Po nedávných úspěšných debutech mladíků Jiřího Patery s Lukášem Rouskem to skoro vypadalo, že pro letošní sezonu už je se splněnými sny českých hokejistů v zámořské NHL definitivní konec. Ovšem jen do té chvíle, než se na scéně objevil jedinečný příběh útočníka Ondřeje Pavla.

Lukáš Rousek v dresu Sparty. Ilustrační snímek
Gól z prvního střídání. Rouskovi při debutu v NHL tleskali i Kulich s Jiříčkem

Dvaadvacetiletého odchovance pražské Kobry, jenž si jako člen Minnesota State University, kde působí již třetím rokem, vysloužil nevšední pozornost slavné organizace NHL. S Coloradem Avalanche, mimo jiné obhájcem prestižního Stanleyova poháru, v týdnu uzavřel dvouletý nováčkovský kontrakt.

Jediný krok od univerzitního zlata

Pavel přitom odcestoval do zámoří už v průběhu sezony 2016/17, tehdy jako jeden z ofenzivních tahounů dorostu Sparty. Svou americkou cestu nejprve načal v nižších soutěžích, postupně se však probojoval až do nejvyšší juniorské USHL, kde se v týmu Fargo Face poprvé dostal do povědomí širší hokejové veřejnosti. 

Na okamžik se ukázal také českým fanouškům, když byl členem národního týmu do dvaceti let na domácím světovém šampionátu v Ostravě a Třinci. Po návratu do zámoří už ovšem přesídlil do univerzitní NCAA, kde začal oblékat dres minnesotské státní univerzity.

S ní to před rokem dotáhl až do finále závěrečného turnaje Frozen Four, jenž je v zámoří velice uznávanou událostí. Pavel posbíral ve 44 soutěžních utkáních hned 22 kanadských bodů (12+10) a od zisku nejcennější trofeje napříč zámořskými univerzitami jej dělilo jediné utkání.

David Pastrňák v dresu Bostonu slaví gól.
VIDEO: Pastrňák překonal stobodovou hranici, doplnil Jágra. Skvělý pocit, řekl

Skvělou formu si český útočník přenesl rovněž do aktuálního ročníku a svou univerzitu nakonec dovedl do regionálního semifinále soutěže. Nicméně zatímco jeho týmu už sezona skončila, Pavel si za své dosavadní výkony vysloužil jedinečnou odměnu. A v zámoří jej čeká další velká výzva.

Poté, co s Coloradem podepsal jako první český nedraftovaný hokejista dvouletou nováčkovskou smlouvu, jež začne platit už od léta, ihned přesídlil na farmu do týmu Colorado Eagles, kde dohraje probíhající ročník v rámci profesionálního zkušebního kontraktu. A pak už hurá do boje o místo v nablýskané kabině Avalanche.