Chladnokrevný přísňák z Finska po jasné výhře 5:1 přiznal, že tak docela imunní vůči emocím není. „Trochu nervózní jsem byl,“ poznamenal. Většinu zápasu strávil na střídačce přímo mezi hráči, jako by chtěl co nejrychleji nasát atmosféru nového angažmá. Ač je v Česku teprve chvíli, těšilo ho, že už stačil souboru plného nováčků něco vštípit.

Brankář Dominik Pavlát (druhý zleva) v rozhovoru s plzeňským rodákem Alešem Stezkou (vlevo).
O nároďáku sní každý kluk. Užívám si to, hlásí mladý gólman Pavlát

„Přesně to jsme trénovali v Plzni,“ pochvaloval si Jalonen. „V týmu jsem cítil energii našich mladých hráčů, byli jsme agresivní. Chceme hrát ofenzivně, ale když už ztratíme puk, musí se všech pět hráčů dobře vrátit do defenzivy,“ dodal vyhlášený finský expert, jehož „trademarkem“ je právě detailně propracovaná obranná činnost.

Puk od hráčů

Chválil rovněž disciplínu a nulu v kolonce vyloučení. „Slyšel jsem, že to dřív býval problém. Bavili jsme se o tom, že si musíme při napadání dávat pozor na hokejky. Je důležité hrát bez faulů, na mezinárodní scéně se píská přísněji než v extralize,“ vypozoroval.

Ruku na srdce: Rakousko nepatří k celkům, které by měly nově se tvořící český nároďák výrazněji prověřit. Výhra v prvním zápase se ale cení za každých okolností. Trenér tak dostal od hráčů puk na památku. „Kabina se na tom shodla a potom ho předal kapitán Honza Ščotka,“ popsal Petr Fridrich, jeden z pěti českých střelců-debutantů.

Návrat Jaromíra Jágra do Liptovského Mikuláše.
Na Liptově Jágr zase skóroval a vtipkoval: Břevno z nájezdu? Pro mě gól!

Snad všichni oslovení hokejisté používali při popisu Jalonenovy vlády nad střídačkou jedno slovo – klid. Podobně to viděl i Fridrich. „Je klidný. Všichni trenéři jsou velmi pozitivní a je radost pod nimi hrát,“ hodnotil jednadvacetiletý útočník Vítkovic.

Hokejová řeč

Hlavní řečí v kabině je nyní pochopitelně angličtina. Jalonen sice před lety krátce působil ve Lvu Praha, češtinu ale pochytit nestačil. Důležitější je, co dokáže předat hráčům pomocí univerzálního hokejového jazyka – jde o ryzí finskou školu.

„Tři roky jsem ve Finsku hrál, líbí se mi to. Kari je důsledný na detaily, tréninky jsou svižné, hodně situací třeba tři na dva přes celé hřiště,“ popsal český obránce Jakub Krejčík, jeden z nejzkušenějších mužů aktuálního výběru.

David Krejčí poskytl Deníku exkluzivní rozhovor v kabině olomoucké plecharény.
Zůstat v Olomouci? Manželce chyběla Amerika, uvidíme, co bude dál, říká Krejčí

Ještě jedna věc Jalonena potěšila, totiž přijetí od diváků. Vyprodaná znojemská hala si přípravný duel užila se vším všudy. „Atmosféra byla fantastická. Vím, že čeští fanoušci jsou vždycky hlasití, líbilo se mi to,“ pousmál se muž, jehož úkolem je v dost šibeničním čase dát dohromady mužstvo, které na mistrovství světa v jeho vlasti ukončí předlouhé čekání na medaili.