Předchozí
1 z 10
Další

Wayne Gretzky (Kanada)

Wayne GretzkyWayne GretzkyZdroj: ČTK/AP

S úchvatnou kariérou se „The Great One“, jak kanadskou hvězdu nazýval celý hokejový svět, loučil hned rok po Naganu. Svému životnímu poslání však zůstal nablízku i po odchodu do sportovního důchodu. Na začátku nového tisíciletí se stal minoritním vlastníkem ve vícero sportovních organizacích, desetiprocentní podíl získal také ve Phoenixu Coyotes, kde mimo jiné později působil rovněž v pozici hlavního trenéra. V roce 2002 si dokonce střihl krátkou kapitolu v kanadské reprezentaci, kterou dotáhl ke zlatým olympijským medailím v roli manažera. 

Když v roce 2009 dohnaly finanční potíže Phoenix až k bankrotu, Gretzky ze své role kouče odstoupil a taktéž prodal svůj minoritní podíl. Před osmi lety si však legendární forvard splnil svůj malý sen, když se stal menšinovým vlastníkem organizace Edmonton Oilers, s nímž v minulosti získal čtyři zlaté prsteny. Kromě toho je Gretzky aktivní také v gastro průmyslu, v Torontu byla donedávna úspěšná jeho restaurace Gretzky’s, dodnes má na starost rodinné vinařství Wayne Gretzky Estates Winery.

Eric Lindros (Kanada)

Legendární hokejový útočník Eric Lindros.Legendární hokejový útočník Eric LindrosZdroj: ČTK/AP/Nathan Denette

Ke konci jinak úspěšné kariéry, během níž si vysloužil pomyslnou hodnost nástupce Wayna Gretzkého, jej dohnaly zdravotní potíže, konkrétně nespočet otřesů mozku. I proto se později rozhodl věnovat pět milionů dolarů na účet londonského Ústavu zdravotních věd, kde byl dlouholetým pacientem. U charity zůstal Lindros až dodnes, pravidelně se věnuje dobročinným projektům, již dříve vypomáhal při výstavbě domů pro Habitat for Humanity Toronto, aktivně se věnuje také lidem, kteří svádí těžký boj rakovinou. 

Ihned po skončení kariéry v roce 2007 byl jmenován do funkce ombudsmana tehdy nově vznikající hráčské asociace NHLPA, po dvou letech však na této pozici rezignoval. Dnes bydlí s rodinou v kanadském Torontu a kromě odpočinku plní roli ambasadora v organizaci Philadelphie Flyers, kde se například v době pandemie zapojil do dobročinného projektu na pomoc lidem, kterým kvůli koronaviru scházely základní životní potřeby.

Brett Hull (USA)

Legenda St. Louis Brett HullLegenda St. Louis Brett HullZdroj: Profimedia

Žijící legenda St. Louis dala hokeji sbohem v roce 2006, v dění zámořské NHL však zůstala i nadále. Rok na to se Hull stal týmovým konzultantem Dallasu, kde v kariéře odehrál tři sezony, kromě toho kývl na nabídku pozice televizního experta pro NBC. Postupně se bývalý americký snajpr dostal až na místo generálního manažera Stars, chvíli pracoval také jako viceprezident pro hokejový rozvoj. Až přišel v roce 2013 vysněný přesun do St. Louis, kde Hull zaujal identickou pozici jako před vyhazovem v Dallasu. 

