Spolu s manželkou a dětmi vkročil na červený koberec, kde mu sportovní manažer Roman Šimíček předal památeční dres. Následně se na kostce nad ledem rozběhlo video s okamžiky z jeho kariéry. Hity, tvrdé střety, bitky, vtipné momenty i góly. Vše, co k šestatřicetiletému hokejistovi neodmyslitelně patří.

„Moc pěkné, já to nečekal. Prvně jsem myslel, že bude jen hození buly a zamáváme si. Ale čím víc se to blížilo, a bylo mi řečeno, že mohu přijít s rodinou, bude skybox a tak, cítil jsem nervozitu a bál jsem se, že to bude něco většího. Nakonec bylo a moc se mi to líbilo,“ přiznal Roman Polák.

Slovenský supertalent Juraj Slafkovský slaví svůj první gól v zámořské NHL
Konečně to z něj spadlo. Slafkovský se dočkal, první gól v NHL emotivně oslavil

Součástí videa byly i čtyři vzkazy v podání někdejších spoluhráčů Marka Malíka, Vladimíra Sobotky, či Radka Faksy, a především generálního manažera Lou Lamoriella. „To mě příjemně překvapilo, protože jsem nečekal, že se bude vyjadřovat. Tam mi i ukápla slza, je to obrovská persona v NHL, uznávaný generální manažer, který má za sebou moc a jeho slova mě potěšila,“ přikývl Polák, který se zastavil i u Marka Malíka.

„Skončilo to rychle“

„Klasický Malda,“ zasmál se nad humorem bývalého spoluhráče z Vítkovic. „Bylo to vtipné, protože mluvil o houslistovi, pak že hokejista. Známe se dlouhé roky, chodíme spolu pravidelně na pivo, takže jsem za to rád. I dnes spolu půjdeme,“ dodal Polák.

Také trochu zavzpomínal na svou hokejovou dráhu. „Začalo to dávno a skončilo to rychle,“ prohodil. „Začátky byly krušné a jiné, ale třeba v St. Louis jsem byl osm let. Měl jsem štěstí, že jsem byl draftován do klubu, kterému se nedařilo a chtěli mužstvo vyměnit. Dát šanci mladým. Hned po kempu jsem byl v týmu, pak mě sice dali dolů na pár měsíců, ale vypracoval jsem se zpátky. A zůstal tam. Rád ale vzpomínám na všechny štace,“ podotkl Polák.

Jakub Vrána.
Alkohol, drogy i záhadná porucha. Před Vránou bojovala s démony řada hráčů NHL

Největší úspěch zažil v San Jose, se kterým v roce 2016 došel až do finále Stanley Cupu. „Sice jsme nevyhráli, ale byla to asi nejkrásnější část kariéry. Stejně to ve vás zůstane. Zrovna teď, když hrálo San Jose v Praze, tak jsme se s hodně kluky viděli,“ připomněli nedávnou událost.

Naopak nejraději by zapomněl na zranění z roku 2017, kdy z play-off mezi jeho Torontem a Washingtonem odstoupil kvůli několikanásobné zlomenině nohy. „To už bych nerad zažil,“ řekl.

Zúčastnil se i olympiády 

V dresu národního týmu se účastnil dvou mistrovství světa, jedné olympiády a jednoho Světového poháru. „Bohužel já v reprezentaci toho tolik neodehrál. Díky mému stylu hry mě hokej bolel, a po sezoně jsem si chtěl odpočinout. Většinou jsem dohrával s nějakým zraněním. Jsem rád ale za každý zápas,“ vysvětlil.

„Každopádně jsem vděčný, že jsem potkal mnoho lidí ve své kariéře. Řada z nich mi pomohla. A tohle tady byla krásná tečka, musím Vítkovicím poděkovat, že mi to umožnily a měly to jako překvapení. Dojemný zážitek. A samozřejmě i divákům,“ doplnil Polák na adresu rozloučení.

Jelikož se během první přestávky podepisoval fanouškům, z hokeje mezi Vítkovicemi a Libercem mnoho neviděl. „Ale Vítky vnímám velmi dobře. Sami kluci před sezonou říkali, že mají vysoké cíle, ale tohle jsem nečekal. Suprový start, jsem rád, že si to sedlo a všichni nováčci se zapadali do týmu. Moc jim držím palce i fandím,“ potvrdil Polák.

Útočník Sparty Dominik Simon zatím patří mezi největší zklamání dosavadního ročníku extraligy.
Zatím to drhne. Od některých hvězd extraligy se na startu čekalo mnohem více

Ruce ani nohy ho však nesvrbí a hokej nechybí. „Akorát dnes jsem měl emoce – takové poslední – kvůli lidem. Dotýkalo se mě to trochu více. Ale už to přenechám mladším. Myslím, že člověk musí vědět, kdy skončit a já se rozhodl správně,“ stál si za svým.

Úplně bez hokeje ale není. Aktuálně pracuje pro organizaci Columbus Blue Jackets jako skaut. „Jaké mám oko na talenty? To řekne až čas. U téhle práce je dobré, že se to dozvím třeba za pět let, jestli ji umím, nebo ne. Pak si můžeme říct, jaký jsem byl,“ usmál se Polák na závěr.