Předchozí
1 z 5
Další

V Praze byl zahájen letošní roční NHL zápasem, v němž New York Rangers porazili tým Tampa Bay. Newyorský Michal Rozsíval v souboji s Jussi Jokinenem.V Praze byl zahájen letošní roční NHL zápasem, v němž New York Rangers porazili tým Tampa Bay. Newyorský Michal Rozsíval v souboji s Jussi Jokinenem.Zdroj: GetPhoto/Robin Drahoňovský

Expanze nejslavnější soutěže planety do Česka nastala v roce 2008. Fanoušci se konečně dočkali historického okamžiku. V Praze se 4. října odehrál první zápas NHL. Průkopníky se stali hokejisté New Yorku Rangers a Tampy Bay, kteří v O2 areně (tehdy ještě voněla novotou) zahájili dvěma duely sezonu 2008/2009. Pokaždé vyhrál tým z Manhattanu 2:1.

Zdroj: Youtube

Na ledě zářili Markus Näslund, Martina St. Louise nebo gólman Henrik Lundqvist. Debut v NHL si Steven Stamos. V Praze chyběl Jaromír Jágr, který vyměnil New York za Oms na Sibiři. Z českých hokejistů se v dresu vítězných Jezdců představili útočníci Václav Prospal s Radimem Vrbatou. Za Lightnings naskočili obránce Michal Rozsíval a útočník Petr Průcha.

Hokejisté Bostonu blahopřejí svému spoluhráči Nathanu Hortonovi k brance proti Phoenixu.Hokejisté Bostonu blahopřejí svému spoluhráči Nathanu Hortonovi k brance proti Phoenixu.Zdroj: Deník/Vít Šimánek

Po roční odmlce se šlo v Praze na NHL znovu. V říjnu 2010 dorazily do české metropole zástupci Phoenixu (dnešní Arizona) a Bostonu v čele s Davidem Krejčím. V prvním klání vyhráli Kojoti 5:2, dvakrát se prosadil Radim Vrba. V odvetě uspěli Bruins, při výhře 3:0 zapsal dvě gólové přihrávky Krejčí.

Hokejisté Bostonu blahopřejí svému spoluhráči Nathanu Hortonovi k brance proti Phoenixu.
Boston bez výhry z Prahy neodjede, i díky Krejčímu

Zápasy těchto klubů příliš netáhly. Na druhé utkání dorazilo jen 13 tisíc fanoušků. Podruhé se v O2 areně ukázal Petr Průcha, který přestoupil z Rangers do Phoenixu. Mimochodem: ještě před zápasy v Praze se Krejčí a spol. představili v přípravném utkání v Liberci, pod Ještědem zvítězili 7:1.

Jakub Voráček v utkání mezi Philadelphií Flyers a Chicagem Blackhawks v pražské O2 aréněJakub Voráček v utkání mezi Philadelphií Flyers a Chicagem Blackhawks v pražské O2 aréněZdroj: ČTK/Deml Ondřej

Na další zápas NHL si museli čeští fanoušci počkat devět let. Zatím posledním soubojem v rámci zámořské soutěže na českém stadionu byl na podzim roku 2019 duel mezi Philadelphií a Chicagem. Na rozdíl od dvou předchozích akcí se tentokrát hrál jen jeden zápas.

Letci s kapitánem národního týmu Jakubem Voráčkem porazili Blackhows v sestavě s Dominikem Kubalíkem a Davidem Kämpfem 4:3. „Skvělý pocit, je fajn být doma. Praha si NHL zaslouží, lidi v Česku hokej žerou,“ líčil český hrdina Voráček.

Zdroj: Youtube

Svatá pravda. NHL byla pro fanoušky velkým lákadlem. Důkaz? Už na trénink dorazilo deset tisíc fanoušků, vstupenky přitom stály čtyři stovky. „Tohle jsem ještě nezažil,“ žasnu kapitán Philadelphie Claude Giroux. Následný souboj ve vyprodané libeňské areně pak sledovalo 17 463 diváků, což byl divácký rekord.

David Pastrňák z Bostonu se raduje z gólu.David Pastrňák z Bostonu se raduje z gólu.Zdroj: ČTK/AP/Michael Dwyer

NHL se mimo území Severní Ameriky od roku 2019 nehrála. V roce 2020 byl měl zahájit základní část zápas Bostonu s Nashvillem v Praze, plány ale zhatila pandemie koronaviru. Lákadlem pro české diváky měl být David Pastrňák v dresu Bruins. Vedení soutěže však bylo nuceno zápas zrušit.

Robert Spálenka z agentury Sport Invest.
Jak vzniká miliardová smlouva? Obrovsky náročné, líčí agent jednání o Hertlovi

„Hráčská asociace a liga zůstávají zavázané udržet a posílit naši mezinárodní přítomnost. Doufáme, že fanoušci odložení pochopí. Těšíme se, že v roce 2021 budeme zpátky,“ stálo v prohlášení NHL.

Jenže pandemie se protáhla a evropská tour se tak odložila i další rok.

Tomáš Hertl se v dresu San Jose Sharks raduje ze vstřelení gólu.Tomáš Hertl se v dresu San Jose Sharks raduje ze vstřelení gólu.Zdroj: ČTK/AP/Darren Yamashita

Letos tradice zahraničních zápasů vrací. Do Prahy v říjnu dorazí Tomáš Hertl se San Jose. Kromě Česka se bude hrát NHL i ve Finsku. hostit Česko a Finsko. Navíc se předtím odehrají tradičně přípravná utkání ve Švýcarsku a Německu.

Phoenix si ve čtvrtek jen lehce zatrénoval.
Kojoti s Bostonem ve čtvrtek hlavně odpočívali

„Nastolili jsme trend, co se týče větší a pravidelnější frekvence zápasů v Evropě. S doznívající pandemií a doufejme návratem k normálu je jen pochopitelné, že tyto snahy obnovíme a rozšíříme je,“ prohlásil zástupce komisionáře Bill Daly.

Zdroj: Youtube

Dosud se v rámci projektů NHL Premiere (2007-2011) a NHL Global Series (2017-2019) odehrálo v Evropě 32 přípravných zápasů a 28 duelů základní části. Šest soutěžních zápasů v minulosti hostilo i Japonsko.