Mimo hokej se Hull našel v gastronomickém průmyslu, když si za mořem otevřel dvě restaurace. Jednu z nich navíc vlastnil společně s Mikem Modanem, dalším účastníkem turnaje století v Naganu. A kde byste hledali držitele dvou zlatých prstenů dnes? Travnatý plácek, slunce a golfová hůl v ruce. Pro Hulla se z toho stal oblíbený koníček, na který už nedá dopustit. A jak sám říká: „I am living my best life.“

Chris Chelios (USA)

Chris Chelios byl vybrán do Síně slávy.Chris Chelios byl vybrán do Síně slávyZdroj: ČTK/AP/David Zalubowski

Jeden z nejlepších obránců v historii NHL a pro mnoho bývalých spoluhráčů také bohém, který si užíval téměř každou minutu života hokejisty. Brusle pověsil na hřebík až ve 48 letech, na práci „v důchodu“ však nemusel čekat příliš dlouho. Ihned se jeho služeb ujali v Detroitu, kde Chelios pracoval na pozici poradce v oblasti rozvoje mladých talentů. Později dokonce asistoval u prvního týmu, jeho postřehy využívali Red Wings mezi lety 2015 a 2018.

V roce 2018 si navíc vyzkoušel práci také u reprezentace Spojených států, na hrách v Koreji působil jako asistent hlavního trenéra. Trenérské sako však poté odhodil stranou a vyměnil jej za roli televizního experta při utkáních NHL na stanici ESPN. Dnes žije se svou rodinou v Malibu a z Kalifornie pravidelně létá do Chicaga, kde před nedávnem kývl na nabídku stát se velvyslancem pro organizaci Blackhawks.

Teemu Selänne (Finsko)

Teemu Selanne.Teemu SelanneZdroj: ČTK/AP/Jae C. Hong

Když se v roce 2014 loučil se „svým“ Anaheimem, sám sobě slíbil, že si dá od hokeje na nějaký čas pauzu. Odpočinku nakonec věnoval jen necelé dva roky, poté se však pustil do další práce, tentokrát už mimo led. V rodném Finsku založil hokejovou akademii Selänne, jež se věnuje rozvoji talentů v zemi tisíce jezer. Odstartoval rovněž několik charitativních projektů, taktéž získal podíl ve společnostech Ultivista a Westpro, se kterými aktivně podniká ve stavebnictví. 

V Kalifornii si později otevřel vyhlášenou restauraci Selänne Steak Tavern a nakonec prorazil i se svou vlastní značkou TS8. S tou přinesl na trh výrobky v podobě doplňků stravy a nejrůznějších zdravých produktů, včetně vlastních kolekcí oblečení. „Pomocí vlastní značky TS8 bych chtěl zejména pomáhat ke zdravému životnímu stylu u mladých hokejistů,“ prohlásil již dříve bývalý finský kanonýr a vítěz Stanley Cupu s Anaheimem Ducks.

Jari Kurri (Finsko)

Jarri Kurri v dresu Finska při exhibici veteránů.Jarri Kurri v dresu Finska při exhibici veteránůZdroj: Profimedia / ANDERS WIKLUND

V Naganu si užíval poslední měsíce své bohaté kariéry, kterou ozdobil pěti zlatými prsteny s Edmontonem a bronzovou medailí právě z turnaje století. Hned v roce 2002 se ovšem objevil zpět na finské střídačce, tentokrát už v roli asistenta trenéra. Na této pozici setrval jen dva roky, když mu následně byla nabídnuta funkce generálního manažera reprezentace. Kurri ji bez váhání přijal a v roce 2011 oslavil s národním týmem zlaté medaile na světovém šampionátu. 

Jeho úspěšná manažerská kariéra poté pokračovala v rodných Helsinkách, od roku 2013 zde převzal důležitou roli ve svém mateřském klubu Jokerit. Po sedmi letech tvrdé práce se dostal až na místo předsedy představenstva a zároveň získal většinový vlastnický podíl. Ten dosáhl v roce 2022 sta procent, jelikož sám odkoupil zbylý podíl vlastněný ruskými magnáty. Nyní už ve funkci nejvyššího střádá plány na rychlé znovuzapojení Jokeritu do finské nejvyšší soutěže.

