Jednašedesát gólů v základní části a pouhý jeden zásah od vyrovnání českého rekordu Jaromíra Jágra v ročníku 1995/1996, do toho poprvé pokořena stobodová hranice. David Pastrňák prožil fantastickou sezonu. V úvodním kole play off, kdy jeho Boston narazil na Floridu, přišla krutá rána.

Hned během prvního střídání si totiž šestadvacetiletý český útočník nešťastně poranil rameno a zbytek série dohrával s bolestivým handicapem.

„Ale samozřejmě, v našem sportu nemůžete být pořád zdravý. Ale je strašně nepříjemné, když nemůžete hrát na sto procent, nejlépe, jak umíte. Ke všemu po sezoně, kterou jsem měl. Vím, co dokážu, když jsem zdravý,“ litoval Pastrňák po překvapivém vyřazení, kdy Florida vyřadila Boston z bojů o Stanley Cup v rozhodujícím sedmém zápase.

Nepříjemná realita

České reprezentaci se po vypadnutí Bostonu otevřela překvapivá možnost získat řadu zajímavých hráčů, realita je však velmi odlišná. Pastrňákova účast se po odhalení zranění výrazně snížila, samotný Boston bude svoji hvězdu před dalším ročníkem jistě chránit a udělá vše proto, aby český šikula byl k dispozici už do fyzické přípravy po dovolené. „Vždycky, když mohl, tak reprezentoval. To všichni vědí,“ řekl Pastrňákův agent Aleš Volek.

Neúčast elitního českého střelce může ovlivnit i rozhodování Davida Krejčího, který má s Pastrňákem velmi úzký vztah nejenom na hokejovém kluzišti. Krejčí navíc kvůli zranění vynechal tři zápasy v sérii s Bostonem.

Šok, smutek a zklamání. Hokejisté Bruins končí už před branami druhého kola play off.
Šok pro Pastrňáka a spol., Boston se pakuje z play-off. Bolí to, hlesl kanonýr

Generální manažer reprezentace Martin Havlát, který se k dalším posilám z NHL vyjádří ve čtvrtek, musí navíc přijmout nepříjemné zprávy i u dalších hráčů Bostonu. Tomáš Nosek a Jakub Lauko nemají platnou smlouvu na příští sezonu – v této situaci málokterý z hráčů riskuje účast na světovém šampionátu.

Z týmu Bruins už tak zbývá pouze obránce Jakub Zbořil a Pavel Zacha, který zatím ve všech případech reprezentační pozvánku odmítl. Možnosti, jak získat hráče Bostonu pro blížící se mistrovství světa jsou tak rázem velmi okleštěné.