Nejslavnější hokejová liga světa zkoprněle sledovala řádění českého nováčka, který v jediném utkání proti newyorským Rangers dokázal nasázet čtyři góly. Věčně usměvavý mladík prožíval svůj americký sen.

Jak mu to jde letos? V šestnácti duelech v dresu San Jose zatím posbíral neslaných nemastných sedm bodů, třikrát se radoval z gólu. Málo platné, od Hertla se čekalo víc. Otázka je, zda je výjimkou nynější slabší vstup šikovného útočníka do jeho druhé sezony v NHL (ta bývá skoro vždy těžší než ta první), nebo jestli byl výjimkou naopak loňský snový start.

Fakt je, že pokud někdo čekal, že uzdravený Hertl (v minulé sezoně dlouho marodil) bude zase střílet čtyři góly za zápas, musí být zklamaný. Jenže to jsou zcela nerealistická očekávání. A to je hlavní problém, média (včetně těch zámořských) tolikrát pasovala Hertla do role jakéhosi „nového Jágra", že jakékoli jiné výsledky než silně nadprůměrné působí jako zklamání. Není to úplně fér.

Velká výhoda? Optimistická povaha

„Myslím si, že Tomáš je frustrovaný. Každý z nás by na jeho místě byl. Vstoupil do NHL jako bouře, každý ho najednou srovnával s Jaromírem Jágrem a mluvil o nové superhvězdě. Pak se ale zranil a od té doby tvrdě maká na návratu do bývalé formy," řekl nedávno Todd McLellan, trenér San Jose.

„Potřebuju střílet víc gólů," uvědomuje si sám Hertl. Pro Žraloky je pořád budoucí oporou, na podzim ale po nevyhovujícím startu sezony začal putovat sestavou. Jednou odehrál bezmála dvacet minut za zápas, jindy jeho čas na ledě klesl pod deset minut. Ostatně celý tým San Jose mohl nový ročník NHL zahájit o něco zdařileji (zatím je v Západní konferenci na osmém místě tabulky). Poslední dobou se věci přece jen obracejí lepším směrem. V posledních čtyřech startech zaznamenal Hertl čtyři body (gól a tři asistence), jen v zatím posledním duelu proti Chicagu vyšel bodově naprázdno.

Velkou Hertlovou výhodou je jeho optimistická, bezstarostná povaha. Dokáže hodit trable za hlavu a s úsměvem jít dál, zbytečně se netrápit. „Hlavní je jít pořád dopředu," hlásí útočník, který ve středu oslaví 21. narozeniny. Věří, že dřív nebo později mu puky zase začnou padat tam, kam mají.