Jednačtyřicetiletý rekordman v počtu startů za českou fotbalovou reprezentaci Petr Čech přišel do Belfastu před deseti dny na výpomoc z druholigového Oxford City Stars.

Vítěz Ligy mistrů s Chelsea z roku 2012 začal dnešní zápas na lavičce jako náhradník Kanaďana Tylera Beskorowaného. Severoirský tým, který z předchozích sedmi ligových utkání šestkrát prohrál, inkasoval jako první v 21. minutě, ale ještě ve druhé třetině třemi góly skóre otočil a v poslední části přidal další dvě branky.

Petr Čech v hokejové brance
Petr Čech si znovu zachytá první ligu v Británii. Jde na hostování do Belfastu

V závěru zápasu za rozhodnutého stavu podle BBC začalo šest tisíc fanoušků v zaplněné hale Odyssey skandovat „my chceme Čecha“ a kanadský kouč Adam Keefe, jehož bratr Sheldon trénuje v NHL Toronto, jejich přání vyhověl.

V čase 55:17 poslal Čecha do branky a bývalý gólman Chelsea, Arsenalu, Rennes či pražské Sparty zažil premiéru v profesionálním hokeji.

„Jsem na to hrdý, samozřejmě si toho vážím, ale víc mě těší vítězství,“ usmíval se po utkání Čech.

„Velmi si vážíme podpory Petra. Je velmi uznávaný sportovec, který ví, co je potřeba k výkonům na nejvyšší úrovni, takže jeho podpora během hostování bude neocenitelná,“ řekl hlavní trenér Giants Adam Keefe.

Petr Čech ve výstroji hokejového klubu Guildford Phoenix.
Fotbalová legenda Čech na tréninku Blackhawks. Podepište ho, žádají fanoušci

Čech se začal hokeji věnovat krátce po konci úspěšné fotbalové kariéry v roce 2019 v týmu Guildford Phoenix ve čtvrté lize. Loni v listopadu přestoupil do Chelmsfordu, s nímž si letos zahrál finále poháru. V červnu odešel do Oxfordu. Na dresu nosí číslo 39, které v NHL proslavil Dominik Hašek.

Další zápas v Elite Ice Hockey League čeká Čechův tým v neděli na ledě Nottinghamu.