Dvacetiletý nadějný hokejista Benátek nad Jizerou už přes dva měsíce bojuje se vzácným druhem rakoviny, lékaři mu diagnostikovali zhoubný nádor na srdci. Ten navíc zasáhl už i obě plíce. Radost a zážitky z bitev na ledě tak rázem vystřídalo úplně něco jiného. Starosti o holý život.

„Jestli se dá život během dvou dnů přehodit vzhůru nohama a úplně od základu zpřeházet priority, tak vám říkám, že to jde. Ve dvaceti letech rakovinu nečekáte, ale když přijde, nezbývá nic jiného, než bojovat. Není čas litovat se, ptát se, proč zrovna já, a ne ten druhej, prostě a jednoduše bojovat,“ uvedl Buchtela.

Sám se rozhodl „pustit do světa“ nešťastnou zprávu o nevítaném kolegovi ve svém těle.

Stav jako na houpačce

Osudným dnem se stal pro Buchtelu 14. květen. Nesnesitelná bolest na prsou, nemocnice v Liberci, pak nemocnice v Praze. A po mnoha vyšetřeních smutný rozsudek. Velkou potíží je, že ani lékaři si se vzácným druhem rakoviny zatím nevědí rady. Jedním z mála východisek tak bylo další kolo chemoterapie, které Ondřej absolvuje. Ve hře je také léčba v zahraničí, ovšem i tam je výše zmíněný typ nemoci, zdá se, neřešitelným problémem.

„Můj stav je teď jako na houpačce. Mám kašel a ten mě unavuje. V následujících dnech se dozvíme, jak by měla léčba pokračovat,“ prozradil Buchtela, co je nového.

Odchovanci ústeckého hokeje, který oblékal i dres Chomutova, Kadaně, Litoměřic a zmíněných Benátek, tak nezbývá než doufat v lepší zprávy. Těšit ho může alespoň enormní solidarita ze všech koutů Česka.

Pomáhají snad všichni. Vznikl transparentní účet, díky kterému by třeba Ondra mohl absolvovat léčbu v cizině. V nejhorším případě by si mohl včas vyplnit alespoň nějakou formou své sny. Sportovci spontánně draží své vybavení. Přispěli Ondřej Palát, Jakub Voráček, Jakub Lauko, David Kaše, Tomáš Plekanec, Martin Kaut a mnozí další.

Jako první projevil solidaritu také forward Jiří Průžek, který s Buchtelou nastupoval za Benátky. Jednadvacetiletý Průžek bojoval s rakovinou varlat před rokem. Úspěšně, k hokeji se za dva měsíce vrátil. Ondřejovi pomohl i Český hokej, přes Nadační fond Ivana Hlinky poslal 200 tisíc korun.

„Děkuji moc, moc si toho vážím,“ říká Buchtela o neuvěřitelné pomoci. Krásný obraz s nápisem „Rivalita jde stranou, Ondro, jsme s tebou,“ věnoval mladému obránci společně s podepsanou hokejkou i Jaromír Jágr. Silné hokejové Česko je zkrátka za jedno. Ondro, hodně štěstí!

Neštěsti z minulosti: Alinč i legenda Čajka

To, že šly urputné cesty za výhrami a kanadskými body vinou zdravotnických komplikací znenadání stranou, bohužel poznalo před Buchtelou nemálo dalších českých hokejistů.

V nedaleké minulosti potkalo neštěstí například bývalého reprezentanta Jana Alinče, který v Litvínově při rekreačním zápase v inline hokeji v roce 2019 hlavou spadl na mantinel. Pro Alinče přiletěl vrtulník, dva měsíce byl poté ve vážném stavu v jedné z pražských nemocnic. Boj o život vyhrál, na nohy se ale už nepostavil. Ochrnul.

Z dávnější doby je známý ještě tragičtější příběh Luďka Čajky. Zlínský bek během extraligové sezony 1989/1990 narazil také hlavou na mantinel. Důsledkem byly fraktury prvního a druhého krčního obratle s vážným poškozením míchy. Po čtyřiceti dnech Čajka zranění podlehl. V té době mu bylo 26 let.