„Něco je v plánu. Uvidíme, jak se to rozběhne. Udělalo se pár hovorů, pár interview a uvidíme,“ prozradil liberecký kouč.

Čekají vás první přípravné zápasy. Jak kvalitní jste podle vašeho názoru domluvili soupeře?
Hlavně jsem chtěl, abych viděl v akci hodně klukůz Benátek. Úvodní zápasy tedy odehrajeme v kombinované sestavě. Počítám s tím, že posledních pět zápasů, včetně turnaje ve Švýcarsku, bude nejkvalitnějších. Tam už chci mít plnou sestavu.

Měl by turnaj ve Švýcarsku nahradit Ligu mistrů?
Chtěl jsem prioritně domluvit střet s týmy z Evropy. Ligu mistrů jsme hráli tři roky po sobě, bohužel jsme se do ní tentokrát nekvalifikovali, takže lehké nahrazení to je.

Jak jste spokojen se změnami v kádru?
Kádr neplánovaně opustil Adam Jánošík, kterého jsem pustil do Slovanu Bratislava, takže je možné, že budu shánět ještě jednoho obránce. Kádr, co se týče útočníků, by měl být stabilizovaný.

Vrátil jste se ze stáže v Bostonu. Jak probíhala?
Po mistrovství světa dvacítek jsem si myslel, že nikam nepojedu, protože jsem byl lehce unavený, nicméně s postupem času jsem zjistil, že je potřeba si opět trochu nabýt vědomosti a otevřít oči, co se hokeje v zámoří týče. Vyrazil jsem na kemp, narazili jsme opět na nové podněty, mají krásné zázemí, tréninkové centrum spojené s basketem. Určitě jsme získali nové zkušenosti a motivaci pro nás trenéry i třeba pro marketingové oddělení. Nejel jsem tam na výlet, jel jsem se tam učit.

Bylo něco konkrétního, co vás zaujalo?
Kempy nejsou ani tak o nových věcech, ale spíš o testování. Každopádně šlo o to, že jsem si znovu potvrdil, jak jsou mladí hráči světových kalibrů vysoko oproti těm českým dovednostně.

Potkal jste se určitě i s Martinem Bakošem, že?
Potkal jsem se s ním a musel jsem ho trochu utišit. Po testu dlouhých rovinek toho měl plné zuby, byli tam někteří kluci o deset let mladší než on. Je to přece jenom znát. Doufám, že se prosadí.

Na co byste se nyní chtěl soustředit v rámci práce s mladými hráči?
Trénink dovedností. Opět jsme s tím začali a jednoznačně na tom chceme dál pracovat.

ŘÍHOVI PŘEJI JEN TO NEJLEPŠÍ

Jak byste porovnal tři zámořské mise, které jste absolvoval?
Ono se to moc porovnat nedá, protože jsem pokaždé měl trochu jiný úkol. V Bostonu jsem byl vážně jen pozorovatel kempu. Bylo to rozdílné v tom, že Bruins docela dost hráli, zatímco vloni Rangers naopak hlavně testoval hráče. Každý kemp byl specifický.

Proč tentokrát padla volba na Boston?
Náš skaut Honza Ludvig je v Bostonu vázaný na částečný úvazek jako jeden z jejich evropských skautů, takže máme s Bostonem dobré vztahy.

Plánuje se nějaká vzájemná spolupráce?
Něco je v plánu. Uvidíme, jak se to rozběhne. V Bostonu sami staví kádr na příští rok s tím, že jsme tam mohli nahlédnout. Udělalo se pár hovorů, pár interview…

Nechají si nahlédnout pod pokličku, nebo si Boston své tajemství pečlivě střeží?
Člověk nechce být zase tak vlezlý, takže já jsem nijak přehnaně aktivní nebyl. Neklepal jsem na dveře, na které jsem neměl, ale nechával jsem na nich, aby se ukázali. Pasivně jsem pozoroval a to stačilo.

Patřil jste mezi tři kandidáty na reprezentačního kouče. Jak jste vnímal tuto situaci?
Zklamaný z toho nějak nejsem, mám na hokej jako takový mnohem víc času, než kdybych měl „břímě“ národního týmu na prsou. Samozřejmě Milošovi Říhovi přeju to nejlepší a doufám, že udělá s týmem co nejlepší výsledek. S odstupem času si myslím, že to svazové rozhodnutí bylo dobré. Teď jsem plný sil do sezony a nevím, jak bych na tom byl, kdybych měl národní tým.

Bude to pro vás teď asi o dost klidnější sezona, že?
Uvidíme. Klidná není žádná sezona, ale rozhodně program bude o dost klidnější v tom, že nebudu trénovat dvacítku a nebudeme hrát Ligu mistrů.

Uplynulý ročník vám musel dát zabrat, že?
Dal mi hodně zabrat. Ale na druhou stranu už jen to, že jsem vycestoval do zahraničí, je ukázka toho, že člověk nabere síly hodně rychle.

Jak jste bral fakt, že vás jeden zámořský server označil mezi adepty na nového trenéra Rangers?
Potěšilo to určitě, ale na druhou stranu: sláva polní tráva. Člověk může být uváděný na různých serverech a nemusí z toho nic být. Naopak, najednou mu někdo nečekaně zavolá a může z toho být angažmá životní úrovně. I kandidaturu na post národního trenéra beru jako ocenění mojí práce, práce mých kolegů a klubu. Jsem rád, že se tyto věci dějí, ale neberu to nijak fatálně.

CHTĚL BYCH SI ZAHRÁT SEMIFINÁLE

Máte nějak promyšlené, jak dlouho zůstat v Liberci a kdy se vydat do světa?
Vymyšlené to nemám, protože nevím, jaká bude sezona. Když bude sezona dobrá, tak můžu odejít hned, a když špatná, tak taky můžu být v listopadu bez práce.

Martina Ševce jste nějak přemlouval k pokračování v jeho kariéře?
Martin si vzal, stejně jako každý rok, volno, aby si to promyslel. Po čase stráveném s rodinou se rozhodl pokračovat.

Bavili jste se spolu o tom, že by po ukončení kariéry mohl pracovat v klubu?
Bavili jsme se o tom, že až přijde ta doba, kdy oboustranně budeme chtít jeho pozici jako hráče ukončit, možná se budeme bavit o pokračování v klubu. Zatím s ním ale stále jednám jako s hráčem.

Jaké budou vaše ambice do příští sezony?
Chceme hrát play off. Ostatně stejně jako dalších třináct týmů hokejové extraligy. Začnu od toho, že chceme mít dobrý vstup do sezony, chceme si zahrát play off a následně v něm dojít co nejdál. Chtěl bych si zahrát semifinále. Netvrdím, že je naše ambice, abychom skončili do čtvrtého místa, ale minulou sezonu pro mě bylo čtvrtfinále osobně dost málo.