohlédnu, tak to byl krok, který mě naplnil. Se Slavií jsme vyhráli tituly, byli několikrát ve finále.

Už máte svoji místnost na Slavii?


Ještě nemám kamrlík, ale vyklidil jsem si skříňku.

Jak vám bylo?


Když si berete poslední věci, tak člověk zapochybuje, jestli to je dobře. Ale rozhodnutí bylo tolik… spíš se ohlédne a řekne si, že nějak všechno rychle uteklo.

Bylo vyklízení nejtěžším momentem, loučení, vzpomínky…


Ne, když už jde člověk vyklízet, tak má nejtěžší za sebou.