Předchozí
1 z 5
Další

Česko - Kanada 4:2 (finále MS 1996)

Zdroj: Youtube

První a dnes již proslulý duel rozlouskl tajenku světového šampionátu v roce 1996. Česká reprezentace tehdy ve Vídni vybojovala svůj premiérový titul od rozdělení Československa. Samotný zápas byl dlouho nerozhodný a už to vypadalo, že se rozhodne až po základní hrací době.

K tomu však nedošlo, na čemž měla lví podíl dvojice Pavel Patera a Martin Procházka. První jmenovaný nahrával, ten druhý pálil, přičemž přesně trefil skulinu u pravé tyčky. Autor rozhodující trefy se stihl prosadit pouhých 19 vteřin před zazněním závěrečné sirény. Gólový účet následně uzavřel Jiří Kučera, když vymetl prázdnou bránu. První velký úspěch samostatné České republiky odšpuntoval plejádu těch dalších – Nagano či zlatý hattrick.

Slavný skalp Kanady znamenal bronz československých hokejistů na MS 1959.
Poprvé v televizi. Slavný skalp Kanady znamenal světový bronz

Česko - Kanada 2:1 po náj. (semifinále OH 1998)

Zdroj: Youtube

Výsledek tohoto památného klání posléze předznamenal pravděpodobně největší úspěch českého hokeje v podobě premiérového zlatého triumfu, olympijský turnaj nabitý hvězdami NHL, znám také jako „turnaj století“, dopadl pro borce se lvem na prsou nejlépe, jak mohl.

Semifinále se již chýlilo ke svému konci, když srovnal těsně před koncem Kanaďan Linden na 1:1. Boj o místenku ve finále nakonec vyústil v nájezdovou loterii, v níž se kromě šikovných rukou počítaly také pevné nervy. V pořadí druhý nájezd se ukázal jako klíčový, Robert Reichel totiž jako jediný uspěl a Češi proklouzli do finále. Vynikající výkon podal především gólman Dominik Hašek, kterému drželi palce spoluhráči chycení kolem ramen. Počínání brankáře pak vyniklo o to víc, že proti němu stály opravdové persony v čele s Lindrosem, Shanahanem a dalšími.

Česko - Kanada 3:0 (finále MS 2005)

Zdroj: Youtube

Přesuňme se k poslednímu skalpu Javorových listů v našem výčtu a zároveň dosud předposlední zlaté medaili Čechů na hokejových šampionátech. Ano, možná hádáte správně. Psal se totiž rok 2005 a českou družinu čekala ve finále Kanada. Průběh hry se od počátku vyvíjel příznivě pro tuzemské barvy, jelikož se hned v 5. minutě trefil Václav Prospal. Dlouho se skóre neměnilo, až ve třetí třetině navýšil vedení Martin Ručínský. Zlatou tečku dopsal v samém závěru Josef Vašíček. Skalp se jevil jako velmi cenný, protože Kanaďané disponovali hvězdami, jakými byli Brodeur, Nash nebo Thorton. Češi navíc splnili úlohu „strážců zlatého hattricku“, hokejová kolébka totiž usilovala o třetí zisk mistrů světa v řadě. Zápas proslul i díky hromadné potyčce, která se strhla dvanáct vteřin před koncem.

Česko - Kanada 0:2 (semifinále MS 2015)

Zdroj: Youtube

Posuňme se o dobrých deset let v čase dál. Roku 2015 se konalo předešlé domácí mistrovství světa v Praze a Ostravě. Češi před devíti lety postoupili ze skupiny jako třetí celek v tabulce. V klíčovém duelu, který dodnes rozhoduje o úspěchu a neúspěchu na celém šampionátu, narazili na Finsko. Domácí borci Seveřany zdolali, na čemž se nepodílel nikdo jiný než sám Jaromír Jágr. Hokejová „osmašedesátka“ totiž z otočky vstřelila vítězný gól.

V semifinále se však již domácí fanoušci českého gólu nedočkali. Gólman Smith měl zrovna svůj den. Kanadský strážce sice jednou inkasoval, nicméně rozhodčí branku Jordána neuznal kvůli postavení hráče v brankovišti. Dvě regulérní trefy si však připsaly Javorové listy, když skórovali Hall se Spezzou. Jejich střely musel lovit ze sítě Ondřej Pavelec, který na MS 2024 působí v jiné roli, a sice je v národním týmu trenérem gólmanů. Bývalý gólman se svými spoluhráči skončil na předchozí turnaji nakonec bez medaile, vyjma té bramborové.

Česko - Kanada 0:6 (základní skupina SP 2016)

Zdroj: Youtube

Poslední zvolené klání se konalo v rámci Světového poháru roku 2016. Zápas sice přímo nerozhodoval o medailích, nicméně byl zatím tím posledním, ve kterém se na obou stranách mohli představit ti nejlepší světoví hokejisté z NHL, kteří zrovna nebojovali o Stanley cup. Brzký podzimní termín celé akce totiž zaručoval, že hokejové hvězdy nebudou mít zrovna napilno v nejslavnější kanadsko-americké soutěži.

Měření sil mezi Českem a Kanadou bylo první soubojem z celkových tří ve skupině. Zápas ukázal rozevírající se výkonnostní nůžky mezi oběma národy. Přiznejme si totiž, že minimálně za posledních patnáct let světová konkurence českému hokeji odskočila. Jasně se to jevilo i v onom duelu. Javorové listy Čechy nemilosrdně zničily 6:0. Tým vedený Crosbym, Stamkosem nebo Pricem byl prostě o třídu výš. Zatímco česká reprezentace skončila už po základní skupině, Kanada dostála své pověsti a celý turnaj opanovala. Ve finále proti ní stál trochu překvapivě takzvaný tým Evropy, jenž se skládal ze Slováků, Švýcarů, Němců a dalších. Přestože Evropané nedali nic zadarmo, na zámořského obra to v boji o zlato nakonec nestačilo.