„Taková věc vás buď může naštvat, nebo si z ní můžete vzít lekci a využít to jako šanci pro studium,“ zavzpomínal teď Francouz na své trudné ruské začátky. On totiž nezahořkl ani se nevrátil do Česka. Zaměřil se na pečlivé pozorování Děmčenka i dalších brankářů v nejrůznějších situacích na ledě, poměřoval to se svými zkušenostmi, rozvíjel své schopnosti.

Hokejista Martin Nečas.
Trpění na farmě přineslo užitek. Sebevědomější Nečas zesílil a usadil se v NHL

Výsledek? V devětadvaceti letech patří Francouz k velkým senzacím tohoto ročníku NHL. V brance Colorada totiž podává nevídané výkony. Využil zdravotních trablů svého kolegy Philippa Grubauera, jemuž měl původně jen krýt záda, a hlasitě si říká o post gólmanské jedničky. Tým totiž s Francouzem v zádech skoro neprohrává.

„Naši fanoušci ho zatím moc neznali, ale je to skvělý chlap. Velmi pokorný a nesobecký kluk, nejlepší spoluhráč, jakého si můžete přát,“ řekl na adresu českého brankáře Jared Bednar, trenér Colorada. Především díky Francouzovi dokázalo jeho mužstvo vyhrát osm z posledních devíti mačů a vyšvihnout se na druhé místo v Západní konferenci (v noci na dnešek hráli Avalanche se St. Louis).

V první desítce NHL 

„Byl to jeden z těch večerů, kdy vás puk prostě jen trefuje a vy si to užíváte,“ usmíval se Francouz skromně po víkendovém duelu s New Jersey, v němž zařídil výhru 3:1 bezmála čtyřiceti úspěšnými zákroky. Není náhoda, že v brankářských statistikách už patří do první desítky v NHL. „Hrozně moc mi pomáhá, že kluci přede mnou skvěle brání,“ dodal.

Francouz dokazuje, jak důležitá je pro brankáře trpělivost. Už v Čeljabinsku se nakonec dočkal šance a propracoval se mezi nejlepší gólmany KHL. Neměl nouzi o lukrativní nabídky, loni se ale rozhodl Rusko opustit a vydal se za zámořským snem. První rok strávil na farmě v nižší soutěži, ale vytrval. Nyní sklízí odměnu.

Trenérská modla padla. Blíží se v NHL konec rasů?

„Dlouho bojoval o to, aby se dostal tam, kde teď je. Dostal šanci a maximálně ji využívá. Je skvělé to sledovat,“ řekl kouč Bednar. Toho nyní čeká zapeklitý problém: kdo bude chytat, až se vrátí uzdravený Grubauer? Mimochodem: německý gólman bere za sezonu skoro čtyři miliony dolarů, Francouz necelý milion.

České trio v NHL

Pavel Francouz (Colorado Avalanche)
14 zápasů / 9 výher
Průměr 2,26 gólu na zápas, úspěšnost zákroků 93,2 %

Petr Mrázek (Carolina Hurricanes)
21 zápasů / 13 výher
Průměr 2,52 gólu na zápas, úspěšnost zákroků 90,6 %

David Rittich (Calgary Flames)
27 zápasů / 15 výher
Průměr 2,73 gólu na zápas, úspěšnost zákroků 91,4 %