Peter Forsberg (Švédsko)

Švédská hokejová legenda Peter Forsberg.Švédská hokejová legenda Peter ForsbergZdroj: ČTK/AP/Ed Andrieski

Hráči takového formátu by po skončení aktivní hokejové kariéry zasloužili doživotní odpočinek. Nicméně bývalý švédský kanonýr vyměnil výstroj za dril ve školních lavicích, aby si v rodném Švédsku dodělal jeden rok ekonomické školy. Chvíli na to se Forsberg ještě vrátil do mateřské organizace MoDo, kde pracoval jako asistent generálního manažera. Nakonec ale zvítězil úplně jiný koníček do sportovního důchodu – svět investování. 

Se svým otcem a tehdy ještě snoubenkou odstartoval podnikatelskou kariéru, dodnes vlastní značku bot, golfový areál, lodní společnost a k tomu rovněž několik nemovitostí. Před pěti lety se s rodinou usadil ve švýcarském Zugu a hokejoví nadšenci jej dodnes mohou vídat v dresu místního EV, za který nastupuje v domácí seniorské lize. A co víc, od minulého roku je švédská legenda také ambasadorem tamější vyhlášené hokejové akademie.

Mats Sundin (Švédsko)

Slavní hokejisté (zleva) Mats Sundin, Joe Sakic, Adam Oates a Pavel Bure byli uvedeni do Síně slávy NHL.Slavní hokejisté (zleva) Mats Sundin, Joe Sakic, Adam Oates a Pavel Bure byli uvedeni do Síně slávy NHLZdroj: ČTK/PA/Nathan Denette

Svou kariéru zasvětil především kanadskému Torontu, v jehož dresu prožil dlouhých třináct let. Později mu zde byla také nabízena pracovní pozice, švédský útočník se však rozhodl vydat jiným směrem. Krátce působil u reprezentačního týmu, na Světovém poháru v roce 2016 jej využil výběr Tre Kronor jako konzultanta. A z nárazové spolupráce se nakonec vyklubala bronzová medaile. 

Dnes se Sundin aktivně věnuje pomoci nemocným dětem, kterou realizuje prostřednictvím své nadace Mats Sundin Foundation, jež urychluje výzkum klíčových prvních 2000 dnů života. Prostřednictvím toho podporuje nadace elitní výměnu lékařského výzkumu mezi univerzitami v Torontu a jeho rodném Stockholmu.

Pavel Bure (Rusko)

Bývalý ruský kanonýr Pavel Bure.Bývalý ruský kanonýr Pavel BureZdroj: Profimedia.cz

Po skončení kariéry si dal na nějaký čas volno a v pohodlí domova užíval první dny ve sportovním důchodu. Do práce se někdejší ruský špílmachr vrátil v roce 2010 a svou další životní kapitolu započal v roli komisaře projektu World Legends Hockey League (WLHL). Dlouho se snažil o proražení do zámoří, většího úspěchu se však dočkal v Evropě. Do svých řad postupně nalákal legendy v čele s Alexejem Jašinem a Nicklasem Lidströmem. 

Dnes žije Bure střídavě doma v Rusku a na Floridě, kde stále vlastní rodinnou rezidenci. Aktivně dohlíží na hokejový rozvoj svého syna Pavla juniora a ve volných chvílích rád vyráží za moře. Na rozsluněném jihovýchodním pobřeží si prý užívá každý okamžik po kariéře.

Sergej Fjodorov (Rusko)

Ruský hokejista Sergej Fjodorov.Ruský hokejista Sergej FjodorovZdroj: ČTK/AP/SUE OGROCKI

Jeho životní dráha nabrala ihned po skončení kariéry jednoznačný směr. Trojnásobný majitel Stanley Cupu dal zámořskému hokeji definitivní sbohem a vrátil se zpět do rodné země. Stal se součástí klubu CSKA Moskva, v němž nejprve plnil dílčí role v kancelářích, až v roce 2013 získal místo člena dozorčí rady organizace. Další velký zlom nastal o osm let později, kdy byl vedením jmenován do funkce hlavního trenéra prvního týmu. Na lavičce CSKA působí dodnes.