Plekanec strávil celou svou zaoceánskou kariéru v Montrealu. Za Canadiens odehrál v základní části NHL 981 zápasů (dalších 87 startů přidal ve vyřazovacích bojích).

Stal se ikonou jednoho z nejstarších a nejúspěšnějších hokejových klubů světa. Nikdy sice nepatřil k obávaným kanonýrům, montrealští fanoušci ho ale milovali pro schopnost obětovat vše pro dobro týmu (příznivci soupeřů ho pro změnu srdečně nesnášeli ze stejného důvodu).

Profík každým coulem

Ale ani 15 sezon v dresu Habs Plekance neuchránilo před hrozbou, která se v NHL neustále vznáší nad hvězdami i kmány. Generální manažer Marc Bergevin mu koncem února oznámil, že ho vymění.

Trenér Josef Jandač na české střídačce.
Sázka na mládí a posily z NHL. Kdo pojede na šampionát?

„Mohl mě vytrejdovat, aniž by mi něco řekl. Ale mluvili jsme o tom spolu, za to jsem vděčný. Nevěděl jsem sice, kam přesně půjdu, ale věděl jsem, že alespoň zůstanu ve Východní konferenci,“ popsal Plekanec pro televizní kanál Sportsnet.

Bergevin dobře věděl, že Plekanec si za své služby pro Canadiens zaslouží otevřenost. „Hodně si toho cením,“ podotkl český útočník. Změnit klub po tak dlouhé době je vždy obtížné, on ale zůstal profesionálem každým coulem.

Když ale přišla zpráva, kam Plekanec zamíří, byla to pořádná šlupka. Vždyť Toronto Maple Leafs je arcirival Montrealu, soupeření obou celků trvá už sto let. Tak už to ale v NHL chodí. Teď pracovitý centr obléká modrobílý dres nepřítele.

Vousy dolů!

V novém působišti ještě nezaznamenal ani bod, jeho čas na ledě se citelně smrsknul. V Torontu ale vědí, proč si vybrali právě ostříleného Plekance. Jeho zkušenosti a defenzivní schopnosti se mají hodit hlavně v play-off.

Tomáš Rolinek povede jako kapitán pardubické Dynamo do čtvrtfinále proti třineckým Ocelářům.
Hokejové play-off začíná: Barvení vlasů? Ta doba je pryč

„Jsme si jistí, že pro nás bude důležitým přínosem. Spoléháme na jeho schopnosti,“ vzkázal trenér Mike Babcock, zatímco jeho nadřízený generální manažer Lou Lamoriello spokojeně kvitoval, že se Plekanec bez řečí přizpůsobil požadavkům přísného šéfa a oholil si vousy. Na to je totiž Lamoriello pes.

Plekanec si rychle zvyká. „Zápas od zápasu je to lepší. Už se cítím mnohem lépe než před deseti dny,“ popsal. Alespoň si zahraje play-off, zatímco Canadiens se trápí. A kdo ví až mu po sezoně vyprší smlouva, třeba se vrátí do Montrealu…