„Úleva to ještě není, pořád potřebujeme tři body k úplné jistotě. Z toho průseru jsme se ale dostali," říká obránce ONDŘEJ NĚMEC.

Cítíte z něho obří odhodlání. On a jeho spoluhráči chtějí svoji situaci vyřešit už dnes. Složit Spartak a nečekat až na poslední bitvu na Ukrajině.

Je zápas se Spartakem Moskva ten nejdůležitější v sezoně?
Úplně nejdůležitější asi ne, ale nahoře bude stoprocentně. Nikdo z nás by nechtěl jet pak do Doněcku s tím, že se tam bude hrát o všechno.

Jízdu za play off jste začali na konci ledna proti Čerepovci. V tu chvíli jste za sebou měli pět porážek, navíc soupeř vedl po první třetině 3:0. Zápas se vám podařilo otočit a od té doby jenom vítězíte. Co se změnilo?
Na tu přestávku po první třetině s Čerepovcem asi jen tak nezapomeneme. V kabině létaly hromy a blesky. Od trenéra i nás starších hráčů byla slyšet hodně peprná slova. Všichni do jednoho jsme si je vzali k srdci a tým najednou začal šlapat.

Upřímně, pořád jste věřil, že se na konci sezony budete rvát o play off, i když Lev prohrával jeden zápas za druhým?
Měli jsme jednu výhodu. To osmé místo nám nikdy neodskočilo o nějaký výrazný počet bodů. Pořád jsme ho měli na dohled. Zápas s Čerepovcem zlomil všechno. Kdybychom ho tenkrát prohráli, byli jsme dnes v Moskvě asi už jenom na výletě.

Od konce ledna jste si nemohli dovolit zakopnout. Jedna porážka mohla znamenat konec snu o play off. Šlo si takový tlak nepřipouštět?
Hlavně jsme si to zavařili sami. Po skvělém startu do sezony jsme se dostali do situace, kde nikdo z nás být nechtěl. Chtěli jsme dokázat sobě i lidem, že dovedeme ten nepříznivý vývoj zvrátit. Musím zaklepat, ale zatím se nám to daří.

Je momentálně Lev na svém vrcholu?
Spíš bych řekl, že jsme ho měli moc brzo, na začátku sezony se nám dařilo skoro všechno. Teď si mužstvo věří a má obrovskou sebedůvěru. Jak se jednu chvíli chodilo po kabině s hlavami dole, je nálada najednou úplně jiná.

Naposledy jste v Rize vyhráli díky třem proměněným přesilovkám, které vám přitom v sezoně moc nešly. Je i tohle důsledek zvýšeného sebevědomí?
Jo, jasně. Každý si víc věří a sebevědomí je někde úplně jinde, než když prohrajete několik zápasů po sobě. V tu chvíli máte v podstatě strach si i nahrát. Teď jsme zpátky. Pokud ten poslední krok zvládneme a já věřím, že ano, tak play off ukáže, že náš tým je dobrý. V prvním kole pak můžeme dokázat velké věci.

V týmu proběhlo poslední dobou i docela dost změn. Vypadá to, že noví hráči z Finska, Lotyšska a Švédska k vám dobře zapadali. Cítíte to stejně?
Myslím, že všichni zapadli skvěle. Bylo vidět, že přišli do týmu, kde chtějí hrát. Třeba když se bavíte s Mikko Mäenpää, je na něm vidět, jak rozdílná atmosféra panovala v CSKA Moskva a jaká je tady. Baví je to tady, všichni kluci k nám zapadli.

V Rize bylo vidět, že s vámi žije i fan club. Kolem třiceti fanoušků vyrazilo autobusem do Lotyšska. Docela slušný výlet, co myslíte…
Po těch letech cestování letadlem a autobusem je považuji za šílence, ale v tom nejlepším slova smyslu (usmívá se). Můžeme před nimi jenom smeknout, že si kvůli nám vzali v práci volno, zaplatili si zájezd do Rigy a v autobuse strávili 20 hodin. Snad si zápas užili stejně jako my. Je potřeba jim za jejich výjezd poděkovat, hodně to pro nás znamená.