Tak odstartuje letošní mistrovství světa, na němž by český národní tým rád ukončil už sedmileté čekání na medaili. Mužem, který to dostal na starost, je Miloš Říha. Ostřílený trenér toho v kariéře zažil hodně, ale světový šampionát v roli hlavního reprezentačního stratéga ho čeká poprvé.

Jisté je zatím jediné nečekejte od něj divoké experimenty a zavádění novot. Od svého uvedení do „úřadu“ mluví o tom, že bude spoléhat především na zkušené a osvědčené hráče, z nichž chce vytvořit pevnou kostru týmu.

Dlouhé čekání opor z Ruska

„Rýsuje se nám jádro kluků z evropských klubů a chtěli bychom ho zachovat,“ řekl Říha po únorových Švédských hokejových hrách, které české mužstvo nečekaně vyhrálo. „Kluci tu ukázali, že to jde, když jdou na krev. Vím, že tým pro MS nakonec bude vypadat jinak, ale ten základ bychom měli mít,“ dodal šedesátiletý trenér.

InfografikaNároďák se sejde na prvním přípravném kempu po tomto víkendu. V pražském Edenu budou mít sraz hlavně legionáři z KHL, kterým už skončila sezona. Jsou mezi nimi i jasní kandidáti na účast na MS, kteří se teď musí udržovat ve formě skoro dva měsíce.

„Někteří hráči skončili velmi rychle, třeba Jirka Sekáč. Kdo by čekal, že jeho Kazaň vypadne už v osmifinále 0:4 na zápasy?“ připomíná nyní Říha nejproduktivnějšího Čecha v KHL.

V dubnu čekají na reprezentaci kempy ve Znojmě, v Karlových Varech a v Nitře, včetně duelů s Rakouskem, Německem a Slovenskem. Připojovat se budou postupně hráči z extraligy a dalších evropských soutěží. 

Zámořské hvězdy jako doplněk

Poslední fází tvorby mančaftu pro šampionát je každoroční doplňování posil ze zámoří. Říha dal jasně najevo, že o hvězdy z NHL stojí, ale nechce to s nimi přehánět měly by celou směs jen vhodně dokořenit. Osu týmu mají tvořit opory z turnajů Euro Hockey Tour.

„Nemůžeme vyměnit celé mužstvo, když nám hráči z NHL přijedou týden před mistrovstvím světa. To není dobrý nápad,“ podotkl Říha. Klíčové bude, které týmy v NHL nepostoupí do play-off, případně vypadnou v úvodních kolech. Příliš posil zpoza velké louže ale zřejmě nepřiletí.