„Jsme tam, kam patříme. Je to, jako když v automobilových závodech poměřujeme škodovku a Porsche. A bude to tak i dál, na to si musíme zvyknout,“ reagoval David Bartel, generální manažer druholigového Jablonce.

Hokejové společenství už si opravdu zvyká. Navíc zápasy během sezony nebere vůbec vážně. „Byl to klasický přípravný turnaj, na který jezdí pokaždé jiné mužstvo. Vůbec bych z toho nedělal žádné závěry,“ přikývl bývalý brankář Třince Martin Vojtek, dnes trenér mládeže v Přerově.

Tím by se dalo švédské dobrodružství v covidové bublině ukončit.

Ale to by nemohl být u mužstva kouč Pešán, který tradičně svými výroky působí rozruch. Tentokrát zkritizoval sám sebe za nepovedené čachry se sestavou, To je chvályhodné!

Jenže se také pustil do mladých hráčů, což je v poslední době tak trochu jeho značka. „Spousta mladých hráčů, kteří v reprezentaci hráli první zápasy, se musí naučit vyhrávat, jinak se český hokej nepohne,“ láteřil.

Hledá chyby kolem sebe

S tím už takové pochopení nenašel. „V závěru zápasů trenér Pešán stahoval sestavu a dohrával jen na ty nejzkušenější. Mladíci se tak těžko mohli naučit vyhrávat, když nebyli na ledě. To určitě nebyla příčina našich porážek,“ kontroval Václav Nedorost, bývalý reprezentant, v současnosti sportovní ředitel extraligové Mladé Boleslavi.

Rovněž Vojtek se přidal: „Hráči ve svých klubech hrají zápasy a vyhrávají. Tento výrok jsem moc nepochopil.“
Každopádně jde o další tvrdý Pešánův výpad vůči hokejovému prostředí.

Po nedávném mistrovství světa do dvaceti let zkritizoval výchovu talentů, práci jejich týmových trenérů. „Je strašně jednoduché všechno svést na kluby,“ upozornil Vojtek.

„Trenér Pešán hledá teď chyby kolem sebe. Ale pracuje s takovým materiálem, jaký má. V naší republice chybí u mládežnického hokeje koncepce, státní zájem. Tu v klubech nevytvoříme,“ přidal se jablonecký Bartel.

„Koncepce, která musí začínat už od desetiletých kluků, tady prostě není. Budeme vyhrávat s Rakouskem, s Polskem, ještě pár let s Maďarskem, ale už taky ne dlouho,“ dodal. To rozhodně není milá představa.