Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...

Osm gólů a hattrick Erikssona. Švédsko si opět zastřílelo, Lotyši neměli šanci

Praha - Švédsko nemělo s Lotyšskem takový problém. Seveřané si opět zastříleli, přidali na světovém šampionátu třetí vítězství (nyní 8:1) a minimálně do večera povedou "pražskou" skupinu A. Lví podíl na tom měl Loui Eriksson, jenž si připsal hattrick.

4.5.2015 AKTUALIZOVÁNO 4.5.2015

Švédsko si poradilo s Lotyšskem i díky nájezdu Filipa ForsbergaFoto: ČTK/ZUMA

Švédové, kteří zatím ztratili jediný bod v úvodním utkání s domácí reprezentací, mohli otevřít skóre po šancích Forsberga a Klingberga. Lotyši zahrozili v 18. minutě ve vlastním oslabení, ale Darzinš na Enrotha nevyzrál. Klíčový moment? Možná ano.

Vzápětí se totiž radovali Švédové, když Erikssonův pokus skončil za Masalskisovými zády, a to za přispění nešťastné teče obránce Cibulskise.

"Když vezmeme prvních deset minut, tak Lotyši byli lepší. Pak ale patřil zápas nám, dali jsme góly v přesilovkách a měli jsme zápas ve své moci," řekl švédský útočník Anton Lander oficiálním stránkám soutěže.

Ve druhém dějství se nejdříve výběr Tří korunek ubránil při Möllerově trestu a pak Švédové v polovině utkání v další přesilovce znovu udeřili. Po Ekholmově střele dorazil bekhendem znovu Eriksson. Ve 33. minutě se dočkali při Lindholmově pobytu na trestné lavici i Lotyši. Po Daugavinšově ráně dorazil puk do prázdné branky Darzinš.

Švédové bleskově za deset sekund odpověděli. Sotnieks ve vyložené šanci hákoval Forsberga, který nařízené trestné střílení zakončil blafákem.

V 37. minutě Eriksson opět překonal Masalskise, ale sudí gól neuznali kvůli postavení hráče v brankovišti.

Bukartsovi vzápětí zabránil ve snížení Enroth a 14 sekund před koncem druhé třetiny usměrnil Eriksson Ahnelövovu ránu do lotyšské branky. Jako třetí hráč na turnaji po spoluhráči Forsbergovi a Kanaďanovi Hallovi zaznamenal hattrick.

Švédové ještě zvýraznili skóre ve třetí třetině. Další přesilovku využil Möller, gól přidal deset minut před koncem Josefson, o sedmý se postaral Lundqvist a poslední slovo měl devět sekund před koncem Rask.

"Dostali jsme velkou nálož, tak se z toho snad zvedneme, půjdeme do dalšího zápasu po hlavě a konečně vyhrajeme," prohlásil lotyšský kapitán Kaspars Daugavinš a doufal v obrat ve středečním duelu se Švýcarskem.

Skupina A (Praha):

Lotyšsko - Švédsko 1:8 (0:1, 1:3, 0:4)
Branky a nahrávky:
33. Darzinš (Daugavinš, Galvinš) - 18. Eriksson, 31. Eriksson (Ekholm, S. Kronwall), 34. F. Forsberg z trestného střílení, 40. Eriksson (Ahnelöv), 45. Möller (Ekman-Larsson, Klingberg), 50. Josefson (J. Lundqvist), 58. J. Lundqvist (Hjalmarsson, Ekman-Larsson), 60. Rask (Ericsson, Lindholm). Rozhodčí: Hodek (ČR), Rantala (Fin.) - Lhotský (ČR), Kilian (Nor.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:3. Diváci: 15.315.
Lotyšsko: Masalskis - Galvinš, Sotnieks, K. Redlihs, Jerofejevs, Širokovs, Cibulskis, Andersons - Daugavinš, Džerinš, Darzinš - M. Redlihs, Sprukts, Bukarts - Indrašis, Berzinš, Saulietis - K. Jass, Abols, Skvorcovs - Bajaruns. Trenér: Aleksandrs Belavskis.
Švédsko: Enroth - Ekman-Larsson, Klefbom, Klingberg, S. Kronwall, Rahimi, Ahnelöv, Ekholm - F. Forsberg, Lander, Eriksson - Lindström, Ericsson, Möller - Hjalmarsson, Rask, Lindholm - Sjögrem, J. Lundqvist, Josefson - Danielsson. Trenér: Pär Marts.

První den voleb skončil. O volby je zájem, někde přišlo víc než 50 procent lidí

V Polsku pobodal muž v nákupním centru osm lidí.
3 5

V polském nákupním centru pobodal muž devět lidí, jedna žena zemřela

Perličky ze superdebaty: Okamurova hubička, rebel Dolejš a dáma Šlechtová

Nemáte čas zhlédnout celý půldruhé hodiny dlouhý záznam z předvolební superdebaty Deníku? Nevadí, vystříhali jsme pro vás ty nejlepší momentky. Možná vás neprovedou všemi zákoutími politických programů, zato vám ukážou, že politici jsou také jenom lidé. A jací!

Prezident Zeman: Volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

Katalánsko zůstane španělské, prohlásil král Felipe VI.

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek prohlásil, že jeho parlament hodlá vyhlásit nezávislost, pokud Madrid nebude souhlasit s dialogem. Do secesní krize v pátek podruhé zasáhl i španělský král Felipe VI. Ten uvedl, že Katalánsko „zůstává a zůstane“ podstatnou součástí Španělska.

ANKETA MEZI LÍDRY: Co přejí ke 100. narozeninám republiky...

Než vhodíme lístek do volební urny, zvažujeme, co nám ta „naše“ strana a její lídr přinesou. Nižší daně, kvalitní veřejné služby, vyšší důchody, špičkové vzdělání pro děti, aktivní roli v Evropské unii – záleží na osobních preferencích. Pak také vybíráme podle toho, nakolik jsou kandidáti důvěryhodní, co už v politice dokázali, kolik slibů splnili, jak se umějí za své vize poprat doma i za hranicemi.