Petr Nedvěd je sice v úplně nové pozici, role generálního manažera hokejové reprezentace však potřebuje přesně takové osobnosti. Navíc se zdá, že by mu tento post mohl sedět.

„Osobně jsem ve všech aspektech hodně spokojený, jsem rád, že můžu být součástí národního mužstva,“ říká 46letá ikona českého hokeje.

Kemp skončil, nabízí se otázka, jak jste byli s pěti dny v Přerově spokojení, co se týče prostředí?

Byli jsme naprosto spokojení, vyšli nám tady vstříc. Nikde jinde by nebylo tak jednoduché, aby nám uvolnili půlku šaten, led a všechny další věci. Zázemí tady bylo perfektní, na to si nemůžeme absolutně stěžovat, naopak si myslím, že všechno proběhlo hladce.

Jste spokojený se samotnou prací na ledě i mimo něj?

Musím říct, že se nám líbilo, jak kluci pracovali. Neviděl jsem tady špatný trénink. Tímto chceme hráčům poděkovat za vynikající kemp, odvedli kus práce, jsme rádi, že jsme si to tady mohli trošku osahat i jako realizační tým. Byla to dobrá prvotní zkouška.

Takže kolektiv v realizačním týmu se utužil?

Včera jsme se o tom bavili. Myslím, že nám to pomohlo víc se poznat. S Robertem Reichelem se znám samozřejmě velice dobře. S Milošem Říhou jsme se viděli párkrát, ale teď jsme byli každý den spolu. Večer po trénincích jsme vše rozebírali. Na tohle byl Přerov úplně perfektní, podařilo se nám to. V reálu jsme viděli, jak by mohla naše spolupráce vypadat.

Co říkáte zkušeným okem na tréninky a práci Miloše Říhy?

Miloš má obrovské zkušenosti s extraligou, v Rusku také odvedl ohromný kus práce. To je prostě vidět. Je to velký trenér, doufejme, že se mu to podaří přenést na národní mužstvo a povede se nám přivézt kýženou medaili, na kterou čekáme už nějaký ten pátek.

Velkým přínosem by mohl být i Robert Reichel, který na každém tréninku vypadal, že je ve svém živlu.

Samozřejmě. Robert třeba nemá takovou praxi jako Miloš, co se týče trénování, ale je to ikona českého hokeje. Má obrovské zkušenosti jako hráč. Navíc měl už v minulosti možnost postavit se na střídačku. Takže oťukaný touhle prací je. Ještě to budeme muset doplnit o jednoho trenéra. Až budeme kompletní, tak to bude ještě lepší.

Už se rýsuje, kdo zaujme poslední volné místo v trenérském štábu?

Těch kandidátů je víc. Některé věci potřebují delší čas. Škoda, že trenér obránců s námi být už nemohl tady, ale zase nejde něco ušít horkou jehlou. Na tom se všichni shodneme. Myslím, že během několika týdnů bychom měli být kompletní.

Co jste vypozorovali na jednotlivých hráčích a co říkáte na jejich kvalitu?

Samozřejmě, že během tréninku toho tolik nevidíte. V modelovém zápase už vystupovaly na povrch takové letité zakódované věci. U někoho jsou lepší, u někoho horší. Nemá cenu tady teď hodnotit jednotlivce. Vesměs jsou to mladí hráči, potenciál je u některých obrovský. Určitě s nimi budeme do budoucna počítat, možná už na příštích turnajích. Budeme sledovat, jak na sobě pracují.

Už víte, kolik hráčů bude mít reálnou šanci dostat se do kádru pro turnaje Euro Hockey Tour?

Spousta hráčů pojede na kempy do Ameriky, takže je to okleštěné. Záleží, jestli uspějí, půjdou na farmu, nebo se vrátí do extraligy. Ale určitě někteří z tohoto výběru pojedou už na Karjalu, nebo jeden z dalších turnajů.

Ještě se vraťme k modelovému utkání. Čekali jste jednoznačný výsledek 10:3? Byl bílý výběr motivovanější příslibem tataráku a piva víc než červený tým?

(směje se) Chtěli jsme to udělat tak, aby to pro hráče bylo zajímavější. Bylo v tom i něco víc, což se nám podařilo. Ten zápas byl určitě zajímavější, atraktivnější, pro hráče vyšponovanější. Nečekali jsme, že to bude 10:3, ale ono nešlo o výsledek. Hlavně jsme sledovali hráče.

Role manažera národního týmu je pro vás novinkou. Co vše se tím pro vás změnilo?

Nové je pro mě skoro všechno, ale s hokejem žiji celý život. Je něco jiného to sledovat tady seshora. Přijde mi, že vždy bylo jednodušší a příjemnější hrát. Teď už jsem na druhém břehu a sleduji hráče, jak pracují, jak se chovají v různých situacích, a je to pro mě zajímavá zkušenost. Jsem za to rád, hokej mám v krvi, je to něco, co je mi hrozně blízké. Osobně jsem tady ve všech aspektech hodně spokojený, jsem rád, že můžu být součástí národního mužstva.

Co vás tedy čeká v nejbližší době před prvním turnajem Karjala?

Práce pro nás nekončí, budeme dál sledovat hráče a jezdit po stadionech. Určitě budu mít také cestu za velkou louži. Brzo ale začne extraliga, to nám taky o něco víc otevře oči. Musíme se na tuzemské hráče podívat, hlavně v zápasech člověk doopravdy vidí, jak ten hráč pracuje.

Jak důležitá bude komunikace s trenéry jednotlivých extraligových týmů?

Trenéři vidí hráče při každodenní práci a dostávat tuto zpětnou vazbu je pro nás hrozně důležité. My je vidíme jen na jednorázových turnajích, tento kemp v Přerově byl výjimkou. Je potřeba vědět, jak kluci pracují na klubové úrovni. Můžeme chtít nějakého talentovaného hráče, ale pokud nepracuje ve svém klubu, tak o něj zájem mít nebudeme.