Jako kluk se Nick chodil v Pittsburghu dívat na hokej, na zápasy Penguins v NHL a přitom sledoval, jak válí Jaromír Jágr i jeho parťák z útoku Martin Straka. A teď ho právě Straka přilákal do Plzně.

„Martin Straka má v Pittsburghu pořád velký respekt. I to byl důvod, proč jsem na nabídku Plzně kývl,“ připustil obránce.

V zámoří hrál v univerzitních soutěžích a nižších ligách AHL a ECHL, na západ Čech ale Jones přišel z norského týmu Stjernen.

V uplynulé sezoně si v tamní nejvyšší soutěži během 47 zápasů včetně play-off připsal 22 bodů za sedm gólů a 15 asistencí. „Ačkoliv to byla moje první zkušenost mimo Ameriku, tak jsem si angažmá v Norsku užíval a chtěj jsem v Evropě zůstat,“ vysvětloval urostlý zadák, pravák.

Proč jste si vybral právě českou extraligu a Plzeň?
Hledal jsem atraktivnější soutěž než je ta norská. A když se naskytla šance jít do české extraligy, tak jsem po ní sáhl. Mezi kluby, které mě kontaktovaly, byla i Plzeň. Z informací, které jsem měl, zaznívala jen chvála na tým i na organizaci.

S kým jste se radil?
Vše jsem konzultoval s českým koučem Milou Čermákem, pod kterým jsem hrál poslední rok na univerzitě v Pittsburghu a také se spoluhráčem ze Stjernenu Karlem Slavatou.

Nový jazyk, lidé, město, klub, spoluhráči. Jak rychle se dá přivyknout?
Toho nového je pro mě opravdu hodně, ale do začátku sezony zbývá ještě víc než měsíc, což je dost dlouhá doba, abych si zvykl.

Jaké jsou vaše první dojmy z nového působiště?
Město je krásné, líbí se mi i stadion, i když aréna je větší, než jsem byl zvyklý. Ale hlavně jsem rád, že jsem konečně s týmem. Přece jen ten čas, kdy jsem se připravoval individuálně, běhal, jezdil na kole a posiloval, byl dlouhý. Sice si je třeba zvyknout na novou výstroj, zase se do všeho dostat, ale na ledě je to vždy lepší.

Kde jste se předtím připravoval?
V Pittsburghu ve speciálním centru s posilovnou ve skupině hokejistů pod vedením trenéra tamního univerzitního týmu, který má zkušenosti s kondiční přípravou.

Která česká slova už umíte?
Dobrý den, prosím, díky a pívo (úsměv)…

Chutná vám plzeňské pivo?
Při nedávné návštěvě Horšovského Týna jsem ochutnal několik druhů piva a bylo dobré. Ale těším se, až si v Plzni prohlédnu pivovar a s kluky si zajdeme někam sednout.

KAREL SOPR, LUCIE MUŽÍKOVÁ