Už příští týden v úterý by měl totiž Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rozhodnout o tom, zda se Rusko bude smět zúčastnit únorové zimní olympiády v Pchjongčchangu. A pro hokej je tohle rozhodnutí naprosto klíčové. Zatímco třeba sjezd na lyžích si lze docela dobře představit i bez ruských reprezentantů, hokej jen těžko.

„Nejde tady o ruský tým, ale o principy,“ myslí si Martin Urban, generální sekretář Českého svazu ledního hokeje (ČSLH). Vysvětloval tím, proč Češi vyzvali vedení mezinárodního hokeje, aby zatlačilo na MOV a Rusy na hry pustilo. Podobné dopisy poslali i Švédové, Švýcaři či Finové. Nakonec se přidala i Mezinárodní hokejová federace (IIHF).

„Chceme dát MOV jasně najevo, že jsme proti kolektivnímu trestu, který by zasáhl i mnoho ruských sportovců, kteří se ničím neprovinili,“ píše se ve stanovisku IIHF. A zní to logicky pokud se někteří Rusové zapletli s dopingem, musí být potrestáni. Ale proč by kvůli tomu měli pykat nevinní? Jen proto, že jsou Rusové?

Není divu, že solidarita ze strany dalších hokejových federací Rusko potěšila. „Dokazuje to, že v hokeji jsme jedna velká rodina,“ prohlásil bývalý skvělý útočník Pavel Bure. Dojem mužné pospolitosti posílil i někdejší trenér sborné Vjačeslav Bykov: „Je vidět, že mnozí chápou, že tohle bezpráví nemá reálný základ.“

KHL vyhrožuje

Jenže všechno je maličko jinak. Snahy IIHF orodovat za Rusy nejsou motivovány ani tak hokejovým gentlemanstvím, jako spíš vlastním pudem sebezáchovy. Bez ruského týmu by totiž olympijský turnaj klesl na úroveň pouťáku kdesi na zamrzlém rybníčku. A toho se všichni bojí.

Už dlouho je jasné, že do Pchjongčchangu nepoletí hvězdy z NHL. Jádro předních reprezentací tak budou tvořit borci z ruské KHL. A její vedení jasně prohlásilo, že pokud Rusko dostane zákaz, nepustí na hry ani hráče z ostatních zemí, kteří působí v jejích klubech.

„Nebudeme akceptovat situaci, kdy jsou sportovci suspendováni bez jasných důkazů o dopingu,“ citovala agentura TASS šéfa KHL Dmitrije Černyšenka.

Zkuste si představit české mužstvo bez Francouze, Furcha, Nakládala, Kundrátka, Jordána, Kováře, Radila, Řepíka, Sekáče a dalších legionářů z KHL.

Prestiž her už dost pošramotila neúčast NHL. Je jasné, že bez hokejistů ze dvou nejlepších lig planety by se boj o olympijské medaile proměnil ve frašku, na které by ve finále nikdo nic nevydělal.

Loňský škraloup

Ale zpátky k ruským argumentům o trestání nevinných sportovců. Tady jde o něco jiného o důkazy, že Rusko před hrami v Soči organizovalo doping hromadně a na státní úrovni. A to je jiná káva. Jak rozhodnout, kdo se provinil, kdo se podvolil pod nátlakem a kdo zcela odolal?

Neobstojí ani názor, že ruský hokej byl vždy mimo dopingové skandály. Můžeme pominout kauzu slavného útočníka Danise Zaripova, kterému letos našli pseudoefedrin. Podivný je spíš loňský případ ruské reprezentace do 18 let, která jen týden (!) před startem mistrovství světa oznámila, že nikam nejede, a byla kompletně nahrazena výběrem mladšího ročníku. Většina hráčů osmnáctky prý totiž měla pozitivní testy na meldonium.

Ne, v ruském hokeji není vše v pořádku. Rodina včetně Čechů se za něj ale postavila. Právem?