Fotbal v Říši středu vůbec prožívá boom jistý čínský klub nedávno nabídl za Cristiana Ronalda přes osm miliard korun. Nagelovanou hlavu portugalského fešáka to kývnout nepřimělo, ale řada méně zářivých hvězd s chutí rukuje směrem na východ. Peněz je tam víc než dostatek.

A nejde jen o fotbal. Ohromný čínský trh představuje pro řadu „západních" sportů jedinečnou šanci rozšířit své impérium a trhnout na tom nějakou tu zlatku. Vzpomínáte třeba na basketbalového obra Jao Minga, který byl před lety na začátku pobláznění Číny fenoménem NBA?

Čtěte také: Hurá do Číny! Slavia vyrazí změnit historii. Šilhavý: Dobrá zkušenost

Jen tisíc hokejistů

Jiné sporty jsou teprve na začátku své východoasijské anabáze. Rozhodně to platí o ledním hokeji, který byl v Číně až dosud jen neškodnou kratochvílí pro pár podivínů. Podle údajů IIHF je v zemi s víc než miliardou obyvatel celkem 1101 registrovaných hokejistů, což je skutečně jako plivnutí do moře.

Jenže časy se mění. Jako první pochopila potenciál čínského trhu ruská KHL, která má do Číny relativně blízko i geograficky. Vznikl tak pekingský tým Kchun-lun Red Star, který si ve své premiérové sezoně nevede vůbec špatně a bojuje o postup do play-off. Jistě, opravdových Číňanů v kádru moc nenajdete, mužstvo stojí na Rusech, Finech či Slovácích.

„Jsme taková mezinárodní parta," vypráví slovenský útočník Martin Bakoš, který loni s Libercem vyhrál extraligu a pak se vydal za hokejovou exotikou do Pekingu. Prvním Číňanem, který skóroval v KHL, se stal 27. října obránce Zach Yuen, který se ovšem narodil v kanadském Vancouveru.

Zájem o hokej se v Číně teprve probouzí. V samotném Pekingu diváci docela chodí, ale když Red Star na podzim hostoval v Šanghaji, byla návštěvnost tristní. „U nás lidé hokejem žijí, zatímco v Číně se to zatím jen učí," popisuje Bakoš.

Duely NHL už letos?

Dřímající možnosti, které skrývá čínský trh, pochopitelně vidí i kanadsko-ame-rická NHL. Ta ráda dává najevo svou nadřazenost a hrdost na zámořské tradice, když ale přijde řeč na byznys, jsou její bossové ukázkově pragmatičtí. Na hokejového Jao Minga si sice ještě nějaký čas počkáme, ale NHL nelení a Čínu by ráda dobyla co nejdříve.

„V Číně je ohromná možnost růst. Víme, že už teď tam televize vysílají spoustu našich zápasů," uvedl Luc Robitaille, někdejší skvělý forvard a nyní člen vedení Los Angeles Kings.

Samotný zástupce komisionáře NHL Garyho Bettmana Bill Daly tento měsíc letí do Číny, aby vyjednal možnost pořádání zápasů NHL přímo v Říši středu. Možná by k tomu došlo už na prahu příští sezony (spekuluje se třeba o duelu Los Angeles s Vancouverem).

„Nejprve by to pravděpodobně bylo několik přípravných utkání. Z dlouhodobého hlediska bychom tam chtěli pořádat i zápasy základní části. Brzy budeme vědět víc," řekl Daly pro známý blog Puck Daddy.

Nepřehlédněte: Hrát do padesáti? Smáli se mi, říká hrdina Jágr. V NHL pořád válí

Zájem o hokej roste

Už loni v létě pořádalo několik klubů jakési promo výlety po Číně. Zájem o hokej tam roste. Tento trend bude s blížící se zimní olympiádou v Pekingu v roce 2022 sílit. „Myslím, že ve vládních kruzích panuje velká chuť budovat pro hokej infrastrukturu a my jako nejlepší hokejová liga na světě nabízíme pomoc," dodal Daly.

Spojení „hokej a Čína" prostě nezní tak zvláštně jako dřív. „Poslední dobou už na nás chodí šest sedm tisíc lidí. Chtějí tam hokej propagovat před olympiádou v roce 2022. Pomalu se to zvedá, lidé se učí," popsal Bakoš svou zkušenost.