Předchozí
1 z 6
Další

Triumf našinců, zlaté ruce Pastrňáka

Svěřenci Radima Rulíka se zápas od zápasu zlepšovali. Vzestupná tendence vygradovala v play off, v němž nejprve český výběr zdolal Američany 1:0. Šťastnou a zároveň premiérovou trefu na světovém šampionátu obstaral Pavel Zacha, který jako 27letý na velké akci debutoval. Skalp by se ale neurodil bez zdi v brance v podobě Lukáše Dostála, jenž zneškodnil všech 36 střel soupeře.

Češi narazili na dalšího těžkého protivníka v semifinále, kdy se utkali se Švédy. Zřejmě nejvýraznější postavou v boji o finále byl Lukáš Sedlák, který přispěl dvěma parádními góly po identické fintě. Gólmana nejprve ošálil pohybem, načež mu dvakrát poslal kotouč mezi betony.

Ilustrační snímek
Se zlatem na Staromák. Čeští hokejisté oslaví s fanoušky titul mistrů světa

Mužstvu kapitána Romana Červenky zbýval poslední krok – zdolat ve finále Švýcary. Průběh hry se velmi dlouho obešel bez otevření gólového účtu. Ledy se prolomily až v 50. minutě, kdy Tomáš Kundrátek vyslal křižný pas na Davida Pastrňáka. Bostonský medvěd se ranou z voleje nemýlil a vymetl síť u bližší tyčky Genoniho branky. Zlatý triumf pečetil gólem do prázdné další z Davidů, Kämpf. 14leté čekání na zlatou medaili skončilo! Národní tým poprvé od roku 2010 vystoupal na zlatý vrchol. Na domácím šampionátu pak Češi zvítězili po dlouhých 39 letech, letos ale premiérově od rozdělení Československa.

Zdroj: Youtube

Zklamaní a věčně stříbrní veteráni

Poražení Švýcaři přidali do novodobé sbírky po letech 2013 a 2018 již třetí stříbrné medaile.  Přestože družina Patricka Fischera nevybojovala první zlato ve své historii, minimálně jednoho rekordmana v jejích řadách nalezneme. Švýcarský matador Adres Ambühl se ve 40 letech stal nejstarším hráčem na MS, který kdy získal druhý nejcennější kov. Velezkušený forvard odehrál už svůj 19. světový šampionát a během nich dosud posbíral 141 odehraných zápasů, díky těmto číslům drží v obou statistikách historický rekord.

Vedle Ambühla pamatuje všechny tři stříbrné zisky také kapitán Roman Josi. Ocenění pro nejlepšího beka turnaje zřejmě u vynikajícího obránce Nashville Predators všechny šrámy z finálové prohry nenahradí, což platí i pro Kevina Fialu, jenž byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem a zároveň nejlepším forvardem turnaje. Ocenění na brankářském postu se dočkal novopečený mistr světa Lukáš Dostál, který Čechům vychytal tři čistá konta, nikdo jiný nezvládl víc. V All-Star týmu ho pak doplnil spoluhráč Roman Červenka.

Švédská krasojízda narazila, gólový průvan s Lotyši

Tři korunky započaly svou pouť základní skupinou téměř na jedničku s hvězdičkou. Všech sedm duelů Seveřané ovládli a v jednom z nich přepsali hokejovou historii. V měření sil s Lotyšskem to dlouho vypadalo na náročnou šichtu, nicméně za vyrovnaného stavu odšpuntoval gólovou smršť Fabian Zetterlund, na něhož navázal Joel Eriksson Ek. Švédům se povedlo vstřelit tři branky v rozmezí 26 vteřin! Tím stanovili nový rekord, co se týče nejrychlejších tří gólů v dějinách mužského MS a překonali tak počin Kanaďanů z roku 1986.

Švédskou neporazitelnost na turnaji přeťali až Češi v semifinále. Skandinávský soupeř musel skousnout vysokou porážku 3:7. Tolik gólů od samostatné české družiny v historii světových šampionátů ještě nikdy nedostal. Dosavadním střeleckým maximem domácí družiny bylo pět tref z roku 2015 při prohře 5:6 a o čtyři roky později, kdy se radovali Středoevropané z vítězství 5:2.

Zdroj: Youtube

Žlutomodré družstvo se muselo spokojit s bojem o bronz, v němž se nakonec radovalo ze skalpu Kanaďanů. Nečekaným hrdinou zápasu se stal dvougólový Švéd Carl Grundstrom, který se přičinil o první medaili své země od MS 2018.

Fanouškovská mánie

Domácím MS žila prakticky celá země, důkazem budiž zaplněnost fanouškovských ochozů. Hokejový svátek v Praze a Bratislavě překonal divácký rekord z minulého tuzemského šampionátu 2015. Celková návštěvnost se vyšplhala na 797 727 diváků, což je posun o 56 037 sledujících. Všech 64 mačů sledovalo z tribun průměrně 12 464 hokejových nadšenců, před devíti let činil průměr skoro o tisícovku méně. Fandilo se však po celé republice, na náměstích, ve fanzónách, v restauračních zařízeních, ale i u televizních obrazovek. Vrcholná akce neminula ani slavné osobnosti. Tak například Petr Pavel gratuloval šampiónům po zisku zlata přímo v šatně.

Rakouská vzpoura favoritům, pětigólová třetina s Kanadou

Šampionát se dočkal také několika výsledkových překvapení. Zřejmě největší poprask způsobili Rakušané v duelu s Kanadou. Po druhém dějství přitom vše vypadalo nadmíru jasně, Javorové listy totiž vedly 6:1. Závěr zápasu však vyvolal vzedmutí alpské země, která vyhrála poslední část 5:0. Poslední trefu vsítil jediný rakouský hokejista z NHL, Marco Rossi, pouze 50 vteřin před závěrečnou sirénou. V prodloužení sice rozhodl na opačné straně John Tavares, i tak ale průběh třetí třetiny vyvolal mediální hukot.

Naši jižní sousedé si připravili ještě jedno překvapení proti Finům. Souboj pro ně opět nevypadal příznivě, když prohrávali 2:0. Nejenom, že outsider ve třetí části vyrovnal, on rozhodl v poslední sekundě zápasu! Lví podíl náležel vítěznému střelci Benjaminu Baumgartnerovi, který zapsal vítěznou tečku na 3:2.

Pád Britů a Poláků

Turnaj přinesl vítěze, ale i poražené. Velká Británie se rok po postupu mezi elitu opět rozloučila s elitní divizí, když kromě možná trochu nečekaného skalpu Rakušanů nevyhrála jediný zápas. V ostravské skupině potkal podobný osud Poláky, kteří se však prezentovali bojovnými výkony. Pro středoevropskou zemi byla už samotná účast na MS po dlouhých 22 letech úspěchem.